Jak český kluci na Baltu střílejí rakety na Rusko ve jménu míru, pravdy a prevence. VIDEO. Největší cvičení v dějinách NATO. Jak dlouho to Putin vydrží?

Největší cvičení NATO v historii právě probíhá na Baltu. Manévry pod značkou Tobruq Legacy ukazují schopnost armád NATO vystřílet do Baltického moře všechny rakety co jsou po ruce. Akce se účastní 130 českých vojáků, většinou z raketového pluku ze Strakonic.

Video z právě probíhajícího cvičení na Baltu . Zdroj: Jan Kouba, idnes

Manévry pěti tisíc vojáků NATO u polského města Ustka, vzdáleného od ruského území jen 200 km (jako cca z Prahy do Brna), skončí dnes 14. června, ale bezprostředně na ně navazují další bojové střelby z protiletadlových raketových kompletů (od 17. do 19. června).

Logo Tobruq Legacy
s útočícím rytířem

Co do množství cvičících jednotek, zbraní i počtu protiletadlových řízených střel jde o největší střelby protivzdušné obrany v historii NATO. Akce se účastní 17 členských států NATO a oficiálně pět tisíc vojáků. Podle některých zpráv jich tam je ale nejméně dvojnásobek.

Raketové orgie NATO probíhají u polského přímořského města Ustka, které je vzdálené 200 km vzdušnou čarou od ruské Kaliningradské enklávy. Rusko již předtím přesunulo ke Kalingradu své protiraketové systémy. Rusko považuje manévry NATO za jasnou provokaci.

Raketové systémy NATO na břehu Baltického moře

Akce se od 17. června účastní bojové letouny z Čáslavi. Pozemním jednotkám za raketovými komplety mají simulovat vzdušného protivníka, ale současně i letadla spojenecká.

Střílet se bude ve dne i v noci, z dvanácti různých protiletadlových systémů. Odpáleny budou téměř dvě stovky řízených střel.

Vítězné náměstí v Kaliningradu

Činnost českých vojáků bude v Polsku řídit podplukovník Alan Dubový.

„Jednotka bude rozpoznávat minimálně jeden vzdušný cíl jako vlastní a na ostatní cíle povede palbu. Vojáci si procvičí soustředěnou střelbu více kompletů stejné kategorie proti jednomu cíli, rozdělení více cílů několika kompletům i vedení střelby jednotlivými a řadami raket,“ uvedl podplukovník Dubový.

Podplukovník Alan Dubový

Technické podrobnosti ZDE

Baltické moře, do kterého létají rakety NATO, oblévá západní břehy Ruska (Petrohrad) nad Estonskem (obsazeným NATO). Petrohrad je od polského města vzdálen cca 1 500 km.

Manévry NATO jsou odvetou za údajnou anexi Krymu Ruskem. Podle mnohých expertů však jde o záminku – Krym si odhlasoval příslušnost k Rusku v referendu poté, co Spojené státy zorganizovaly na Ukrajině barevnou revoluci. Z tohoto úhlu pohledu tak šlo o anexi Ukrajiny, ne Krymu.


close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh