Volby v Rakousku: Drtivé vítězství Sebastiana Kurze, který zavřel hranice imigrantům. Video s prostitutkou vrátilo zemi zase nazpátek. Rakousko na křižovatce, která může být “bodem zlomu” celé Evropy

KOMENTÁŘ. Normální by byla staronová koalice se Svobodnými, ale o slovo se hlásí “Nová Evropa”. Budoucnost Rakouska je nyní po historickém úspěchu v rukou mladíka jménem Kurz (33), respektivě zájmových skupin za ním. Stane se Rakousko 17 spolkovou zemí Německa, nebo půjde vlastní cestou, na kterou již vykročilo?


Nutná čísla: Předčasné volby vyhrál s obrovským náskokem Sebastian Kurz a jeho Lidovci (38 procent). Druzí skončili sociální demokraté (SPÖ) s 22 procenty, což jejich historicky nejhorší výsledek (zase). Třetí jsou Svobodní, kvůli kterým to celé bylo. Jejich 17 procent je propadák (po virtuálním skandálu s prostitutkou) skoro o třetinu. Velmi dobrý výsledek zaznamenaly liberální (levicové, neomarxistické) skupiny Zelení (12%) a jejich varianta Neos (7 %).


Volby v Rakousku 2019 (srovnání s rokem 2017)

Ve volbách šlo především o to, kdo získá víc, jestli vlastenci (SPÖ), nebo liberálové, na které sází Německo (Evropská unie). Víc mají liberálové. Německý tah s nastrčenou prostitutkou na předsedu Svobodých, zdá se, vyšel.

Rakouští Svobodní jsou pro Evropskou unii (Německo) ztělesněním zla (stejně jako třeba AfD v Německu). Proto jim za pomoci médií dali nálepku “ultra”, “krajní” nebo “extrémní” pravice. Naopak v případě skutečně krajních stran, jako třeba Zelení (krajní levice), se dělení na pravice – levice média vyhýbají a vytvořili si raději zbrusu novou kategorii – “liberální”.


Snažila se prostitutka zbytečně?

K pádu vlády dovedlo v první polovině letošního roku kompromitující video s ukrajinskou prostitutkou a tehdejším šéfem Svobodných Heinz-Christianem Strachem. Později vyšlo najevo, že opilecké tlachání na dovolené, bylo zřejmě akcí německých zájmových skupin, ale to už je jedno.

Trik s opakováním voleb už jednou proněmeckým zákulisním hráčům vyšel – v prezidentských volbách 2016.


Argumenty & Fakta o akci prostitutka, která je podobná manželce, psaly ZDE


Výsledek voleb na první pohled nahrává staronové koalici (Lidovci / Svobodní) z roku 2017. Podle všech průzkumů i výsledků byla tato koalice úspěšná. Pokud to dají zase dohromady (měli by nadpoloviční většinu), vyšla “akce prostitutka” nazmar (tedy kromě sestřelení Stracheho).


Německý tlak na Kurze

O slovo se však hlásí levice, tedy liberálové, čili neomarxisté, tedy rakouská varianta českých Pirátů, vcucávající mladou generaci sociálních sítí, které věří v klima a politizaci pohlaví. To by znamenalo, že “akce prostitutka” vyšla dokonale.


Záběr z videa, které sundalo rakouskou vládu. Pořídil ho německý komik Böhmermann pro svou zábavnou show, ale zákulisní hráči rozpoznali jeho politický potenciál. Proto vydání pozdrželi až na dobu před letošními volbami do Evropského parlamentu. S cigaretou vpředu “odstřelený” Strache (Svobodní).

Rakousko se tak ocitlo na křižovatce, která je jakousi esencí celé Evropy. Na jedné straně je možnost suverénního státu, řekněme pravicového, s ochranářským (protiimigrantským) aspektem. Na straně druhé (tedy doleva) je Evropská unie, Německo, klima. gender, kvóty a otevřená náruč pro imigranty.


Na první pohled je středopravicová politika Sebestiana Kurze a liberálních (ultralevicových) Zelených neslučitelná. Jeho popularita vyrostla právě s kritikou kroků německé kancléřky Angely Merkelové a stavěním plotů proti imigrantům na hranicích s Itálií a Makedonií.


Lidovec Sebastian Kurz vnímán jako zachránce tradičních stran před vlnou antisystémových hnutí. I když… Už ve volbách 2017 Kurz nechal nahradit tradiční lidoveckou černou módnější tyrkysovou barvou. Na volebním lístku nebylo ÖVP (Rakouská lidová strana), ale Kandidátka Sebastiana Kurze – Noví lidovci, aby každý volič na první pohled poznal, kdo se uchází o jeho hlas. 

Jak je však známo: V politice je i nemožné možné.

Kurz tak bude vystaven obrovskému zákulisnímu tlaku.

A “překvapivé” průsečíky se po volbách vždycky najdou.


close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh