Kauza Koněv: Premiér Babiš dostal dopis od Ligy mládeže Pskovské oblasti. Starosta “Stažené Půlky” Kolář se skrývá a nereaguje

Předseda rady Ligy mládeže Pskovské oblasti Konstantin Bělov se obrátil s návrhem na odvoz pomníku maršála Koněva přímo na premiéra Babiše. Místní starosta Kolář, který nechal sochu načerno demontovat, na dopisy Ligy nereaguje.Konstantin Bělov, předseda rady Ligy mládeže Pskovské oblasti.

Bělov poslal 16. 4. 2020 starostovi Prahy 6 Ondřeji Kolářovi dopis. V něm ho vyzval ke spolupráci a vyjádřil zájem o pomník maršála Ivana Stěpanoviče Koněva. Navrhl, aby sochu starosta předal do péče ruské občanské organizace s tím, že tato uhradí veškeré náklady na její dopravu a jiné služby.


Koněv stále pod hadry

Bělov Kolářovi návrh zaslal opakovaně, a to 23. dubna a prostřednictvím českého velvyslance v Rusku ještě 29. dubna. Ani na jeden dopis starosta Prahy 6 nereagoval. Socha maršála Koněva, osvoboditele Prahy od Němců, je nyní ve skladu pod hadry.

Odvoz pomníku je jednou z možností řešení situace, která vážně narušila rusko – české vztahy. Sílí hlasy, že by měl být pomník osvoboditele vrácen zpátky na původní místo. Starosta Kolář navíc čelí možnosti odvolání kvůli podivným zakázkám svým spolužákům z práv v Plzni.


Proč nám ho nedáte?

Dne 14. května 2020 proto předseda Ligy Konstantin Bělov oslovil předsedu vlády Andreje Babiše. Ptá se jej, zda se nemohou zhoršit vztahy mezi Ruskou federací a Českou republikou např. v oblasti obchodní, kulturní či turistice poté, co místní starosta populisticky odstranil Koněvův pomník.

Dále chce Konstantin Bělov vědět, jaký osud čeká demontovaný památník věnovaný Ivanu Koněvovi. Oficiálně česká strana odmítá předat památník Rusku s odůvodněním, že se jedná o vlastnictví obce.

To ale není pravda, pomník je vlastnictvím hlavního města Prahy, obec Praha 6 ho má pouze ve správě.

Starosta na útěku

Ministerstvo zahraničí dalo koncem dubna najevo ochotu k jednání o předání pomníku Rusku, ale panují nejasnosti o konkrétních krocích, jež budou následovat po tomto vyhlášení.

Bělov v dopise premiérovi Babišovi konstatuje, že starosta Kolář se vyhýbá dialogu a že o tomto jeho podivném chování referovala i česká média. Starosta Kolář se nyní skrývá a má ochranku kvůli obavě, že je mu údajně v patách agent s ricinem. Tato verze se však dosud nepotvrdila.


V závěru Bělov zdůrazňuje, že pokud české úřady nemohou předat památník do Ruska oficiální cestou, lze problém vyřešit jednáním mezi ruskou občanskou organizací a obcí.


close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh