Deska Osvobození Rudou armádou: Redakce Argumenty & Fakta ji vrátí na Staroměstskou radnici se vší parádou. To je slib. Čtenáři: Už tam měla být 300 dní! Změní to revoluce na magistrátu? Dáváme tomu 90 %!

REPORTÁŽ: 1. září 2018. Ten den byl po velké opravě Staroměstské radnice spuštěn Staroměstský orloj. Když kohout zakokrhal, všichni svatí, pablesky středověku, času žní i všechny pamětní desky byly na svých místech. Až na jednu. Desku Osvobození.

Oficiálním důvodem jsou “chyby v české části textu” ¨, které 73 let nikomu nevadily a navíc je sporné, zda je skutečně o chyby, nebo jen o patos tehdejších tvůrců. Deska Osvobození tak míří do muzea, což se podaří zvrátit jen stěží, ale rozhodně stojí za to se o to pokusit.

Skutečným důvodem “likvidace” desky a snahy o přepisování historie je ideologie současného vedení radnice, která má primátora za řad Pirátů a jeho zástupce z liberální Prahy Sobě a ze Spojených sil pro Prahu (TOP 09, STAN, Lidovci…). Tedy skupina se silně protiruským a proevropským (německým) akcentem.

Maršál Koněv. Za ním deska Osvobození, která zmizela ze Staroměstské radnice.

Revoluce teď!

Mezi historiky vyvolala absence desky Osvobození zděšení. Co to je? Jako že jsme nácky vypráskali sami? Jako že Pražské povstání vyhnalo prchající Němce? Nebo že Prahu osvobodili Američané?

Vítězem posledních voleb na pražský magistrát (2018) je ODS. Sice těsně, ale vítěz. Po volbách bylo vyšachováno levicovou (liberální) stranou Pirátů a politicky obtížně zařaditelnou Prahou sobě.

Už víme, že volby jsou jen hra demokracii (hra na vůli pracujícího lidu), že to již dávno neplatí, že vítěz bere vše. Hlasy se přerozdělí, demokratizují, rozmělní – a nakonec se stane vítězem poražený, pokud je dostatečně mazaný.

Dukla 44

Nic není definitivní. Vše je v pohybu. Další vývoj událostí je třeba hodnotit z tohoto úhlu pohledu.

Podle tajných zákulisních informací dojde k převratu na magistrátu letos po prázdninách. Podzim 2019 přinese svěží vítr – změnu. Jaké bude budoucí vedení magistrátu, pokud převrat proběhne úspěšně, je nasnadě.

Osvobození mrtvých duší

Informační deska

Čepem, kolem kterého se vše otáčí, jsou Spojené síly pro Prahu. Třetí do party je hnutí ANO, kde by po odsunu Pirátů a Prahy sobě neměl být problém. K moci by se tak dostali Konzervatici (pravý střed), na úkor liberálů (krajní levice).

Konzervativní ODS podle našich informací podporuje návrat desky Osvobození na Staroměstskou radnici. Souhlasilo by také pragmatické ANO.

Argumenty & Fakta již získali příslib od vysoce postaveného politika pravého středu (konzervativců), že se v případě nového vedení na magistrátu (ODS, Síly, ANO) vrátí deska Osvobození důstojně na své původní místo na Staroměstské radnici.

Pdli v boji o raddnici

Čtenáři Argumenty & Fakta: Zpátky hned!

Staroměstská radnice pamětními deskami je přitom oblepená cedulkami jako hůl přičinlivého turisty.

Vráceny na původní místo již byly: Informační deska o Staroměstské radnici vedle vchodu vlevo od orloje. Pak ty na východním průčelí, tedy směrem k Husovi: Pamětní deska Jana Želivského (1422). Deska o Dukle (1944). Pamětní deska popravy 27 českých pánů (1621). Pamětní deska občanů, kteří položili životy při boji o Staroměstskou radnici (1945).

Jedna chybí. Deska Osvobození.

Pro mnohé je možná tou nejdůležitější, protože nebýt porážky německého nacismu, nemusela by být dnes Staroměstské radnici už žádná deska, odkazující na české dějiny.

Vedení magistrátu (Piráti, Praha sobě, Spojené síly pro Prahu) mlží, zjevně v obojku své ideologické předpojatosti. Jak již informovaly Argumenty & Fakta – Deska Osvobození je již oprášena, tak nějak zrevitalizována – ale ukryta na neznámém místě. Prostě ji tam nechtějí vrátit. Chtějí přepsat dějiny.

Deska Pražského povstání

Argumenty & Fakta se zeptalo svých čtenářů, co s dalším osudem desky Osvobození. Zde jsou odpovědi (namátkou z několika set):

Jsem samozřejměpro vrácení desky Osvobození na své místo na Staroměstskou radnici,kam historicky patří. Jsem zklamán naší politickou a úřednickou vrchností, že opět lezou do zadku a přisluhujou NĚMCŮM, AMERIČANŮM a klidně přepíšou historická fakta. Holt jsme to my Češi. Holt všem padlým za osvobození Prahy (a nejen jí) od nacistického NĚMECKA.
Miloš Janeček,Teplice nad Metují, 275

Ano, pamětní deska na staroměstskou radnici se má vrátit. Nemáme právo měnit historii. Naši dědové a otcové prožili velká utrpení,přinesli mnoho obětí a nikdo nemůže změnit fakt, že naši vlast a Prahu osvobila Rudá armáda.
Jarmila Halotova

Vrátit ji na původní místo, kde byla 72 let.
Martin Macháček

Jsem proto, aby se deska osvobození vrátila zpět na místo, kde původně visela!
Milan Bílek

Jsem pro aby byla deska dána na místo, kde se nacházela před sejmutím, ale nebyl bych ani proti kdyby se našlo jiné důstojné místo, kde by nemohla být poškozována, ale aby byla na očích.
Jan Bína Přeštice

Chci vrátit desku zpět, kde byla 72 let.
Dáška Hudcová

Toho, kdo ji nechal odstranit, hnát k odpovědnosti. Je nehorázné, jak někteří rádoby politici se snaží přepisovat dějiny. Rád bych věděl, koho tito rádoby politici zastupují. Čechy určitě ne!
Rosa

Slovo do pranice: af24@seznam.cz

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh