Letiště Karla Gotta? Zprávy ze zákulisí: Magistrát tuto možnost tajně vyřadil. Víme proč – a důvod je šokující. Mistrova rodina teď vybírá z jiných možností: neexistující náměstí, neexistující vodotrysk, lávka… Další útok na legendu?

Pražský magistrát tajně a tichosti vyřadil možnost pojmenování letiště v Ruzyni po zesnulém Karlovi Gottovi. Zpěvákova rodina si teď může vybrat mezi čtyřmi možnostmi, ale letiště mezi nimi není. Argumenty & Fakta to zjistily z dobře informovaného zdroje z okolí zpěvákovy rodiny.

Místopisná komise rady hlavního města projednávala v přísném utajení zhruba deset variant, které obdržela od veřejnosti. Podle informací ČTK byl mezi nimi návrh na pojmenování na letiště v Ruzyni na letiště Karla Gotta. Petici za tuto možnost na internetu podepsaly tisíce lidí. Popularita zpěváka je ohromná u nás i v zahraničí, především v Německu, Rusku a Polsku.


Komise vybrala mezi asi deseti návrhy čtyři, které předala vedení magistrátu. To pak vybrané návrhy poslalo rodině zesnulého umělce (Karel Gott zemřel 1. října). Zpěvák po sobě zanechal vdovu Ivanu (43) a dcery Charlotte (13) a Nelly (11). Dvě dcery z předchozích vztahují nemají na rozhodnutí, jaké místo bude po zpěvákovi v Praze pojmenováno, žádný vliv.


Mostík na Slovanský ostrov. Původní most pobořila roku 1940 povodeň, a tak v období Protektorátu došlo k jeho odstřelení. Přemostění, jak ho známe dnes, je tu od konce roku 1948. Před 200 lety tu býval přívoz.

“Verze pojmenování letiště po Karlovi mezi návrhy, které dostala rodina, není,” uvedl zdroj a naznačil mírné rozpaky pozůstalých nad obdrženými návrhy.

Mezi čtyřmi návrhy, které rodina dostala, není ani jeden, který by šlo označit jako důstojný.

Jde prý o vodotrysk na Slovanském ostrově (Žofín), který se ale dosud ještě nezačal stavět a dokonce jeho výstavba ještě ani není schválena. Dalším návrhem je dosud bezejmenný mostík vedoucí na Slovanský ostrov z nábřeží u Národního divadla.


Druhé dva návrhy se týkají pražské čtvrti Smíchov (Gottova Bertramka je také v Praze 5). Jeden se týká blíže neurčeného náměstí ve Smíchov City, které ještě nestojí – začne se stavět až příští rok na pozemku za Smíchovským nádražím. Dalším je blíže neupřesněná ulice se stejného projektu.

Už nyní je jisté, že sraz “na Goťáku” si pražané v dohledné době nedají.


“Ze čtyř návrhů, které dostala rodina Karla Gotta v podstatě připadá v úvahu jen jediný, a to mostík na Slovanský ostrov. Rodina tento návrh považuje za roztomilý,” uvedl zdroj ze zpěvákova okolí.

Ruzyňské letiště nese od roku 2012 jméno prezidenta Václava Havla.


Smíchov City za Smíchovským nádražím staví developerská firma Sekyra group.

Návrh místopisné komise schvalovala vedení magistrátu (Piráti, Praha Sobě, Spojené síly pro Prahu), které není příliš nakloněno glorifikace nejoblíbenějšího českého zpěváka všech dob. Údajně je prý problém hlavně politický. Některým kritikům vadí, že první polovina kariéry Karla Gotta se odehrála v minulém režimu.

Tento důvod je nepochopitelný a pro mnohé šokující. “To měl Gott zpívat na protest proti režimu jen v rámci bytového divadla Vlasty Chramostové?” diví se mnozí.


Vedení magistrátu také vadí, že by se mělo z názvu letiště odstranit jméno Václava Havla, s jehož odkazem spojila řada magistrátních politiků svou kariéru. Tento důvod je srozumitelnější. stejně jako ten, že velká letiště bývají pojmenována po státnících (JFK, Charlese de Gaull…)

“Návrhy jsme předali rodině Karla Gotta. Kdy se ale rozhodne, je nezodpověditelná otázka,“ uvedl Jaroslav Peterka, tajemník místopisné komise magistrátu.


Letiště v Ruzyni nese jméno Václava Havla od roku 2012

Nepřehlédněte:

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh