To snad ne! Česká televize jako za “totáče”: Redaktorka ČT nastrčila do reportáže studentku, které bylo údajně vyhrožováno, a aktivistu, který se do školy vetřel. Propaganda, kam se podíváš. Škola chce Českou televizi žalovat

Česká televize se pokusila ve své reportáži z debaty premiéra Babiše vytvořit dojem, že je na studenty činěn nátlak ze strany vedení školy a dala prostor aktivistovi, který se na besedu vetřel. Jde o další z řady neuvěřitelných selhání redaktorů České televize ve jménu propagandy proti vládě.

Premiér Babiš odpovídal studentům Střední průmyslové škole strojnické v Plzni na otázky, ale v reportáži se jen mihl. Reportérka Česká televize Marcela Durasová natočila z besedy příspěvek, který měl dva respondenty: Studentku, která obvinila vedení školy z nátlaku, a aktivistu – provokatéra, který nebyl studentem školy. Redaktorka ČT prý aktivistu dokonce pomohla dostat dovnitř.


Štvavá a manipulativní reportáž české televize překonala všechny myslitelné meze, a to i ty, které byly normou pro totalitní Československou televizi před listopadem 89.„Bylo nám řečeno od učitelů, že pokud se budeme ptát a provokovat ke kauze Čapí hnízdo, tak neuděláme maturitu, že budeme mít problémy u maturity s učiteli. Je to hrozné, tohle vůbec není demokracie,“ sdělila veřejnoprávní televizi jedna ze studentek, která ale nechtěla zveřejnit své jméno a mluvila zády ke kameře. Její hlas byl později upraven, “jako že se bojí prozrazení”. Rozhovor však byl pořízen na školní chodbě.

Toto tvrzení později pro jiná média důrazně popřelo vedení školy i ostatní studenti. Vedení školy chce Českou televizi žalovat. Vše nasvědčuje tomu, že studentka lhala a vzhledem k celkovému vyznění reportáže není vyloučeno, že tak učinila po dohodě s redaktorkou.


Studentka odpovídá zády ke kameře a počítačově upraveným hlasem. Rozhovor však dává na chodbě školy, takže všichni museli vidět, že se s Českou televizí bavila.

K obludné kauze se vyjádřil premiér Babiš ve svém pravidelném facebookovém příspěvku “Čau lidi”:
“Česká televize vypustila do veřejného prostoru poplašnou, neúplnou a lživou zprávu. Zprávu, která ubližuje mnoha lidem. Panu řediteli, škole, možná i té studentce, a samozřejmě mně. Jsem z toho v šoku, že někdo, kdo má takovou moc, odvede tak neprofesionální práci,” uvedl premiér Andrej Babiš.

“Reportérka České televize vybrala jednu dívku, kterou natočila zezadu, nechala ji ve střižně upravit hlas, což jsem ve zprávách už dlouho neviděl, možná nikdy. Do své reportáže dala jen část jejího vyjádření, ve kterém prohlásila, že studentům učitelé měli vyhrožovat problémy u maturity, pokud se mě budou ptát na kauzu Čapí hnízdo,” napsal premiér Babiš.


Reportáž byla k vidění na sociálních sítích, později však byla stažena ze stránek regionálního studia. Někteří uživatelé ji stihli nahrát na YouTube. Proč video není ke zhlédnutí v České televize, autorka reportáže Marcela Durasová neví a dokonce se tomu diví.

„Nevím, proč to stáhli, musíte se zeptat vedení televize,“ podivovala se redaktorka Durasová. Česká televize podle dostupných informací na dotazy jiných médií ohledně skandální reportáže nereaguje. Není jasné, zda je zvažováno, že redaktorka dostane okamžitou výpověď kvůli propagandistickému charakteru své reportáže a porušené Kodexu ČT.


Do reportáže byl též zařazen aktivista protivládního hnutí Milion Chvilek, který nebyl studentem školy a na besedu se vetřel. Reportérka o tom věděla i přesto ho zařadila do reportáže. Podle vyjádření premiéra Babiše na facebooku mu dokonce pomohla dostat se dovnitř.


Příznivec Milionu chvilek vnikl do školy, aby rozvrátil diskusi

„Ptal jsem se na jeho historii v StB, pak jsem se zkoušel ptát i na Čapí hnízdo, ale to už neklaplo,“ uvedl mladík v reportáži.

Premiér Babiš k tomu uvedl: “Ten mladý kluk přiznal, že není ze školy, a do sálu se vetřel. Údajně patřil k Milionům chvilek pro demokracii. Ptal se na StB a Čapí hnízdo. Mně to nevadí. Ale myslím si, že ho pak redaktorka neměla hned zpovídat jako studenta školy. Dokonce mu prý pomohla dostat se dovnitř…”


“Publicistické pořady Reportéři ČT, 168 hodin a Newsroom ČT24 podobně jako plzeňská redakce to dělají opakovaně. Věřím, že si ČT i s takovou chybou dokáže poradit sama a já doufám, že jim to pomůže, aby ve své práci byli ještě lepší. Ale chci věřit tomu, že si budou uvědomovat s plnou vážností, jakou má jejich práce vliv a dopad na lidi,” uvedl premiér Andrej Babiš.

Česká televize nedávno odvysílal reportáž, ve které třikrát označila premiéra Babiše za “bývalého premiéra”. Později ji stáhla z archivu.


Parlament má 17. listopadu schvalovat zprávy o činnosti České televize. Pokud je neschválí, otevře tím možnost personálních změn ve vedení České televize. K těm vyzval i prezident Miloš Zeman.


Nepřehlédněte!

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh