Na Slovensku přituhuje: předsedu nejsilnější strany vyšetřuje policie kvůli šíření nenávisti proti Rómům.

Na Slovensku přituhuje. Předsedu nejsilnější slovenské strany Roberta Fica vyšetřuje policie kvůli údajnému šíření nenávisti proti Rómům. Vývoj na Slovensku má smysl sledovat, protože co se děje tam, bude brzy i nás.

Bývalý premiér Fico čelí obrovskému tlaku médií, které má pod kontrolou opozice. Ta využívá především potenciálu dosud nevyřešeného případu vraždy začínajícího novináře Kuciaka a jeho snoubenky (únor 2018). Ráda se však chopí i jiných zbraní.

Politik Milan Mazurek (Kotlebova vlastenecká LSNS) byl před pár dny zbaven poslaneckého mandátu a dostal pokutu čtvrt milionu korun kvůli této větě, kterou pronesl v žilinském rádiu:

“Lidi z romských komunit žijí asociálním způsobem života. Vysávají náš sociální systém. My žijeme slušným životem a pracujeme, na nás stát kašle, zatímco těmto asociálům dá zadarmo úplně všechno.“

Mazurekův výrok byl reakcí na záměr vlády postavit Romům domy za 4 miliardy korun.


Tento názor rezonuje se značnou částí slovenské veřejnosti, přinejmenším mezi voliči LSNS. Podle neoficiálních zdrojů žije na Slovensku asi půl milionu Romů, což je desetina obyvatelstva. Nezaměstnanost v romských komunitách vysoce převyšuje průměr. Podle některých údajů je ze všech slovenských nezaměstnaných polovina Romů.

Bývalý premiér Fico, jehož strana Smer je s 20 procenty stále nejpopulárnější stranou Slovenska, ve své reakci na rozsudek ironicky pogratuloval Kotlebově LSNS. Co řekl Mazurek si podle Fica myslí lidé v každé hospodě. Media a soud z něj udělala mučedníka, protože prý řekl, co si myslí celý národ. Fico potvrdil, že část Romů zneužívá slovenský sociální systém. Rozsudek označil za produkt mediálního tlaku.


Robert Fico reaguje na odsouzení Milana Mazureka ve videu, které vložil na youtube

Na videu Fico označil deník Sme a Denník N za hlupáky. Odpovědí bylo, že Fica začala vyšetřovat policie kvůli podezření ze šíření nenávisti a xenofobie.


Poznámka: Deník Sme je třetí nejprodávanější slovenský deník (20 tisíc denně), portálu Denník N patří až 15. místo v návštěvnosti. Obsah internetového Denníku N vytváří redaktoři Sme. Náklad deníku Sme je jen o třetinu větší než má maďarský deník pro Slováky Új Szó. Sme je nyní v podstatě stranickým deníkem nového hnutí Progresívne Slovensko.
Ideologicky lze obsah zařadit jako radikálně liberální, je to v podstatě médium, propagující stejný směr jaký zastává prezidenta Čaputová, nebo bývalý prezident Kiska. Je zde patrný silný příklon k německému vedení Evropské Unie a ideologii Demokratické strany USA.
Jde o vlastně tutéž ideologii, jakou v České republice propagují média miliardáře Bakaly a jeho vydavatelství Economia (Respekt, Hospodářské noviny, Aktualne.cz atd.) a Česká televize.


Fico též na videu zmiňuje (a označuje za hlupáky) tzv. “Třetí sluníčkářský sektor”, což je slovenské označení pro tzv. neziskové organizace, financované skupinami ze zahraničí i z tuzemska. Dochází tak k jevu, že vzniklo nové pracovní zařazení “placený aktivista”. Právě tento sektor organizoval na Slovensku masové protivládní demonstrace (podobně jako u nás Milion chvilek), které vedly k Ficově rezignaci. V některých zemích (Maďarsko, Polsko) jsou zakázány, nebo je jejich činnost omezena.


Ficova podpora poslance Kotlebových vlastenců může být vykládána jako zárodek budoucí koaliční spolupráce. LSNS je třetí nejsilnější strana na Slovensku s podporou nad 10 procent.

Robert Fico je dlouhodobě nejúspěšnější slovenský politik. V čele strany Smer řídil zemi od roku 2006. V březnu 2018 však musel pod tlakem médií, opozice a demonstrací opustit post předsedy vlády. Útoky slovenských novinářů na jeho osobu jsou místy až nenávistné.

Vražda novináře Kuciaka stále není uzavřena, byť se údajný vrah již přiznal. Kolem případu však přetrvávají silného pochybnosti – například vrah nedokázal určit, kde došlo k vraždě.


Opozice a média tak těží z detailů, které unikají ze spisu v průběhu vyšetřování: Například z dekódované sms komunikace z telefonu podnikatele Jána Kočnera, který si vraždu údajně objednal. Často stačí jen nařčení z komunikace s Kočnerem. Napadeným není nic platné prohlášení, že Kočnera vůbec neznali a nikdy si s ním žádné sms neposílali.

Hybnou silou politických procesů na Slovensku jsou v tomto smyslu úniky z policejních spisů a jejich interpretace médii. Stačí jen podezření z jakéhokoli propojení s Kočnerem a dotyčný pod mediální štvanicí končí.


Poznámka: Totéž by zřejmě čekalo českého premiéra Babiše, kdyby neměl pod kontrolou významnou část mediálního trhu.


Slovenským médiím se podařilo vytvořit dojem, že vražda Kuciaka nějak souvisí s italskou mafií a ta s vládou tehdejšího premiéra Fica. Na této vratké a dosud nepotvrzené konstrukci vznikla mediální vlna, na níž byla zvolena v červnu 2019 nová prezidentka Čaputová. Její působení ve funkci je však pro mnohé zklamáním. Bývá považována za loutku Bruselu na Slovensku a stále více se profiluje jako zastánkyně radikálního liberalismu.

Média a opozice teď musí udržovat kauzu Kuciak v chodu a udržovat voliče vzhůru novými a novými vzněty. Pokud volič usne, politická situace se začne vracet do fáze před vraždou – tedy opětovného posílení preferencí Ficova Smeru.


Místo Fica teď řídí vládu Peter Pellegrini (také ze strany Smer), jehož popularita podle některých průzkumů již dokonce přesahuje oblíbenost Fica. Oba tvoří sehraný tým, ve kterém to naoko tu a tam skřípe.

Kdyby se na Slovensku konaly volby nyní, zvítězil by opět Směr (cca 20 %), na druhém místě je nové hnutí, uměle vytvořené na mediálním obrazu prezidentky Čaputové: Progresívne Slovensko, která vytvořila koalici s hnutím Spolu (dohromady cca 13 procent). Třetí je Kotlebova vlastenecká LSNS s 10 procenty).

Parlamentní volby budou na Slovensku příští rok. Fico zřejmě opět zvítězí, ale bude mít velký problém sestavit koalici.

A o to se teď na Slovensku hraje.

O to se bude hrát i v příštích volbách v České republice.



close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh