Alena Vitásková: Rasputin se vrátil! Hamáčkův tajemný expert. Ústřední epidemiologická komise v roce 2019 vůbec nezasedala. Komu, kam a kolik miliard odchází na “boj proti pandemii”

Před pár dny se vicepremiér Hamáček v mediích vyjádřil o situaci, která předcházela vyhlášení nouzového stavu vládou České republiky. „Tajemný muž“, který ministra vnitra Hamáčka informoval o přicházející pandemii a jehož identitu nesměl odtajnit, nemohl být nikdo jiný než Rasputin.To bylo první, co musí napadnout každého. Otázkou zůstává, zda se Rasputin probudil, nebo nikdy nezemřel. Hamáček a Rasputin, Rasputin a carevna Kateřina, to nejde dohromady, ale dějiny se upravují (mnohdy i u nás) na objednávku. Proč by Rasputin nemohl radit Hamáčkovi.


To by se na Jeníka zlobili v Aspenu…

Pak by bylo zřejmé, že Hamáček nesmí jeho identitu prozradit, protože by to mohlo vypadat, že se paktuje s carevnou Kateřinou. To by ho mohl opoziční politik Kalousek nazvat „ruským švábem“. A v Aspenu institutu by se na něj mohli za to zlobit.


Tak nějak bychom mohli přemítat o tajemném rádci ministra vnitra Hamáčka, nebýt toho, že se brněnský lékař sám odtajnil. Občanské veřejnosti spadl kámen ze srdce, Rasputin se nevrátil a nebude radit našemu vicepremiérovi a vládě, jak by se měla řešit pandemie.

Takže asi tak nějak lze shrnout odbornost řízení nouzového stavu:

Ministr vnitra a vicepremiér vlády Jan Hamáček má tajemného rádce
Institut Aleny Vitáskové (IAV, ochrana lidských práv a svobod) v mantinelech zákonů a Ústavy zjišťoval a zjišťuje ve veřejném zájmu, zda mohlo dojít k selhání systému, nebo jen lajdáctví zodpovědných institucí.Dopis na ministerstvo: S pravdou ven

Z obavy ze zneužití pandemie k různým „kejklům“ (jako např. následné předražené nákupy ochranných zdravotnických pomůcek atd.) se IAV obrátil (bezodkladně po vyhlášení nouzového stavu) na Ministerstvo zdravotnictví dopisem ze dne 22. 3. 2020 s dotazem podle zákona 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím s žádostí o zodpovězení: Celé znění dopisu ZDE


1) Kolikrát v roce 2020 svolal ministr zdravotnictví Ústřední epidemiologickou komisi (dále jen ÚEK). Data zasedání ÚEK v roce 2020.

2) Kolikrát v roce 2019 svolal ministr zdravotnictví ÚEK. Data zasedání ÚEK v roce 2019.

3) Kdo je zodpovědný za zajištění a dostupnost ochranných zdravotnických pomůcek pro zdravotníky (konkrétní funkce, jména osob)

4) Kdo je zodpovědný za zajištění a dostupnost ochranných zdravotnických pomůcek pro občany (respirátory, roušky, desinfekce) v souladu se zákony a Ústavou ČR (konkrétní funkce, jména).Kdo vaří z vody

Pro občany asi nebude překvapením, že Ústřední epidemiologická komise v roce 2019 (kdy se již o „podivné chřipce“ vědělo i mezi laickou veřejností) nezasedala vůbec a v roce 2020 zasedala poprvé 27. 2. 2020.

Kdyby ministři znali odborné instituce a odborníky v naší zemi, nemuseli by vařit z vody, vymýšlet tajemné konspirační metody a politicky se zviditelňovat.

Stačilo by, kdyby všechny příslušné instituce řádně fungovaly. Pokud neplní své zákonné zmocnění, mají být odpovědné osoby nahrazeny kompetentními, erudovanými pracovníky a neschopní politici by měli tiše odejít.


Jelikož Ministerstvo zdravotnictví odpovědělo na náš dotaz dle zák. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím jen částečně, zaslali jsme proti jejich stanovisku rozklad, ze kterého vyplývá, že požadujeme úplnou informaci. Celou korespondenci s ministerstvem zdravotnictví naleznete ZDE

Selhání, nebo je přehmaty?

Pokud se vám zdá být zájem IAV o dění kolem pandemie zbytečný, tak garantujeme, že tomu tak není. Hájíme pouze veřejný zájem, veřejné finance, naše lidská práva.

Považujeme totiž za nutné již od počátku znát, zda došlo k selhání zodpovědných osob a zda opatření, která u nás probíhají, jsou prováděna na podkladě odborných znalostí, doporučení příslušných odborníků a v souladu se zákony.

Jedná se o naše životy, zdraví, o naše hospodářství a možný nucený konec našeho podnikaní pro mnohé z nás.


Kdo probudí ministryni?

Ekonomická krize, která je v chodu, nejen jako důsledek pandemie, ale mnohdy jako důsledek jejího zneužití, bude chtít především vymahatelnost práva a spravedlnosti, po které IAV (Manifest IAV-občanů poškozených státem) volá již téměř tři roky.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová, ve kterou jsme vkládali velké naděje, zatím k tématu vymahatelnosti práva a spravedlnosti mlčí a delegáty Manifestu IAV – doposud nepřijala.


Alena Vitásková – předsedkyně IAV
Mluvčí Manifestu IAV – občanů poškozených státem
Hlučín, 17. 5. 2020

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh