Právě teď: Turecká armáda útočí slzným plynem na řecké pohraničníky. Agrese uvnitř NATO. Migranti nosí dámské paruky, aby zmátly stráže

Turečtí vojáci střílejí od dnešního rána na řeckou stranu hranice granáty se slzným plynem a tlačí desítky uprchlíků proti hranici. Nad davy migrantů létají drony, které šíří paniku.


Řekové pomocí vodních děl tlačí migranty zpátky a odpovídají také granáty se slzným plynem. Krize se proměňuje ve válečný střet mezi obě státy, které jsou ve sporu už několik let.


Napětí na turecko – řecké hranici

Řecko označuje útoky za hrozbu pro národní bezpečnost, premiér Mitsotakis žádá Evropskou unii o pomoc. Evropská unie v podstatě jen přihlíží a případnou pomoc podmiňuje tím, že Řecko migrantům poskytne právo na azyl. Tedy – že je vpustí do Evropy a vloží do rukou úřadů.


Migranti se snaží prolomit ploty

Včera narušila vzdušný prostor na Řeckem turecká helikoptéra. Řecko i Turecko jsou členskými státy NATO.
K hranicím Turecka s Řeckem proudí tisíce migrantů, které Turecko tlačí do Evropy. Celkem jsou jich v Turecku čtyři miliony, většinou přišli přes sousední Sýrii. Turci je tam sváží autobusy a taxíky.

Turci obvinili Řeky ze zabití čtyř migrantů a 164 zraněných, řecká strana to popírá.


Paruky pro zmatení stráží

Paruky nalezené řeckou stráží u řeky Evros

Řečtí pohraničníci prý přistihli některé migranty s parukami, aby to vypadalo, jako že kromě mladých mužů se o překročení hraniční čáry snaží ženy. Mnoho migrantů používá jako štít malé děti. Řecká armáda našla paruky na břehu řeky Evros.


Takto Turci označují migranty, které ženou do Evropy. Řekům se daří hlavní vlnu držet, ale zdaleka ne všechny

Jak je vidět na další fotografii, turečtí členové četnictva připravují drony na vzlet poblíž tureckého hraničního stanoviště Pazar Kule. S využitím dronu koordinují spuštění slzného plynu na řeckém území.


Turci připravují drony pro vzlet nad hranici

ZdrojŘecké úřady uvedly, že se jim za poslední týden podařilo zabránit v ilegálním přechodu hranic 35 tisícům migrantů, za uplynulých 24 hodin takto vrátily zpět do Turecka asi sedm tisíc migrantů.


Řecko staví na severu země uzavřené uprchlické centrum pro migranty, kteří se od 1. března dostali a případně ještě dostanou do země. Tito běženci prý nebudou registrováni a budou okamžitě vraceni do místa původu. Podle odhadů jde zatím asi o deset tisíc nových migrantů.


Nepřehlédněte:close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh