Roušky povinné od 1. srpna? Údajná falešná zpráva potvrzena – zatím jen v jednom kraji, ale o skoro dva týdny dříve. Roušky stejně jako ve Francii? Obludná role šiřitelů jediné pravdy

Fraška jménem pandemie koronaviru nabývá stále grotesknějších forem. Ministerstvo zdravotnictví 16. 7. vyvrací tvrzení o povinném nošení roušek od 1. srpna jako hoax, aby pak následujícího dne (17. 7.) zavedlo povinné nošení roušek – zatím jen v Moravskoslezském kraji.Ve čtvrtek 16. 7. vydalo ministerstvo zdravotnictví překvapivou zprávu:

Upozorňujeme na nepravdivou a manipulativní zprávu, že od 1. srpna budou opět povinné roušky v celé ČR. Není to pravda. Jedná se o hoax, který se v posledních hodinách šíří veřejným prostorem,” uvedlo ministerstvo na twitteru.


Dementi ministerstva zdravotnictví

Na této zprávě bylo zvláštní, že se v té době veřejným prostorem nešířila žádná věrohodná informace o povinném nošení roušek.

Kontext: Onemocnění covid-19 nesplňuje podmínky epidemie. Na tento vir nezemřel v ČR jediný člověk (vždy jiná smrtelná nemoc, stejně jako u chřipky). Počet zemřelých celkově je letos dokonce nejmenší za poslední tři roky.Dobře informovaný web, nebo náhoda?

Pouze zcela okrajový web Funrich.cz zveřejnil zprávu s titulkem “Právě schváleno: Od 1.8. budou opět povinné roušky v celé ČR”. Nikdo jiný to samozřejmě nepřebral, to by mohl bez ověření udělat jen blázen. Není tedy pravda, jak uvedlo ministerstvo, že se “hoax šíří veřejným prostorem.”
Nechytila se tedy zpráva, ale její dementi – skutečně ze začalo proslýchat, že od 1. srpna budou roušky opět povinné a všude.


Web Funrich.cz jeho provozovatel pro jistotu vypnul, protože se zřejmě obával mstivé a nenávistné mediální štvanice neomarxistických hysteriků, zabývajících se ve svobodném prostoru internetu “kontrolou pravdivosti” za žold z ciziny.


Prsty v tom má podle všeho šílený udavačský web manipulatori.cz, který podle všeho podstrčil zprávu zcela okrajového webu Funrich ministerstvu k reakci – a to ji v panice dementovalo, čímž přispělo k jejímu šíření.
Den poté: Povinné roušky na Moravě

Každopádně hned den poté uvalilo ministerstvo povinné nošení roušek na Moravskoslezský kraj (1,2 milónu obyvatel) – a nutno dodat, že zřejmě zatím “jen” na tento kraj, protože křivky údajně nakažených koronavirem opět rostou.


O této možnosti probíhala jednání mezi ministerstvem a hygieniky již od úterka (14. 7.) a není vyloučeno, že v rámci diskuze byla na stole i možnost zavést povinnost nosit roušky v celé ČR. Ostatně – stejný krok s rouškami opět všude chystá od 1. srpna Francie.

Působí to dojmem, že má web Funrich.cz dobré zdroje a šílený dezinformační web manipulatori.cz vyvolal paniku a ještě nasadil ministerstvu zdravotnictví psí hlavu.

Teď přijde na řadu Praha?

Povinné roušky v Moravskoslezském kraji mohou být skutečně předstupněm stejných opatření v jiných krajích a především v Praze. Ministerstvo zdravotnictví je ve střehu kvůli občanům vracejících se z dovolených z ciziny.


Na přelomu července a srpna by mohlo dojít ke skokovému navýšení případů Covid-19 v ČR spolu s tím, jak bude kulminovat návrat českých turistů ze zahraničí, kteří měli červencové termíny. Současně uplynou zhruba 2 týdny inkubace u těch, kteří se z dovolených vrátili v první polovině července.


ČTĚTE TÉŽ:
Profesor Pirk se vyléčil z covid-19 a říká: “Chřipka je mnohem horší. Statistiky úmrtnosti jsou zkreslené. Kvůli koronaviru ohrožujeme jiné pacienty.” Raději se ptejme, proč jsou plné hypermarkety a živnostníci krachují

Francouzský prezident Emmanuel Macron již v úterý oznámil, že Francie s největší pravděpodobností zavede od 1. srpna na celém území znovu povinné nošení roušek na veřejnosti. Důvodem je nárůst nakažených osob ve Francii po návratu z dovolených.


Hlavní epidemiolog ČR Rastislav Maďar opakovaně uvedl (například pro Český rozhlas), že na podzim mohou být roušky znovu povinné.


Povinné roušky opět od 1. října?

Podle zdrojů redakce Arfa.cz není verze s povinnými rouškami od 1. srpna v celé České republice příliš pravděpodobná. Za velmi pravděpodobnou možnost považujeme 1. říjen, kdy dojde k nárůstu případů chřipek – a pod ně se schová “nový koronavirus”.

Samozřejmě také záleží na testování – nynější chybovost 30 procent je vskutku děsivá a může budit dojem, že nejde ani tak o nemoc, jako spíše o politiku.
close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh