To je humus! VELKÝ, ŠOKUJÍCÍ TEST ROUŠEK: Bakterie, nebezpečné plísně a jiná svinstva již po dvou hodinách nošení (!)- nebo do zvlhnutí (!). Jen pro silné žaludky!

Konečně vědecký přístup! Stále panují velké pochybnosti, zda nošení roušek spíše škodí, nebo pomáhá – a mnohé naznačuje, že za A je správně. Teď je tu však velký test roušek – použitých. Co v nich našli v laboratoři? Výsledky jsou šokující.




Redakce Seznam Zprávy poskytla na test vlastní, použité roušky. Zaskočila tak za ministerstvo zdravotnictví, které tyto testy mělo udělat už dávno.

Test provedla redakce Seznam zprávy, za což jí patří velká pochvala. V redakci vybrali 40 použitých roušek od různých lidí a nechali je otestovat v laboratoři Ústavu biochemie a mikrobiologie Vysoké školy chemicko-technologické v Praze pod dohledem profesorky Kateřiny Demnerové.


Jeden z hlavních argumentů těch, kteří varují před používáním roušek: Usazují se v nich nezdravé mikroorganismy, které člověk vdechuje zpátky do plic – a tím může onemocnět ještě vážněji než z nákazy, před kterou se chrání.


Význam roušek již zpochybnil i nový ministr zdravotnictví Roman Prymula. Ten před nošením roušek dokonce varoval! Ještě jako šéf České vakcinologické společnosti v roce 2009 Prymula uvedl: „Nošení roušek je nesmysl. Naopak manipulace s rouškami vede k většímu riziku – ulpí na ní bacily a ty se při jejím sundávání snáze dostanou na ruce.“


loading…

Cílem testu redakce Seznam zprávy bylo zjistit, zda je rozdíl, když člověk nosí jednorázové roušky, nebo ty podomácku vyrobené. A také jak moc záleží na tom, zda ji člověk nosí dle daných doporučení (výměna za dvě hodiny, případně do zvlhnutí), nebo i několik dnů v kuse.


Vzorky z roušek redakce Seznam Zprávy

Výsledky testu jsou šokující:

Z plísní byly v použitách rouškách nalezeny Aspergillus (způsobuje alergické reakce, zasahující především nosní dutiny a nižších dýchacích cest, ale i povrch pokožky. Dochází též ke kolonizaci vnitřních prostor, nejčastěji v dýchací soustavě. U osob s nízkou imunitou může po diseminované infekci nastat i smrt).

Dále plíseň Mucor (šíří se vzduchem a najdeme ji též na koňském trusu a na hnoji), nebo Cladosporium (působuje infekce kůže, nehtů na nohou, dutin a plic).

Z bakterií pak například Staphylococcus epidermidis, které můžou způsobit závažná onemocnění, například u pacientů se sníženou imunitou, kde je vyšší riziko vzniku infekce.

Celá tato armáda byla nalezena v použitých rouškách.


loading…

Všechny testované roušky obsahovaly bakterie, přibližně polovina vzorků obsahovala také plísně.


Rozdíly mezi správně a špatně nošenými rouškami (tedy jestli je nosíme dvě hodiny, nebo dva dny) jsou jen malé.


Je tedy jedno, jak dlouho roušku nosíme. Jestli ji měníme po dvou hodinách, nebo ji nosíme nepranou třeba několik dní, nebo, ehm, měsíců. „Nesvědčí to o tom, že by to mělo nějakou zákonitost,“ potvrzuje vedoucí laboratoře, profesorka Kateřina Demnerová.




Profesorka Demnerová upozorňuje, že se nejedná o výzkum podle přísných vědeckých pravidel, je tedy třeba ho brát z rezervou. Vzorek by měl být nejméně sto kusů, tedy dvakrát tolik, než byl testováno.


“Z toho, co jsme udělali, to ale vypadá, že jednorázové roušky jsou na tom lépe než roušky látkové,“ doplňuje profesorka.

Zdroje: Celý test Seznam zprávy, Prymula varuje před rouškami




V této době cenzury sociálních sítí je nutno zůstat v přímém kontaktu




close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh