Babiš: “Neodvolám. Zdechovský a Peksa jsou udavači. Ta jejich Němka je pomatená.” VIDEO. Kostlivec ze Zdechovského minulosti: Jeho firma okrádala matky? Milion chvilek na kostýmu komisařky.
Premiér Andreje Babiš neodvolá svůj výrok: “Poslanci Evropského parlamentu Peksa a Zdechovský jsou udavači.” Pouze byl ochoten ustoupit z tvrzení, že jsou “vlastizrádci”. Oba čeští zaměstnanci Evropské unie Mikuláš Peksa (Pirátská strana) a Tomáš Zdechovský (Lidovci) s platy kolem půl milionu měsíčně se teď pýří a mávají paragrafy.
Premiér tak reagoval na návštěvu trestního komanda Evropské unie pod vedením dcery bývalého bavorského vůdce Franze Josefa Strausse (CSU) paní Moniky Hohlmeierové (CSU). Ta byla nedávno vyfocena v Evropském parlamentu s plackou Milion chvilek na klopě a patří mezi odpůrce Benešových dekretů.
Ve stejném zelinkavém kostýmku, jaký měla na klopě s plackou Milionu chvilek, paní Hohlmeierová také přijela do Prahy (ale placku schovala). Jí samotnou provází vlastní kauzy střetu zájmů celou politickou kariéru.
Komando EU mělo za úkol zjistit nějaké podrobnosti ohledně virtuální kauzy premiérova střetu zájmů. Z hlediska českých zákonů má v tomto ohledu Babiš vše v naprostém pořádku. Evropské právo však má svůj výklad.
Babiš se o Hohlmeierové vyjádřil, že “ta paní vůbec nerozumí evropským dotacím a je pomatená”.
Zdechovského kostlivec
V souvislosti se Zdechovského proevropskou aktivitou vypadl ze skříně kostlivec z doby, kdy ještě nebyl zaměstnancem Evropské unie. Společnost CPE, kterou zastupoval, by mohla řada lidí označit za “finančního šmejda”.
Zdechovského firma CPE prý okradla desítky lidí, když jim slibovala půjčky, ale zálohu si nechala – jak o kauze v roce 2013 informovala Česká televize v pořadu Černé ovce.
Na společnost CPE, kde byl Zdechovský “mediálním zástupcem” tehdy přišly České obchodní inspekci desítky stížností a odhadovaná škoda jde do statisiců.
Mechanismus byl prý pokaždé stejný: Občanům byla slíbena půjčka, ale když uhradili poplatek za tzv. “zprostředkování” k výplatě peněz už nedošlo – a poplatek jim vrácen nebyl. Na některých oškubaných pak ještě požadovala firma CPE pokutu.
Firma v podstatě hrála na to, že si klienti důkladně neprostudují “malá písmenka” ve smlouvě. Převedeno na známé “šmejdy”, kteří prodávají důchodcům nádobí, by to mohlo být takto: “Vy nám dáte zálohu na hrnec, ale my vám žádný nedáme, protože jste nám zatajili, že už jeden doma máte.”
Mimo jiné byla ve smlouvě s CPE uvedena pokuta 50 tisíc, pokud celý podvod zveřejní.
Okradení občané, mezi kterými byly také matky s malými dětmi, podali na Zdechovského CPE žalobu, ale vše zmizelo do ztracena, protože firma zanikla a Zdechovský odjel jako europoslanec do Bruselu.
O skandální kauze informovala Česká televize, portál Peníze.cz a Parlamentní listy. Z těchto zdrojů čerpáme výše uvedené informace o kauze CPE.
“Pan Zdechovský dělal firmě jen mediálního poradce, takže na tom není absolutně nic skandálního,“ vzkázala prý redakci Parlamentní listy Zdechovského asistentka.
Jelikož se celá kauza s půjčkami rozplynula do ztracena, nelze vyloučit ani verzi, že pan Zdechovský či firma CPE peníze občanům nakonec nějak vrátili. Nebo že se sám stal obětí jakéhosi nedorozumění, když na otázky médií často odpovídal s odkazem na jakéhosi svého mentora z Ameriky, který ještě spí, protože tam mají jiný čas…