Míša dává slovo: A nyní promluví o soše maršála Koněva fanynka nacistického generála, který nechal vyvraždit několik vesnic na Moravě. Slavili přitom Hitlerovy narozeniny. Hlavně vyváženě. Máme unikátní dokumenty.

Fanynka nacisty v pořadu České televize? Případ památníku maršála Koněva, který byl tématem dílu Máte Slovo moderátorky Michaely Jílkové (26. 9. 2019), narůstá do netušených rozměrů.


Aktivistka Eugenie Číhalová, kterou si pozvala moderátorka Michaela Jílková do pořadu Máte slovo jako odpůrkyni pomníku Koněva, je velkou obdivovatelkou nacisty Helmutha von Pannwitze. K jeho hrobu nedaleko Lienzu v Tyrolsku chodí klást věnce a zapalovat svíčky. Na facebook si navíc umístila snímek dalšího Hitlerova velitele s obdivným komentářem.


Aktivistka Číhalová klade věnce na hrob generála Helmutha von Pannwitz:

Eugenie Číhalová, zmocněnkyně vlády, klade věnec na hrob nacisty. Mnozí považují osobu Helmutha van Pannwitz za “příliš složitou”, než aby šla zjednodušit do termínu “nacista”. Jenže… (zdroj Raptor.tv)

Generál Helmuth von Pannwitz byl chráněncem Heinricha Himmlera, říšského vůdce SS, šéfa gestapa a organizátora hromadného vyvražďování Židů, který bděl nad jeho kariérou.


Jak jsme vypátrali, generál Helmuth von Pannwitz velel divizi, jejíž vojáci z praporu Feuermittel na konci války brutálně zavraždili 19 mužů z vesnice Zákřov na východní Moravě.Při oslavách Hitlerových narozenin zaútočili kozáci praporu Feuermittel, vycvičení generálem von Pannwitzem a bojující v řadách nacistické armády, na vesnici Zákřov u Olomouce pancéřovou pěstí, vesničany pak mučili a zaživa upálili v boudě. Jejich krutost pobuřovala i esesáky.


Podrobněji o tomto maskaru píše autor Roman Cílek v knize “Když umírá Bestie” a odvoláním na pátrání historika Oldřicha Sládka.


Tato fakta vrhají nové světlo nejen na romantickou představu “kozáků, prohánějících se na koních stepí kdesi na druhém konci Evropy”, ale i na tzv. Vlasovovu armádu, jíž byli součástí.


Vystoupení aktivistky v pořadu Máte slovo ZDE:

Aktivistka brojí proti sovětskému maršálu Koněvovi. Věříme, že to myslí dobře, ale…

Členka rady vlády adoruje nacisty?

Aktivistka Číhalová je členkou Rady vlády České republiky pro národnostní menšiny. Zastupuje zde ruskou menšinu (!). Ve funkci je od 6. 8. 2019. Vazba aktivistky na Rusko doslova nadchla moderátorku pořadu Máte slovo Michaelu Jílkovou.

Nadšená, vyvážená a relevantní moderátorka: “Takže vy jste v Radě České vlády za ruskou menšinu. To je zajímavé! Za ruskou menšinu!” Jásá a nadšeně se ohlíží k příznivcům zachování sochy maršála Koněva.


Vyvážená a relevantní moderátorka jásá ZDE:


Jeden z diváků v pořadu Máte slovo též upozornil, že účastnice diskuse paní Číhalová si dala na facebook snímek nacisty Ivana Nikitiče Kononova, bojujícího v jednotkách SS. Snímek popsala jako “Světlaia pamiať kazakam” (tedy něco jako “Sláva kozákům”).


Ten sice po odvysílání stáhla, ale podařilo se ho zachytit:

Nacista Kononov, jehož vojáci znásilňovali, vraždili a vypalovali vesnice.


Sovětského generála Koněva, který dobyl Berlín, osvobodil polovinu Evropy a 9. května 1945 Prahu, považuje aktivistka Číhalová za masového vraha. V pořadu máte slovo byla jedné straně barikády se starostou Prahy 6 Ondřejem Kolářem, který usiluje o odstranění sochy maršála Koněva z pražské Bubenče.


Číhalová se angažuje v protivládních demonstracích Milion chvilek, v demonstracích proti prezidentu Zemanovi a premiéru Babišovi a je příznivkyní Evropské unie.


Krutost kozáků pobouřila i esesáky

Vojákům v nacistických uniformách (ale i v převleku za partyzány, nebo v kozáckých šatech), vraždících ve vesnici Zákřov na Olomoucku velel kapitán Panin, přímý podřízený generála von Pannwitze. Prapor 574 s krycím názvem Feuermittel byl sestaven z kozáků, kteří vy se vyznačovali takovou krutostí, že to pobuřovalo i samotné esesáky.

“Vesnice vdov” po útoku kozáků, vycvičených generálem von Pannwitzem. Plačící ženy z Zákřova.

Záminkou k vraždění byla spolupráce vesničanů s partyzány. Do konce války chyběly necelé tři týdny, už bylo jasné, že Německo prohrálo. Maršálové Koněv a Žukov obklíčili Berlín. Vzpomínky pamětníků, kteří o kozácích v Zákřově hovořili jako o “Vlasovcích”, se podařilo zachovat díky chválihodné aktivitě organizace Paměť národa (Post Bellum).

Památník zavražděných kozáky v Zákřově

Nacistické velení dokonce povolalo do oblasti vesnic v okolí Zákřova, Tršic a Velkého Újezda své zástupce, aby se pokusili rabující a vraždící kozáky zklidnit. Jenže… válka se chýlila ke konci. Tak vše skončilo zápisem: “Vyživovací a ubytovací nároky kozáckého praporu 574 budou přispívat okolní obce”.


Sténání upalovaných vesničanů

Akce v Zákřově začala 18. dubna, kdy kozáci zničili pancéřovou pěstí usedlost Františka Švarce a skončila 20. dubna 1945. Podle výpovědi očitých svědků byli kozáci opilí, protože slavili narozeniny Adolfa Hitlera (20. dubna, 56 let).

Zajaté vesničany kozáci nejprve brutálně mučili a pak upálili zaživa v boudě. Jejich sténání a křik bylo slyšel až na pile v Kyjanici.

Dobový dokument o kozáckém řádění

Generál Helmuth von Pannwitz se vraždění na Olomoucku zřejmě osobně nezúčastnil, dělo se však s jeho vědomím. Historik Oldřich Sládek tohoto generála popisuje: “Ctižádostivý oficír šlechtického původu, který si s pomocí svých kontaktů do nejvyších kruhů říše vymohl, že ho říšský vůdce SS Heinrich Himmler jmenoval velitelem všech kozáckých formací.”


Spojení s Vlasovci

Pannwitzova kozácká armáda spadala pod tzv. Ruskou osvobozeneckou armádu (ROA), známější spíše pod označením “Vlasovci”. Někteří historikové tento fakt zpochybňují, potvrzenou skutečností je, že byl generál von Pannwitz s generálem Vlasovem ve spojení. Vlasovci byli ruští zběhové a zajatci.

Nacistický generál H. von Pannwitz

Výcvikový prostor měla armáda generála von Pannwitze na Ukrajině. Odtud se vydávaly její jednotky masakrovat partyzány, rabovat, znásilňovat a vraždit civilní obybvatelstvo do Itálie, Chorvatska, Moravu a další místa.


Generál von Pannwitz byl po válce odsouzen za válečné zločiny k trestu smrti. Hrob má u rakouského města Lienz, kam jezdí pokládat květiny aktivistka Eugenie Číhalová členka Rady vlády pro otázky menšin.


Stanovisko paní Eugenie Číhalové se nepodařilo získat, ale pracujeme na tom. Její úhel pohledu rádi uveřejníme.


Česká televize případ odmítá komentovat.


Nepřehlédněte

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh