Česká televize si udělala z úmrtí statečné, ale takřka neznámé herečky, agitku proti zpěvákovi Karlovi Gottovi. Útok státní televize na prezidenta. Přinášíme analýzu hlavních zpráv

Úmrtí disidentky Vlasty Chramostové “tlačí” Česká televize způsobem, který je do očí bijící. Tato nesporně statečná, ale pro většinu diváků neznámá herečka, si jistě zaslouží důstojný pohřeb s mnoha poctami, ale zřejmě by byla sama překvapena, jak neuvěřitelné pozornosti se jí od České televize dostává.

O úmrtí Vlasty Chramostové přinesla Česká televize 6. října ve večerních Událostech (od 19 h) rozsáhlou sérii reportáží, které zabraly více než polovinu hlavních nedělních zpráv – neuvěřitelných takřka 35 minut (z celkových 45 minut).

Místy nabývalo téma až groteskních rozměrů – například přímý přenos z prázdné piazzety Národního divadla, nebo hořící tanky, divoce jezdící napříč obrazovkou. K přímému přenosu z prázdného prostranství došlo opakovaně.


Je třeba připomenout, že výlet moderátorky České televize a cca dalších pěti lidí vysílacího štábu pro přímý přenos (+ další náklady) z prázdné piazzety Národního divadla platíme poplatky 1620 Kč ročně. Jeden takový výjezd vyjde odhadem na 50 tisíc Kč.


Česká televize navíc zavedla na 6. října večer i programové změny, když šlo všechno stranou a mediální prostor ovládla obrazovkám herečka, známá spíše jen užšímu okruhu lidí, ale ze tato (z hlediska České televize) zřejmě se silným ideologickým potenciálem.


Útok státní televize na prezidenta

Součástí zpracování tématu Vlasta Chramostová v České televizi byl útok na prezidenta republiky Miloše Zemana, když byl z jeho výroků zdůrazněn jediný, a to:

„Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský se v poslední době plete do politiky, aniž by k tomu byl kompetentní a na druhé straně zanedbává práci pro Ústavní soud, což mohu doložit tím, že v Ústavní soud leží už tři roky ústavní stížnost prezidenta republiky a dosud není vyřízena,” řekl prezident Zeman.

Lze předpokládat, že tento výrok byl vybrán záměrně, protože nese negativní konotaci vůči prezidentovi. Tento takto vytrženým výrokem vypadá jako někdo, kdo tváří v tvář herečky, který byla významnou součástí disentu, myslí jen na sebe a kárá jiné.


Naopak zcela bez povšimnutí zůstal tento prezidentův výrok: „Nemám nic proti pohřbu Vlasty Chramostové se všemi poctami.”

Nebo tento, který je možná ještě podstatnější: “Uvědomuji si čím dál více, že odcházejí lidé, kteří byli opravdu opozicí proti komunistickému režimu. A tyto lidi nahrazují jiní, kteří, abych uvedl konkrétní případy, dvakrát za sebou signovali antichartu, nebo jednou a odsoudili Palachův týden, nebo jednou vstoupili v září 1989 do komunistické strany. Prostě tahle vrstva, obávám se, dříve nebo později naprosto převrství ty, kdo se o listopadovou revoluci opravdu zasloužili.“

Zmínka prezidenta Zemana osobě, která vstoupila do KSČ v roce 1989 se týkala ředitele České televize Petra Dvořáka.


Nutno dodat, že úmrtí nesrovnatelně populárnějšího zpěváka Karla Gotta věnovala Česká televize přibližně stejný prostor a také zde zavedla programové změny.

Dne 6. října věnovala Česká televize tématu Karel Gott jen okrajovou zmínku, ač touto událostí žije celý národ.

Hlavní zprávy České televize o herečce Chramostové z 6. 7. ZDE


TV Nova: Tachometry, Chramostová, kůrovec

Televize Nova sice úmrtí herečky informovalo v upoutávkách na prvním místě, ale první reportáž byla o stočených tachometrech ve státech Evropské unie (o délce asi čtyř minut). Zpráva o zemřelé herečce byla až na druhém místě o délce cca dvou minut a pak se již věnovali kůrovci.

Tématu Karel Gott věnovala TV Nova poněkud rozpačitě pouhé cca tři minuty ve druhé části zpráv. Skladba hlavních zpráv přitom měla být na 6. října zcela jednoznačná: 1. Chramostová, 2. Gott, 3. Vražda v psychiatrické léčebně.

Hlavní zprávy TV Nova z 6. října ZDE


Na webu nečtenějších českých novin Blesk byla informace o smrti herečky Chramostové odpoledne až na 10. místě, když zprávy o úmrtí zpěváka Gotta zabíraly prvních šest pozic z deseti. Následujícího dne, tedy 7. října, zmizela zpráva o úmrtí Vlasty Chramostové z hlavní stránky blesk.cz úplně.


TV Prima věnovala úmrtí Vlasty Chramostové prvních šest minut, což bylo méně, než zprávě o Karlovi Gottovy ve druhé části zpráv.

Zprávy TV Prima ZDE


V příštích dnech bude podle všeho následovat masivní zpravodajství České televize o úmrtí herečky Vlasty Chramostové.


Nepřehlédněte!

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh