Rozhovor s ředitelem školy: Česká televize nás hrubě poškodila. Reportáž o premiérovi Babišovi byla lživá propaganda. Politruk řádil ve střižně. Je to mezinárodní ostuda. Do toho novinka: Hospodaření ČT vyšetřuje policie

Česká televize se dosud neomluvila za reportáž, ve které hrubým způsobem poškodila vedení střední školy v Plzni a premiéra Andreje Babiše. V propagandistické a hrubě neprofesionální reportáži Česká televize v lživě uvedla, že škola vyhrožovala žákům problémy u maturity, pokud budou klást premiérovi Babišovi v besedě nepatřičné otázky.

Do toho prý vyšetřují orgány činné v trestním řízení hospodaření České televize. Tuto výbušnou informaci sdělil poslanec Antonín Staněk (ČSSD) bez bližších podrobností, které zjišťujeme. Zprávu potvrdil i poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD), prý zazněla na jednání s vedením České televize v parlamentu.


To vše se děje v předvečer klíčového zasedání, kde má parlament schvalovat nahromaděné zprávy o činnosti a hospodaření České televize (17. října). Neschválení by otevřelo možnost výměny vedení ČT.


Jeden z nejzkušenějších režisérů České televize Jiří Svoboda (74) k tomu uvedl: “Rada ČT musí vyvodit zásadní postih a netvářit se, že nedošlo k hrubé kompromitaci veřejnoprávní televize, zaměřené cíleně ve všech případech vůči premiéru Babišovi.”


Reportáž o zastrašování žáků je další z dlouhé řady pochybení ze strany zpravodajství České televize v posledních několika týdnech. Například:

Reportáž ČT o “bývalém” premiérovi Andreji Babišovi ZDE

Česká televize pronásleduje na ulici státního zástupce ZDE

Česká televize vyškrtla z rozhovoru s Karlem Gottem poděkování prezidentovi Zemanovi ZDE


Fake news jako podle učebnice

Studentka v reportáži redaktorky Marcely Durasové tvrdila, že vedení střední průmyslové školy profesora Švejcara v Plzni vyhrožovalo žákům a zakazovalo jim klást při debatě s Andrejem Babišem otázky týkající se kauzy Čapí hnízdo a působení v StB. Studentka také přiznala, že to četla pouze na facebooku své kamarádky. Tuto část však televize vystřihla.

Štáb České televize pronikl na školy neohlášen a bez povolení. Tato akce stála daňové poplatníky odhadem 50 tisíc korun.


Redaktorka Marcela Durasová je podle našich informací podporovatelka protivládní organizace Milion chvilek. Štáb České televize vnikl do školy bez povolení a podle všeho i s sebou propašoval studenta jiné školy, který je také podporovatel Milionu Chvilek. S tímto studentem pak také provedla rozhovor.

Video proniklo na veřejnost přes sociální sítě, na které ji umístili redaktoři České televize.Rozhovor s ředitelem školy

Ředitel školy Rostislav Študent poskytl rozhovor, ve kterém mimo jiné uvádí, že Česká televize video stříhala tak, aby to vypadalo, že škola žákům vyhrožuje.

“Pustili ven neověřenou informaci a poškodili nás. Podnikáme právní kroky proti České televizi,” uvedl ředitel Študent.

Došlo k jakémukoliv ovlivňování studentů, kteří se měli účastnit debaty s premiérem Andrejem Babišem?

Ředitel školy Rostislav Študent

“Samozřejmě nedošlo. Hned po zveřejnění reportáže ČT jsme to začali šetřit, protože se vzedmula strašná vlna nenávistných e-mailů. Prověřovali jsme, zda to nemohl některý pedagog říct. Ale i žáci nám potvrdili, že k tomu v žádném případě nedošlo. Navíc tam byli pozvané pouze tři třídy technických oborů, tak, jak mě vyzval úřad vlády. Já jsem pouze zařizoval prostor pro diskuzi.”

Studentka, která v reportáži promluvila, ale tvrdí opak. Jak si to vysvětlujete?

“Žákyně za námi potom sama přišla a vypověděla, že informaci o údajném zákazu našla na facebookovém profilu, se kterým byla ve spojení. Napsala to cizí osoba, která nemá se školou nic společného.”

V reportáži se objevil také žák, který u vás ale nestuduje. O koho šlo?

“Patří údajně ke spolku Milion chvilek pro demokracii a je z Křižíkova gymnázia. Měl být pravděpodobně ve škole a propašoval se k nám s novináři. Ten student se tam potom ptal na Čapí hnízdo a příslušnost v StB. Nevěděl jsem původně, že k nám nepatří. Byla tady ještě ministryně Dostálová, která ho znala.”

Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara v Plzni

Podniknete právní kroky proti České televizi?

“Ano, určitě. Neumíte si představit, co se po reportáži strhlo. Zrovna tady byla paní poslankyně Kořenová, která připravila podnět pro Radu české televize. Česká televize navíc neměla povolení ke vstupu, nic takového jsem neodsouhlasil. Pan premiér se mě ještě ptal, zda jsem zval novináře. Já jsem nezval nikoho. Nikdo mi nedal vědět, že se tady televize objeví.”

Česká televize reportáž ze sociálních sítí odstranila…

“Nejprve odstranili toho cizího žáka, protože přiznal, že tam neměl co dělat. Potom stáhli celé video, ale já ho mám stažené, protože jsem tušil, že zmizí. V tuto chvíli píšu české školní inspekci, kterou žádám, aby to vyšetřila. Mně už se nevěří, já už ať řeknu cokoliv, tak údajně pocházím z totality. Občané věří ČT, takže jsem dostal mnoho reakcí, už jsem to ani nečetl, protože bych se musel zastřelit. V podstatě pustili ven neověřenou informaci. Já jsem to zpochybnil, takže měli podle mě dál pátrat. Zveřejnili to a je z toho mezinárodní ostuda.”

Zdroj


Reportáž hrubě porušuje Kodex České televize, především z hlediska počtu zdrojů, jejich věrohodnosti a povinnosti poskytnout prostor druhé straně.close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh