Babiš: “Neodvolám. Zdechovský a Peksa jsou udavači. Ta jejich Němka je pomatená.” VIDEO. Kostlivec ze Zdechovského minulosti: Jeho firma okrádala matky? Milion chvilek na kostýmu komisařky.

Premiér Andreje Babiš neodvolá svůj výrok: “Poslanci Evropského parlamentu Peksa a Zdechovský jsou udavači.” Pouze byl ochoten ustoupit z tvrzení, že jsou “vlastizrádci”. Oba čeští zaměstnanci Evropské unie Mikuláš Peksa (Pirátská strana) a Tomáš Zdechovský (Lidovci) s platy kolem půl milionu měsíčně se teď pýří a mávají paragrafy.


Premiér tak reagoval na návštěvu trestního komanda Evropské unie pod vedením dcery bývalého bavorského vůdce Franze Josefa Strausse (CSU) paní Moniky Hohlmeierové (CSU). Ta byla nedávno vyfocena v Evropském parlamentu s plackou Milion chvilek na klopě a patří mezi odpůrce Benešových dekretů.


Komando Evropské unie pod vedení paní Hohlmeierové (CSU) přijíždí do Prahy (minulý týden), aby “odhalili” střet zájmů prezidenta Babiše.

Černé ovce ČT: Pan Zdechovský jako zástupce firmy, která od občanů vybírá zálohy na půjčky, které jim pak nedá. (Sestřih z reportáže České televize)

Ve stejném zelinkavém kostýmku, jaký měla na klopě s plackou Milionu chvilek, paní Hohlmeierová také přijela do Prahy (ale placku schovala). Jí samotnou provází vlastní kauzy střetu zájmů celou politickou kariéru.


Paní Hohlmeierová (předsedkyně kontrolní komise Evropské unie) s plackou Milionu chvilek na klopě (loni v prosinci v Evropském parlamentu). Ve stejném kostýmku pak přijela do Prahy

Paní Hohlmeierová v Praze ve stejném zelinkavém kostýmku. Vedle ní vpravo její obdivovatel Zdechovský, který prý celou akci zorganizoval

Komando EU mělo za úkol zjistit nějaké podrobnosti ohledně virtuální kauzy premiérova střetu zájmů. Z hlediska českých zákonů má v tomto ohledu Babiš vše v naprostém pořádku. Evropské právo však má svůj výklad.

Babiš se o Hohlmeierové vyjádřil, že “ta paní vůbec nerozumí evropským dotacím a je pomatená”.
Zdechovského kostlivec

V souvislosti se Zdechovského proevropskou aktivitou vypadl ze skříně kostlivec z doby, kdy ještě nebyl zaměstnancem Evropské unie. Společnost CPE, kterou zastupoval, by mohla řada lidí označit za “finančního šmejda”.


Pan Zdechovský v reportáží Černé ovce. Rok poté se stal europoslancem a zmizel v Bruselu

Zdechovského firma CPE prý okradla desítky lidí, když jim slibovala půjčky, ale zálohu si nechala – jak o kauze v roce 2013 informovala Česká televize v pořadu Černé ovce.


Matka Michalea Ševčíková z Nymburka, která naletěla. Zaplatila poplatek a ještě po ní chtěli pokutu.

Na společnost CPE, kde byl Zdechovský “mediálním zástupcem” tehdy přišly České obchodní inspekci desítky stížností a odhadovaná škoda jde do statisiců.


Okradená matka dítětem s partnerem

Mechanismus byl prý pokaždé stejný: Občanům byla slíbena půjčka, ale když uhradili poplatek za tzv. “zprostředkování” k výplatě peněz už nedošlo – a poplatek jim vrácen nebyl. Na některých oškubaných pak ještě požadovala firma CPE pokutu.
Muž z Krnova který také naletěl

Firma v podstatě hrála na to, že si klienti důkladně neprostudují “malá písmenka” ve smlouvě. Převedeno na známé “šmejdy”, kteří prodávají důchodcům nádobí, by to mohlo být takto: “Vy nám dáte zálohu na hrnec, ale my vám žádný nedáme, protože jste nám zatajili, že už jeden doma máte.”

Mimo jiné byla ve smlouvě s CPE uvedena pokuta 50 tisíc, pokud celý podvod zveřejní.


Zoufalé ženy, které přišly o peníze

Okradení občané, mezi kterými byly také matky s malými dětmi, podali na Zdechovského CPE žalobu, ale vše zmizelo do ztracena, protože firma zanikla a Zdechovský odjel jako europoslanec do Bruselu.


O skandální kauze informovala Česká televize, portál Peníze.cz a Parlamentní listy. Z těchto zdrojů čerpáme výše uvedené informace o kauze CPE.

“Pan Zdechovský dělal firmě jen mediálního poradce, takže na tom není absolutně nic skandálního,“ vzkázala prý redakci Parlamentní listy Zdechovského asistentka.


Celá reportáž ČT

Jelikož se celá kauza s půjčkami rozplynula do ztracena, nelze vyloučit ani verzi, že pan Zdechovský či firma CPE peníze občanům nakonec nějak vrátili. Nebo že se sám stal obětí jakéhosi nedorozumění, když na otázky médií často odpovídal s odkazem na jakéhosi svého mentora z Ameriky, který ještě spí, protože tam mají jiný čas…close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh