Bojovník proti terorismu Pavel Černý udělal rekonstrukci smrti George Floyda – jako jediný na světě. Klečel kolegovi na krku, pak si to vyměnili. Výsledek je šokující

Podplukovník ve výslužbě Pavel Černý jezdí po celém světě a učí, jak zasahovat proti zločincům i teroristům. Vedl bojový výcvik v Afghánistánu, Mexiku, Číně, Kongu, Egyptě, Kuvajtu… Teď se rozhodl, že udělá rekonstrukci smrti George Floyda.



Rekonstrukce smrti Geroge Floyda

VIDEO Smrt George Floyda (25. května)

Rekonstrukci udělal instruktor Černý (80 kg) s kolegou (115 kg). Nejprve klečel Černý na kolegovi, pak si to prohodili. Klečeli jeden na druhém celou vahou, tedy ne s druhým kolenem na zemi, jak tomu bylo v případě Floyda – takže na krk vyvíjeli ještě větší tlak.

Rekonstrukce ukazuje, že při zákroku mohli nejen dýchat, ale i mluvit.


Plk. Černý klečí na kolegovi. Ten v klidu dýchá a mluví

loading…

Kolega (115 kg) klečí na na plk. Černém

Zatýkání George Floyda

Smrt při zatýkání i u nás, ale…

“I v České republice došlo při tomto zákroku mnohokrát k úmrtí zatčeného. Velmi často šlo o kombinaci vlivů, například zdravotní stav, nebo omamné látky, které měl dotyčný v krvi, drogy…” říká Pavel Černý.


Policista zatkl zfetovaného dealera drog Floyda v Minneapolis 25. května. Zatčený se pokusil uprchnout, proto policista použil donucovacích prostředků, dostal Floyda na zem a klekl mu na krk.

Bylo pořízeno několik pitevních zpráv s různým výsledkem. Floyd zřejmě zemřel na zástavu srdce souvisejí se škrcením, v jeho těle bylo nalezeno značené množství omamných látek (pervitin).


Pavel Černý při instruktáži

Pavel Černý při instruktáži v Číně

Zakleknutí: běžný donucovací prostředek

“Nechci ani prokazovat, či vyvracet vinu policistů, kteří George Floyda zatýkali. Chtěli jsme si jen ověřit ověřit v praxi, zda lze klekem na krk člověka, ležícího v poloze na břiše na zemi (zde navíc na tvrdém asfaltu) třeba (čistými 115 kily hmotnosti) udusit,” řílká instruktor Pavel Černý.

“Tyto techniky, ať již prováděné jako zde pomocí zakleknutí kolenem či rukama, nebo pomocí například tonfy či obušku, jsou klíčovými prostředky zákroku proti aktivní agresivní, zvláště pak silově nadprůměrně disponované osobě, proti které policisté vedou služební zákrok v rámci zákonného tzv. užití donucovacích prostředků.”


Pavel Černý při instruktáži

Na misi v Kongu

Výsledek: Živ a zdráv

“My jsme si chtěli vyzkoušet, zda mě kolega udusí, když mě bude klečet na krku. A jsem tu, živ a zdráv,” shrnuje výsledek testu Pavel Černý.

Z rekonstrukce pana Černého bohužel nevyplývá, zda aspoň v jednom případů klečel “policista” na krku zatýkaného 8 minut 46 vteřin – jak tomu bylo v případě Floyda.


Policista v Minneapolis však neklečel na Floydovi celou vahou (jako při rekonstrukci plk. Černého) – druhé (pravé) koleno měl opřené o zem. Navíc věděl, že ho snímá kamera (mobil) Lze jen stěží předpokládat, že chtěl zabíjet “v přímém přenosu”. Policista navíc nevážil 115 kg, jako kolega plk. Černého, ale výrazně méně.


ČTĚTE TÉŽ:
Kdo byl George Floyd, jehož smrt vrhla USA do občanské války? Proč mířil pistolí na břicho těhotné ženy, když v jejím domě hledal drogy? 20 let na pervitinu. Exkluzivně: soudní dokumenty a přehled trestů

Běžný chvat všude na světě

Policista v Minneapolis a jeho tři kolegové byly zatčeni a nyní je čeká soud. Mezitím však vypukly celosvětové nepokoje s desítkami mrtvých, vyrabovaných obchodů a zapálených aut. Symbolem se vzpoury stalo právě ono zakleknutí.


Bez užití tohoto chvatu podobného svalnatého chlapa, který klade větší odpor, do pout zkrátka nedostanete. Podobné techniky se neužívají jen v USA, nebo třeba i u našich bezpečnostních složek, ale prakticky u všech policejních sborů po celém světě,” říká Pavel Černý.





close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh