Lze si u nás objednat “odsouzení za vraždu?” Hluboký stát brání své hradby. Válka znalců o kauzu Kramný: Poprava dvou „neposlušných“ bez důkazů a svědků. Exkluzivní rozhovor s “popraveným” znalcem Matlachem. Rodí se kauza větší, než známá “práva v Plzni”

Žádné důkazy, žádní svědci, všechno, co řeknete je apriori lež. Případ dvou odsouzených soudních znalců Radka Matlacha a Igora Fargaše v kauze Kramný může leckomu připomenout politické procesy z 50. let. Rodí se skandál větší, než slavná “práva v Plzni”.

Případ přerůstá ve válku o pevnost jménem Hluboký stát, tedy o všemocný, přetrvávající systém vazeb mezi soudci, znalci, státními zástupci a policií. Tento hluboce zakořeněný systém s výběžky ještě před rok 89 pracuje nehledě na to, kdo je právě u moci. V této fázi jde o to, zda systém vzpouru udusí, nebo “to rupne”.


Pokud to rupne, tak může vyjít najevo, že lze u nás objednat nejen trestní oznámení, jak tvrdí ministryně spravedlnosti Marie Benešová, či ředitelka Alena Vitásková, ale že si lze objednat i odsouzení za vraždu. A s kauzou Kramný vyplave i otázka, kolik takových odsouzení už bylo.


Muž s koženou brašnou

“Mnohé nasvědčuje tomu, že Petra Kramný byl v případu v roli “muže s koženou brašnou, kterého je třeba odstranit, nehledě na to, zda je to jen obyčejný pošťák,” řekl pro Argumenty & Fakta zdroj, který je podrobně seznámen s pozadím případu a z obavy o svou bezpečnost si nepřál být jmenován.

Tady už dávno nejde o Petra Kramného, případ je mnohem větší. Míří přímo do srdce hlubokého státu. “Pokud rupne kauza Kramný, může to mít přesah i do do dalších velkých kauz,” říká Václav Peričevič, místopředseda spolku Šalamoun.


Varování neposlušným

Rok vězení s podmíněným odkladem na dva roky plus pětiletý zákaz činnosti. To je trest pro znalce Matlacha a Fargaše , který dostali před pár dny za své znalecké posudky v kauze Petra Kramného.

Jejich posudky v podstatě znamenaly, že případ Kramný byl vykonstruovaný proces, vyprodukovaný „vojáky hlubokého státu“ (ať už byl motiv hlubokého státu jakýkoliv – tlak médií, mocenský boj po tehdejších volbách, vnitřní tlaky atd.).


Soudní znalec Radek Matlach před soudem v Ostravě

Názor znalců Matlacha a Fargaše má oporu v mnoha dalších posudcích špičkových nezávislých odborníků, kteří elektrický proud jako oficiální příčinu smrti kategoricky vyvracejí.


Odsouzení Petra Kramného na 28 let za údajnou vraždu stojí a padá s verzí hlubokého státu, že k vraždě došlo elektrickým proudem. Pokud však byla příčina smrti otrava, že tvrdí Matlach, Fargaš, egyptští znalci a desítka dalších znalců, znamenalo by to, že posudky objednané soudem v kauze Kramný jsou falešné (nesprávné, zkreslené)a Kramný neměl být odsouzen.


Hluboký stát se samozřejmě brání. Proto měl být nad Matlachem a Fargašem vynesen tvrdý, likvidační rozsudek, který by byl vzkazem ostatním, kdo se mu postaví. Tak se i stalo. Pod rozsudkem je podepsána soudkyně Petra Ritterová z Krajského soudu v Ostravě.


Likvidace nepohodlných

„Chtějí nás zničit ekonomicky. Rozsudek měl být likvidační,“ řekl pro Argumenty & Fakta odsouzený znalec Radek Matlach. Zákaz znalecké činnosti na pět let znamená, že pan Matlach už nevykonává znaleckou praxi, ale vyučuje na vysoké škole. Znalec Fargaš je podle našich informací na úřadu práce.

Znalci ve svých posudcích zpochybnili verzi, že příčinou smrti Moniky a Kláry Kramných byl elektrický proud. To by znamenalo, že je Petr Kramný odsouzen ve vykonstruovaném procesu. Rodí se skandál větší, než slavná “práva v Plzni” (titul JUDr. na počkání).

Oba znalci se na místě odvolali.


Praxe zubní pasty

„S rozsudkem absolutně nemohu souhlasit. Odvolávám se ihned,“ řekl pro Argumenty & Fakta znalec Radek Matlach. Stejně se rozhodl i jeho kolega znalec Fargaš.

Soudkyně Ritterová si nepředvolala svědky, ačkoli šlo o vysoce odborný případ. Byl komplikovaný navíc tím, že autoři posudku “verze vraždy elektřinou” zničili důkazní materiál. Pravdivost posudku Matlacha a Fargaše mohli jen nezávislí znalci – a ti ho ve svých posudcích potvrdili. Soudkyně to ale nepovažovala z důležité.

Absence svědků, ač jich obhajoba navrhovala několik, je zcela nevídaná. Bez jejich výpovědí případ nešlo uspokojivě vyřešit. Máme tu dva tábory. Jeden – ten větší a odbornější, tvrdí, že smrt elektřinou je úplný nesmysl, podle druhého tábora je to jediná možnost.

“Když někdo ukradne v drogerii zubní pastu, soud si předvolá znalce, aby určil výši škody. Tady nic,” komentuje rozsudek místopředseda spolku Šalamoun Václav Peričevič. Spolek Šalamoun případ Kramný dlouhodobě sleduje. Považuje ho za nejhorší selhání české justice za poslední desítky let.


Domeček z karet

“Zbořili jsme jim žalobu jako domeček z karet, a tak nás prostě zařízli,” říká znalec Radek Matlach.

Rozsudek byl očekáván s velkým napětím, protože může mít dopad i na očekávanou obnovu procesu s Petrem Kramným. Ten byl před čtyřmi lety odsouzen na 28 let za údajnou vraždu své manželky a dcery elektrickým proudem během dovolení v Egyptě.

Proč “údajnou” vraždu? Stejného názoru jako znalci Matlach a Fargaš je dalších deset znalců, oslovených spolkem Šalamoun. Odbornost těchto znalců přitom vysoce přesahuje odbornost těch, na jejichž posudcích byl postaven “státní” rozsudek s verzí elektřiny.

Český justiční systém přitom stojí a padá s neomylností soudních znalců. Když se znalci dostanou do sporu, objeví se mezi nimi “neposlušní”, systém (hluboký stát) se brání… a trestá.

Výsledkem mlže být odsouzení nevinného člověka za dvojnásobnou vraždu.


Hluboký stát vrací úder

Tým, který byl autorem “elektroverze”, řídil bývalý přednosta Ústavu soudního lékařství v Ostravě Igor Dvořáček. Posudek pak přikryl jeho kolega a dobrý známý – znalec František Vorel

Neodvažujeme se tvrdit, že posudek týmu pana Dvořáčka byl záměrně a účelově zkreslený. Pouze dáváme k úvaze, zda ho lze považovat za “jediný správný”, když je celá řada kvalifikovanějších odborníků zcela jiného názoru.


“Může to působit dojmem, že v Ostravě jsou soudci, znalci a policie jedna velká rodina,” říká k rozsudku nad znalci Matlachem a Fargašem místopředseda spolku Šalamoun Václav Peričevič.


“Podle mého názoru je to pomsta. Upozornili jsme na nesprávný posudek, což se jim nehodilo. V systému je chyba, nejsou zastaveny kontrolní mechanismy. Soudci nemají za svá rozhodnutí hmotnou ani trestní odpovědnost,” vysvětluje Matlach.

“Osobně se domnívám, že případ úmrtí Kramných lze snadno vysvětlit jako důsledek působení bakterií. Naopak pro diagnózu úraz elektrickým proudem není žádný důkaz. My jsme měli podezření na ložisko zánětu v tenkém střevě,“ uvedl znalec Matlach.


Trhliny v systému

Zpočátku to vypadalo jednoduše, zvláště když měl podezřelý „divné vlasy“, ale na konci může z hlubin státu vyplavat chobotnice, která stáhne pod hladinu desítky soudců, policistů a znalců.

Hluboký stát brání své hradby úspěšně, mimo jiné za pomoci médií, která pomohla vytvořit verzi “vraha s elektrickými dráty v pazourech”. Hluboký stát se zdá neporazitelný. Nicméně kam ťukneme, tam se konstrukce naboří.


Co bude dál

Matlach s Fargašem nyní čekají na písemné odůvodnění rozsudku, které by měla soudkyně Petra Ritterová poslat začátkem října. “Údajný vrah” Petr Kramný sedí na 28 let za vraždu elektrickým proudem, kterou podle desítky soudních znalců nespáchal.

Hluboký stát ho potřebuje za mřížemi.

Žijeme v zemi, kde si lze objednat “odsouzení za vraždu”? Nebo je to je slepá stopa a výše uvedené závěry jsou mylné? Odpověď na tuto otázku může přinést jen obnova procesu s Petrem Kramným.

Kauzu budeme bedlivě sledovat. Čtěte Argumenty & Fakta


Nepřehlédněte

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh