To je drsné! “Čau lidi, tohle je válka.” Vláda proti koronaviru nasazuje armádu. Vojáci z Iráku. Hon na “Žluté osoby”. Nakažení řeknou všechno. Podezřelé chytí podle mobilu – klidně i doma. Fakt je to potřeba?

Vláda zavádí kvůli hrozbě epidemie koronaviru mimořádná opatření, nad jejichž rozsahem i dopadem na obyvatelstvo se tají dech. Když to shrneme: Vědí o vás všechno a na dveře vám mohou kdykoli zabouchat vojáci. Říkají tomu “chytrá karanténa”.
Nakažený prozradí, s kým se setkal. Velký bratr mobilní operátor společně s webovým vyhledávačem a bankou dodají identitu označeného jedince. Ten je zařazen ho do kolonky “žlutá osoba”.


Čeští vojáci v Iráku

Vojáci mohou přijít k podezřelému domu v řádech hodin a tam ho změří. Mají žluté rukavice. Nakažená místa budou pokryta dezinfekcí.

“Čau lidi. Tohle je válka. Válka s koronavirem,” řekl premiér Andrej Babiš na videonahrávce na svém facebooku.
Vojáci testují “Žlutou osobu”

Statistiky pandemii nepotvrzují

Navzdory mediálnímu obrazu a videím z Itálie (“tohle auto veze mrtvé do spalovny”) statistiky neukazují na výskyt epidemie.

V České republice onemocnělo od začátku roku na chřipku 246 tisíc lidí, na COVID (koronavirus) pouhých 2,8 tisíc. V důsledku chřipky zemřelo 360 lidí, po nakažení koronavirem (mnohými považovaný za druh chřipky) pouhých 17. Všichni zemřelí trpěli jinou vážnou nemocí.


Oběti chřipky vs. oběti koronaviru online zde


Média + iluze = panika

Klíčovou roli zde hrají média. Navzdory doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) nosí moderátoři České televize (nejen oni) nosí na obrazovkách roušky, čímž přispívají k všeobecnému panice.
Za vrchol hyenismu lze považovat chlubení se ČT24 na sociálních sítích, že jim kvůli koronaviru vzrostla sledovanost. Ta ostatně vrostla všem TV stanicím ( je vyšší, než v době konání zimních olympijských her 2018).

Vláda koná pod tlakem médií – a vůbec se jí nelze divit. Výhodné je to pro obě strany. Médiím roste sledovanost, vládě preference, když platí, že čím drastičtější opatření, tím víc politických bodů.

Podle statistik je však letos, v době údajné epidemie, úmrtnost dokonce nižší, než v jiných letech.


Armádní finále

Armádní akci české vlády však lze podle utajených zdrojů považovat za jakési finále, marketingový finiš a vše směřuje k 12. dubnu, tedy k velikonoční neděli. Ta by měla znamenat konec paniky z viru, jehož význam je zřejmě hrubě přeceňován.

Ve stínu koronaviru, tedy zatímco byla pozornost všech upřena na něj, se děly jiné zásadní paralelní jevy: Násun Nového zeleného údělu (New Green Deal) do Evropy, migrace zcela hladká a bez problémů, válka o ropu OPEC+, pálení papírových peněz a další.

Až virus odezní – až tehdy si světová veřejnost uvědomí, že všechno opravdu podstatné se odehrálo ve skrytu, zatímco se ona zabývala údajnou epidemií.
Nakažený, prozraď kontakt

Akce už začala na Jižní Moravě (přesné místo nebylo zveřejněno). Zatím je v terénu asi 300 vojáků a 82 kusů techniky. Do velikonoc chce vláda poslat vojáky i do Prahy. Celkově může počet vojáků přesáhnout tisíc. Povoláni jsou i vojáci z Iráku.

Cílem “chytré karantény” je do tří dnů „vytrasovat“ všechny kontakty nakaženého a co nejrychleji je testovat. To se stane na základě mobilních dat od operátorů a platební historie od bank.


Nakažený musí s použitím svých osobních dat souhlasit. “Na odmítnutí jsme dosud skutečně narazili jen výjimečně,“ uvedla ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová. Vskutku, jen těžko lze předpokládat, že by se nakažený rozhodl “tajit” svůj kontakt.

Osoba, se kterou nakažený setrval v kontaktu déle než patnáct minut, bude muset být okamžitě testována. Není jasné, zda může podezřelý test odmítnout a pokud tak učiní, co mu hrozí.


Vojáci přijdou až k vám domů

„Armáda bude vybavena mobilní odběrnou sadou. Přijedou k potencionálně nakaženému a odeberou vzorek přímo u něj doma,“ popisuje Rudolf Kramář, mluvčí Ústředního krizového štábu.

Podezřelý bude muset zůstat v izolaci. Není jasní, zda stačí zůstat doma, nebo bude odvezen do nějakého zařízení.


Vědí kdo jste, kde jste a kde jste byli

Místo pohybu podezřelých dodá také největší český vyhledávač Seznam.cz prostřednictvím aplikace Mapy.cz. Ta už teď umí snadno najít vaši polohu i trasu pohybu za posledních několik dní. Oficiálně je k tomu třeba souhlas dotyčného, ale…

„Dosud souhlasilo se sdílením polohy přes 640 tisíc uživatelů,“ uvedla mluvčí Seznam.cz. Pokud se trasa pohybu “Žlutých osob” protne s nakaženým, dostanou upozornění, aby se dostavil k testům.


Armáda v ulicích

Speciální týmy v čele s armádou budou dezinfikovat místa, kde se pohyboval nakažený. Už nyní je v terénu kvůli epidemii přes tisíc vojáků.

Hlavním cílem je prý odchytit nemocného či podezřelého co nejdříve, aby nestihl nakazit další lidi.close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh
0 0 vote
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímají nás tvoje myšlenky. Můžeš připojit komentář.x
()
x