Svlékli se donaha! Milion chvilek a politické strany odhodily zábrany a veřejně si padly do náruče. Nebyl to hezký pohled. Klaus: Je třeba bránit demokracii před Milionem chvilek

Nabuzení zástupci agitky Milion chvilek pro demokracii se sešli ve sněmovně se šéfy politických stran, kteří se dosud tvářili, že “pouze přihlížejí”. Nad schůzkou se vznášela ozvěna výroku bývalého prezidenta Václava Klause: “Je třeba chránit demokracii před Milionem chvilek!”

Klausova věta je klíčem k pochopení snahy politruků, cynicky se zaštiťujících slovem “demokracie”. O nebezpečné radikalizaci opozice hovoří i současný prezident Miloš Zeman.


Opoziční politické strany a jejich vůdci se dosud stavěli k aktivitě Milionu chvilek obezřetně, jako by chápali bezobsažnost protestů. Svou účast na demonstracích buď popírali, nebo je popisovali jako “příjemně strávené odpoledne s hudbou”. Nyní odhodili zábrany a postavili se politrukům bok po bok veřejně.


Groteskní schůzka Chvilkařů a opozice, která dnes (až na Piráty) tře bídu s nouzí. Všimněte si, že mezi Pirátem Bartošem a nabuzeným Chvilkařem je prázdná židle.

Svědčí to o tom, že jde do tuhého. Babišovo ANO míří ke 40 procentům. Hnutí Trikolóra sílí.


Možná se lídři opozice cítili na schůzce se dvěma agilními svazáky poněkud zaskočeně – to když se dozvěděli, že jsou demonstrace vlastně i tak trochu namířeny proti nim, proti jejich neschopnosti “postavit se zlu”.

“Na to, že máme pravdu, máte dost málo voličů,” syčelo tam mezi slovy.


Milionoví svazáci se netají, že by měla být “jejich” demonstrace na Letné nějakou oslavou svobody či 17. listopadu. Jde o protivládní demonstraci se vším všudy – včetně výzev k demisi premiéra. A to je právě ten problém.Buď a nebo

Proč by měl premiér Babiš odstoupit? Při sobotní demonstraci na Letné chce spolek Milion chvilek dát premiérovi ultimátum.

Buď 1) vyřeší svůj střet zájmů, zbaví se holdingu Agrofert a médií.

2) Odvolá ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO).

Anebo ať sám odstoupí.

Jejda!


Strany, které podporují extrémisty z Milionu chvilek mají podle posledního průzkumu (STEM, říjen 2019) podporu veřejnosti 40 procent. Láme se chleba.

Jářku, proč ne, ale:

1) Střet zájmů je vyřešen přesně podle zákona. Zbavit se médií by mohl jen blázen.

2) K odvolání Benešové není důvod, ba naopak – měla by dostat přidáno! Navíc má podporu veřejnosti – je druhou nejpopulárnější političkou v zemi.


Bezobsažnost protestu je až děsivá. Opravdu se zdráháme uvěřit, že nejde ani tak o demonstraci politickou, jako že jde spíše o demonstraci schopnosti demonstraci svolat. Ano, facebook je fajn, ale…


Schůzka milionových svazáků s potící se opozicí zaváněla – tímto: “Vy se budete víc snažit a my vám budeme šéfovat.”Míra děsu

Pro přítomného předsedu konzervativní strany Petra Fialu (ODS) to musel být děsivý zážitek, když mu dva podivně nabuzení junioři mávají vlajkou radikálního liberalismu pod nosem a on se nemůže ani ohnat.

Stejné by to mělo být i pro lidovce, ale ti ze záhadného důvodu vyklidili konzervativní křesťanské hodnoty a tlačí se v koutě s ostatními.


K tomuto ponižujícímu a chybnému kroku se opoziční předsedové odhodlali zřejmě vzhledem k vývoji volebních preferencí. Jak se ukazuje, svazácké aktivity Milionu chvilek nafoukli preference pouze Pirátům (o třetinu za rok!), ale nyní se jim zase začínají vyfukovat.

Nastupující hnutí Trikolóra ubírá voliče ODS a vlastně i všem ostatním, kteří opustili konzervativní střed – a její preference rostou mimo jiné právě díky poukazování na tupost aktivit typu Milion chvilek.


A mezitím premiér Babiš, proti němž jsou demonstrace hlavně namířeny, potěšeně sleduje vývoj preferencí jeho hnutí ANO, které nezadržitelně směřuje ke 40 procentům podpory voličů.

Přejeme organizátorům protivládní demonstrace “plný dům”, ale s demokracií to nemá opravdu mnoho společného – snad kromě svobody shromažďování.

Ostatně: Není nutno, aby bylo přímo veselo...close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh