Pražský primátor Hřib to zatím ustál. Hudrující houbaři jsou ale stále blíž. Zfalšované hlasování, nebo chyba úředníka? Exkluzivní nahrávka z klíčového jednání magistrátu za dvě miliardy

Primátor Zdeněk Hřib v lesíku.

Malicherná chyba úředníka, nebo promyšlený pokus o zfalšování výsledku hlasování? Primátor Hřib (Piráti) má velký problém. Vše může skončit jeho odvoláním a změnou vedení magistrátu. Dusot houbařů je stále blíž a za křovím pableskují nožíky.

Na dnešním mimořádném jednání mělo podle zákulisních informací dojít k odvolání primátora Hřiba, nakonec se ale zastupitelé nedohodli ani na tom, jaký bude program. Damoklův meč nad primátorem Hřibem se tak houpe dál.

Jak se to seběhlo: Na dubnovém jednání vedení magistrátu (Piráti, Spojené síly pro Prahu, Praha sobě) hlasovalo o zrušení opravy Libeňského mostu za dvě miliardy korun.

Exkluzivní nahrávka z hlasování ZDE

Účastníci se rozhodli hlasovat anonymně. Už je samo o sobě podivné a nezvyklé – zvláště proto, že výraz „transparentnost“ bylo slovo, které Pirátům otevřelo dveře na magistrát.

Jak kdo hlasoval, může být přitom velmi důležité pro případné policejní stíhání, které bývá v takových věcech už skoro normou a na chodbách magistrátu především od časů Opencard, což byl průšvih za několik miliard (tehdejší primátora Svobodu zřejmě zachránila od vězení je poslanecká imunita).

Pak ale přišel zádrhel. Radní Hana Marvanová (Spojené síly pro Prahu, STAN) chtěla, aby bylo zaneseno do zápisu, že se ona se zdržela. Jako zkušená právnička ví, že kde létají miliardy, tam létají i paragrafy. Pak proběhlo hlasování s výsledkem:

„Kdo je pro? Sedm. Kdo se zdržel? Jeden. A kdo je proti? Nikdo. Tisk byl tedy přijat.“ Marvanová poté na nahrávce opět žádá, aby bylo v zápise uvedeno, že v hlasování se zdržela právě ona.

Takže: 7 pro, 1 se zdržel, nikdo proti.

To byl problém. Takový výsledek hlasování znamenal, že kdyby se stala kauza zrušení zakázek na dvě miliardy opravdu předmětem policejního vyšetřování, bylo by hned jasné, jak kdo hlasoval. Všichni byli pro – kromě Marvanové.

Co s tím? V tuto chvíli bylo jedno, že šlo o anonymní hlasování, protože vzhledem k výsledku bylo jako hlasování veřejné. A teď to začne být zajímavé.

O několik dní později (kdy přesně není známo) si údajně jeden z účastníků hlasování o Libeňském mostě ozval (údajně Petr Hluboček, Spojené síly pro Prahu, nyní na dovolené), že si vlastně vzpomněl, že se při hlasování také zdržel, a že je to tam špatně. Zápis byl proto následně upraven s výsledkem:

6 pro, 2 se zdrželi, nikdo proti.

Takový výsledek už je ovšem pro všechny, kdo se bojí trestního stíhání mnohem zajímavější. OK, zdržela se Marvanová, a kdo byl ten druhý? Mohl to být kdokoli, že.

Na “opravu” zápisu se přišlo při rutinní kontrole.

Situace není černobílá, spíše temně šedá. Je třeba dodat, že primátor na hlasování nebyl přítomen, byť by vzhledem k jeho důležitosti být měl. Nicméně se omluvil – že by se bál?

Opozice trvá na tom, že šlo o podvod a Hřib by mě skončit a s ním i celá koalice. Vedení radnice trvá na tom, že šlo o chybu úředníka. Nová koalice by se vzhledem k volebnímu výsledku (pět partají dosáhlo takřka stejného výsledku) poskládala snadno.

Zdá se však, že – pokud jsou pravdivé zprávy o chystané změně moci – bude třeba počkat na jiný důvod. Tenhle je zamotaný a málo silný.

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh