To bylo o fous! Bitva o Českou televizi: Velké vítězství, říkají ti, kteří chtěli odvolat ředitele Dvořáka. Dramatické zákulisní čachry – Jak ČSSD zakleklo na ANO


Před klíčovým hlasováním v parlamentu o budoucnosti České televize vyplavalo na povrch tolik závažných pochybení, že z toho běhal mráz po zádech. Přesto bylo v zákulisí podle informací portálu Argumenty & Fakta vše předem nastaveno tak, aby jim to velkolepě prošlo. Bylo to o fous.


Zpráv o hospodaření a činnosti České televize se v parlamentu od roku 2016 nahromadilo šest. Metoda “My vám nebudeme schvalovat zprávy a vy budete na obojku” však zjevně nefunguje, Česká televize v propagandistickém pojetí zpravodajství spíše přitvrzuje – a s příchodem Andreje Babiše na post premiéra je to už do očí bijící.


Parlament nakonec dne 17. října o zprávách vůbec nehlasoval. To je za daných okolností třeba hodnotit jako úspěch těch, kteří stále hlasitěji volají po změně vedení České televize.

“Je to velké vítězství,” vzkázal portálu Argumenty & Fakta poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD), který je nejhlasitějším kritikem poměrů v České televize a odvolání ředitele Dvořáka považuje za nutnost.

O vážnosti situace svědčí i fakt, že ředitele České televize prý osobně obvolával poslance hnutí ANO, sondoval situaci a loboval.


Fanoušci propagandy

Všechny trumfy měli v rukou poslanci hnutí ANO. Nejen proto, že je jich nejvíc (78), ale také proto, že hlavní fake news útoky zpravodajské sekce České televize míří především proti jejich šéfovi, premiérovi Andreji Babišovi. Česká televize se opravdu snaží, aby byl Babiš premiérem “bývalým” a aby ANO dostalo ve volbách napráskáno. To zní jako dobrý důvod, proč se vzepřít.

Reportáž ČT o bývalém premiérovi Babišovi ZDE

Poslanci ANO si navíc nechali udělat audit hospodaření České televize, z něhož prý vyplynulo, že je to katastrofa. Na obsah zpravodajství a publicistiky žádný audit nebyl, ale selhání jsou tak zjevná, že snad ani nebyl potřeba. Takže poslanci ANO měli nabito a kdyby vystřelili, nikdo by nemohl říct ani popel.


Na podporu vedení České televize se před hlasováním konala demonstrace před budovou sněmovny. Svolali ji aktivisté z protivládní organizace Milion chvilek, pro tento účel přejmenovaní na “Idealisté”. Hudrat přišel i Kalousek z TOP 09. To aby bylo jasno, komu současný ideologický přístup České televize plně vyhovuje.


Poslancům, přicházejícím do práce, rozdávali aktivisté z Rekonstrukce státu letáky, ve kterých je vyzývali: “Apelujeme na poslance, aby dnes nejen začali s projednáváním, ale také ho dokončili.”

Podporu chválení zpráv vyjádřili takřka všichni poslanci z ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Také jim současný stav velmi vyhovuje.

K neschválení dvou zpráv a následnému rozpuštění Rady České televize a odvolání ředitele bylo třeba, aby všichni, nebo přinejmenším drtivá většina poslanců ANO hlasovala pro zamítnutí zpráv o činnosti a hospodaření České televize.


Premiér mazaně

Premiér Andrej Babiš to podle informací portálu Agumenty & Fakta pojal takto: “Konejte podle svého uvážení” vzkázal svým spolustraníkům a odjel do Bruselu. Po tomto vzkazu se strhla mela, protože si to část poslanců vyložila tak, že má při hlasování o zprávách České televize odejít ze sálu.

Mnozí očekávali razantnější přístup, zvláště když se premiér již dříve vyjádřil pro omezení koncesionářských poplatků a stejně jako prezident Miloš Zeman opakovaně označuje zpravodajství České televize za propagandu.


Pak se do toho vložila Babišova prodloužená ruka – první místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek, který poslancům ANO doporučil, aby zprávy schválili.

To byla pro ty, kteří volají po odvolání nynějšího vedení České televize, velká rána.


Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek

Také poslanec Faltýnek se stal několikrát terčem skandalizace ze strany České televize a to v reportážích, které byly “vytažené z paty”. I jemu musí být jasné, že Česká televize jde a půjde hnutí ANO po krku.

Problém není nějakých skutečných kauzách, ale v kauzách virtuálních, kdy si redaktoři České televize vymýšlí “skandály” tak, že by se za to styděli i v nejpokleslejším bulváru.

Vymyšlená kauza ČT o zastrašování žáků ZDE


Vydírání, nebo jen hrozba?

Tento Faltýnkův postoj by si bylo možné vysvětlit tak, že došlo k nějaké zákulisní dohodě mezi premiérem Babišem ohledně změny přístupu ČT k jeho osobě a k jeho hnutí. Otázkou ovšem je, zda to lze, protože Česká televize je “deep state” a i její ředitel v této bažině za současného stavu zřejmě jen přežívá. Nelze zaručit, že ředitel zamezí propagandě, kterou jeho televize šíří.

Podle informací portálu Agumenty & Fakta byl Faltýnek pod velkým tlakem od ČSSD, která údajně hrozila, že pokud ANO zprávy neschválí, odejde z koalice. Tlačila to přes programové prohlášení, které ČSSD a ANO podepsali.


Ve společném programovém prohlášení je uvedeno, že strany budou podporovat nezávislost České televize. To se dá ovšem vysvětlit různě. “Podpora nezávislosti” může být právě ona výměna vedení České televize. Pochybení bylo ze strany České televize jen poslední době tolik, že o nezávislosti nemůže být ani řeči. Z tohoto úhlu pohledu je to ČSSD, kdo porušil smlouvu, když se rozhodl současné vedení ČT podpořit.

Každopádně: ANO mělo nabitou zbraň, ale odmítlo ji použít.


Poslední zhasne

Pokud by poslanci ANO hlasovali pro schválení zpráv, bylo by vymalováno a klidně se to mohlo zvrtnout tak, že budou toho dne schváleny všechny zprávy o činnosti a hospodaření České televize, které se v parlamentu nahromadily od roku 2016.

Proto je pat pro odpůrce současného vedení České televize úspěchem.

Poslanci debatovali dopoledne i večer a nakonec se k hlasování vůbec nedostali. Poslední diskutující večer po deváté hodině již hovořil k poloprázdnému sálu. Zprávy o činnosti a hospodaření České televize tak zůstávají i nadále neschválené.


Jak to bude dál

Klíčová postava příběhu premiér Andrej Babiš si jistě uvědomuje, že lze dosáhnout stejného efektu trpělivěji. Tedy – překopat Radu České televize méně okatě a v bílých rukavičkách. Stačí jen vyčkat, až vyprší mandáty současných radních a soustředit se výběr nových.

Mandát je šestiletý, radních je patnáct a každé dva roky se mění třetina z nich, tedy pět. Mandát vyprší na jaře příštího roku prvním pěti – například předsedovi rady Janu Bednářovi, který nedávno spolu s ředitelem ČT Petrem Dvořákem marně hájil činnost České televize před poslanci. Celá rada bude “přirozeně” obměněna v roce 2024.


Podle našich informací pobírají členové rady plat pouhých 20 tisíc kč měsíčně, ale fakt je, že se moc nepředřou.

Do rady bude na jaře kandidovat moderátor Xaver Veselý, kterému teď Česká televize šlape na krk. Jeho zvolení by bylo signálem, že se mění věci k lepšímu.

Funkční období generálního ředitele je šestileté. Ten současný byl podruhé zvolen v roce 2017, další výběrové řízení bude v roce 2023.


close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh