Právě teď: Ohnivé peklo na řeckém ostrově Lesbos. Ubytovna migrantů “Jedna šťastná rodina” v plamenech. Revoluce proti Evropské unii a vládě

Masivní požár zničil útočiště One Happy family (Jedna šťastná rodina) pro uprchlíky na řeckém ostrově Lesbos. Napětí stále roste v souvislosti s právě probíhající migrantskou krizí.


Požár ubytovny One Happy Family na Lesbosu

Centrum One Happy Family vydalo prohlášení na Facebooku: „Došlo k požáru našeho centra. Požár se podařilo uhasit, ale škody jsou nedozírné. Nikdo nebyl zraněn.”

Ubytovna se nachází nedaleko od uprchlického tábora Kara Tepe, kde žije asi 1 500 migrantů. Na ostrově je také největší migrantský tábor světa Moria, kde žije 30 tisíc migrantů. Probíhají demonstrace místních obyvatel proti migraci a politice Evropské unie a protesty migrantů proti podmínkám v táborech.


Hašení požáru centra Jedna šťastná rodinaPlameny zničily všechno


ARFA říká: Jediným řešením je přesun migrantů do země původu. Tam investovat do infrastruktury.


Nepokoje na Lesbosu

Jde již o druhý požár migrantského centra. Na Lesbosu minulý týden kdosi zapálil přijímací středisko Agentury OSN pro uprchlíky na severu ostrova. V posledních dnech se obyvatelé na Lesbosu bouří. Ostrov je jen 15 kilometrů od tureckého pobřeží.


Masové demonstrace na Lesbosu proto Evropské unii a migraci

“Většina turistických podniků půjde do pekla,” říká pan Vangelis Papastavros, jehož rodina vlastní hotel v Mytiléně, největším městě na ostrově.

Lesbos býval turistickým rájem, žilo na něm 80 tisíc Řeků, nyní je jejich živnost v troskách. Většina se odstěhovalo. Dnes zde žije 30 tisíc Řeků a stejný počet migrantů. Město zaplavila migrantská vlna po výzvě německé kancléřky Merkelové v roce 2015.


Při demonstracích na Lesbosu zaznívají hesla “Evropská unie nám ukradla domov”, “Migranti běžte pryč!” a podobně. Proběhly protestní akce proti výstavbě migrantských ubytoven, které na ostrově staví řecká vláda ve spolupráci s Evropskou unií (Německem).


Demonstranti na ostrově Lesbos

Obyvatelé ostrova Lesbos požadují vrácení migrantů do země původu. Řecká vláda však již oznámila zřízení dvou nových táborů. Jeden má být u tureckých hranic, druhý na jihu u Athén.
Protiřecká propaganda

V tureckých a západních médiích (Německo) probíhá silná propaganda proti Řeků. Jsou obviňováni z nelidského zacházení s migranty. Obyvatelé zničených ostrovů jsou označováni za “pravicové extremisty”.


Turecký prezident Erdogan vyzval Řeky, aby nechali migranty projít, protože u nich stejně nechtějí zůstat a půjdou do Německa. To se pak chystá rozdělovat migranty na základě kvót.


Lesbos je jen pár kilometrů od tureckých hranic

Turci strhávají ploty


Na řecko-turecké hranici probíhají boje migrantů s řeckou policií poté, co turecký prezident Erdogan (28. února) otevřel hranice, protože ho prý Evropská unie a NATO málo podporují během jeho války v Sýrii. V Turecku jsou 4 miliony migrantů.

Migrantům pomáhá při dobývání hranic turecká armáda, který strhává ploty. Migranti házejí na řecké obrátce kameny. Granáty slzného plynu létají oběma směry. Řekové opravují plot a rozhánějí migranty sirénami.


Podle řeckých úřadů bylo zastaveno více než 38 000 uprchlíků ve snaze překročit hranici. 268 lidí bylo zatčeno. Do Evropy prošlo odhadem několik set migrantů.Nepřehlédněte:
close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh