Česká republika hlásí: “Čtyři oběti chřipky za den!” Je epidemie koronaviru realita, nebo mediální podvod? “Koronavirus má rozhodně nejlepší PR,” míní primářka pražské nemocnice.

Za posledních 24 hodin zemřely v České republice čtyři lidé na chřipku. Tím se ještě zvětšila propast mezi oběťmi chřipky a tzv. koronavirem. Nynější stav v České republice od začátku roku je 340 obětí chřipky a 5 obětí koronaviru.Celková úmrtnost stejná, žádná epidemie

Oficiální statistiky úmrtnosti a různé národní ústavy pro sledování chřipky ukazují normální průběh křivek, a to nejen v ČR, ale i celosvětově.


Chřipka vs. Koronavirus v České republice
ONLINE ZDE


Celosvětově jde mezi chřipkou a koronavirem o podobně propastný rozdíl. Zatímco na chřipku zemřelo 150 tisíc lidí, na koronavirus 18 tisíc.Všichni tři zemřelí “na koronavirus” v České republice měli navíc jiné vážné zdravotní problémy, prvnímu muži bylo 95 let, druhý měl rozsáhlou rakovinu a třetí žena (71) měla jiné, blíže nespecifikované zdravotní problémy. Čtvrtou i pátou obětí byli muži, 83 a 88 let, oba trpěli jinými vážnými nemocemi.


Primářka Václava Adámková

Šíření paniky

Situace může svědčit o nehoráznému zkreslování skutečného stavu, který odpovídá běžné úmrtnosti i vývoji chřipkové sezóny.

“Nedokážu si vysvětlit, proč je to takto prezentováno, tento způsob prezentace dat. Prezentace dat, týkající se koronaviru mi přijde účelová,” říká primářka mikrobiologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Václava Adámková.
“Kdyby se podobně prezentovala data o ostatní onemocněních, ta jsou daleko horší. Třeba tuberkulózou onemocnělo v roce 2018 na světě 10 milionů lidí, z toho 1,5 milionů zemřelo,” říká primářka Adámková.


“Koronavirus má zkrátka ze všech nemocí nejlepší PR.”


“Epidemie bude trvat tak dlouho, dokud ji budou živit média. Zde se uvádějí jen jednotlivá čísla, u jiných nemocí jsou vždy k něčemu vztažena.”


“Je to velký mediální tlak na psychiku obyvatelstva, který oslabuje organismus,” varuje primářka Adámková.
Změnila se jen pravidla

Sezónní chřipka, k níž “nový koronavirus patří”, probíhá v České republice jako obvykle. Koronaviry jsou a vždy byly. Viry se musí neustále měnit.

Co se změnilo, že interpretace nemoci. Přibylo lidí s plachtami na obličejích, které nosí, i když jim Světová zdravotnická organizace radí, ať to nedělají.


Celý videorozhovor s primářkou Adámkovou ZDE


close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh