Soudní znalec z kauzy Kramný: “Trochu jsem to popletl”. Křik a zlomené žebro lékaře po zásahu justiční stráže. Na stopě chobotnice ostravské justiční mafie

Soudní znalec Igor Dvořáček, který je považován za „loutkáře zákulisních her“ v případě Petra Kramného a za autora verze vraždy elektrickým proudem, se poprvé přiznal, že pochybil při zpracování posudku. „Špatně jsem vyhodnotil vstupní podklady,“ vysvětloval Dvořáček u Okresního soudu v Ostravě.

U soudu došlo k potyčce, kdy přítomný lékař Vít Mareček hlasitě obvinil Dvořáčka z „podvodů“, „zvěrstev“ a „ničení lidských životů za peníze“. Musela zasahovat justiční stráž a učinila tak hranici brutality.

MUDr. Vít Mareček, kterému justiční stráž zlomila žebro

Přiznání soudního znalce Dvořáčka, který byl nedávno „odejit“ z funkce přednosty Ústavu soudního lékařství v Ostravě, se sice přímo netýkalo případu Kramný, ale zcela jistě vrhá špatné světlo na znalcovu profesní způsobilost.

Pan Dvořáček musel před pár dny (27. května 2019) vysvětlovat před ostravským soudem, jak je možné, že jeho posudek v případu údajného domácího násilí v rodině inženýra K. G. je v přímém rozporu se všemi ostatními zprávami odborníků. Podle Dvořáčkova posudku měla manželka inženýra M. G. zlomenou čelist. To však, jak se ukázalo, nebyla pravda. Co přesně znamenalo jeho “špatně jsem vyhodnotil vstupní podklady” není jasné. Zřejmě zkoumal jinou čelist a pak se to nějak popletlo. Nebo se z nějakého důvodu rozhodl, že označí čelist za zlomenou, ač zlomená nebyla?

Při projednávání případu s (ne)zlomenou čelistí byli přítomni zástupci spolku Šalamoun, který opakovaně poukazuje na to, že je pan Dvořáček jako soudní znalec vysoce nedůvěryhodný. Přitom to byly právě posudky Dvořáčkova týmu, na jejichž základě byl Petr Kramný odsouzen na 28 let za dvojnásobnou vraždu elektrickým proudem v Egyptě. Kramný byl nakonec odsouzen bez jediného důkazu – pouze na základě spekulace o “řetězci nepřímých důkazů”, jejichž jádrem byla tvrzení týmu pana Dvořáčka.

Na počítači upravené snímky řezů srdcí Moniky a Kláry Kramných

Později vyšlo najevo, že Dvořáčkovi patologové zřejmě vložili do spisu snímky jiných srdcí. Policie se z neznámého důvodu spokojila s vysvětlením, “že se jim asi nějak pošouplo sklíčko na mikroskopu”. Na první pohled je přitom zřejmé, že snímky někdo upravoval na počítači. Originály (vzorky) poté nechal Dvořáček zničit.

Pitva Moniky Kramné v Ostravě v srpnu 2013

„Jako u Petra Kramného tak zcela totožně také u Ing. M.G vyšlo najevo z dalších odborných posudků a závěrů, že závěr znalce Igora Dvořáčka je v lepším případě nepřesný, v objektivním případě nepravdivý,“ uvedl Václav Peričevič ze spolku Šalamoun.

Spolek Šalamoun v případu Kramný konfrontoval posudky Dvořáčkova týmu s novými posudky znalců, jejichž odbornost vysoce přesahuje tu Dvořáčkovu. Nové posudky označují možnost vraždy elektrickým proudem jako zcela vyloučenou a přiklánějí se k verzi otravy jídlem.

Stanoviska znalců o otravě ZDE

Projednávání případu zlomené čelisti doprovázel vážný incident. V soudní síni seděl mezi návštěvníky lékař Vít Mareček, který je dobře obeznámen s poměry ostravského soudního lékařství. Při výpovědi pana Dvořáčka už to nevydržel a začal vykřikovat, že jsou to „zvěrstva“, že pan Dvořáček “vyrábí podvodné posudky na objednávku“ a „ničí tím životy nevinných lidí.“

Byla přivolána justiční stráž, která proti renomovanému lékaři zasáhla s takovou razancí, že mu údajně zlomila žebro a způsobila další zranění. MUDr. Vít Mareček je přitom vysoce uznávaný odborník s mezinárodní prestiží s řadou zahraničních zkušeností a stáží v USA a Velké Británii. Pět let přednášel na Karlově univerzitě v Praze. V současnosti je praktickým a pohotovostním lékařem v Moravské Ostravě. 

Kdo je MUDr. Mareček ZDE

Osoba pana Igora Dvořáčka je obestřena tajemstvím. „Dvořáček je ostravský „capo di tutti capi“, má několik vozů ferrari a byl agentem státní bezpečnosti,“ tvrdí pan Peričevič ze spolku Šalamoun. Spolek nechal prověřit i Dvořáčkovu znaleckou činnost z hlediska četnosti – a s šokujícím výsledkem. „Dvořáček provádí ročně posudky za několik milionů korun a je jich tolik, že by to nemohl stihnout, ani kdyby pracoval 24 hodin denně,“ uvádí zástupci spolku Šalamoun. Případ se tak může větvit do netušených sfér.

Video o pitvě Moniky Kramné a kniha Případ Kramný – všechno je jinak (Ondřej Höppner)

Igor Dvořáček se proti obviněním, že zásadním způsobem zkreslil posudky v případu Kramný tím, že s ním vlastně neměl nic společného. Toto tvrzení však již sám vyvrátil s rozhovoru, uveřejněném dne 31. 3. 2017 na portálu aktuálně.cz v článku s vtipným titulkem „Lékař mrtvých“.

Aktuálně.cz: Mohl byste uvést nějaký případ, na který jste opravdu hrdý, ve kterém jste zúročil všechny svoje zkušenosti?

Igor Dvořáček: „Pro mě je absolutní vrchol kauza Kramný, na tom se odvedl ohromný kus práce.“

Celý rozhovor Dvořáčka ZDE

Případ Kramný , považovaný za největší justiční zločin poslední desetiletí, je nyní ve fázi obnovy, když se zkoumá podjatost soudkyně. Petr Kramný si 28letý trest za dvojnásobnou vraždu, kterou podle všeho nespáchal, odpykává ve věznici na Mírově.

Paralelně probíhá soud se soudními znalci Matlachem a Fargašem, jejichž posudky vyzněly ve prospěch Petra Kramného. Soud bude mít potíž se s tím vypořádat, protože originály nechal Igor Dvořáček zničit v době, kdy byl ještě přednostou Ústavu soudního lékařství v Ostravě.

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh