Česká televize jako zombie? Nová radní Hana Lipovská: “Nebudu se dívat, jak ČT umírá, já ji nechci jít na pohřeb. Teď budu sledovat tok peněz.” O šíření nenávisti, útocích na rodinu a blízké

Velmi ostrá výroky padala v rozhovoru nové radní České televize Hany Lipovské. “Nebudu se dívat, jak pomalu umírá, já ji nechci jít na pohřeb,” říká ekonomka Lipovská v rozhovoru v rozhovoru s moderátorkou Martinou Kociánovou pro Svobodné universum.



Rozhovor Hany Lipovské s Martinou Kociánovou (4 minuty, kráceno. celý rozhovor v odkazu níže)

Ekonomka Lipovská byla zvolena do Rady ČT před několika dny a je považována za nejnadějnější radní z pohledu těch, kteří spatřují v České televizi nástroj propagandy jedné části politického spektra. Rada má 15 členů a má se za to, že volbou Lipovské se rovnováha změnila ve prospěch těch, kteří volají po změně.

Ekonomka, nominovaná Biskupskou konferencí, byla vystavena obrovskému tlaku médií, napojených na část politického spektra (TOP 09, Piráti, ODS…) o kterých se má za to, že “nezávislou” Českou televizi kontrolují.


loading…

Nenávist, zloba a pomluvy

„Tlak to byl obrovský. Jak by si neuvědomovali, že ten tlak člověk může snést, ale že to dopadá na jeho rodinu a jeho blízké. Bylo toho tolik, té zloby a nenávisti, až jsem se přestala bát,” říká Lipovská.

“Jediný okamžik, kdy jsem uvažovala, že se stáhnu z celé té hry, bylo, když jsem si uvědomila, jak to dopadá na kardinála Duku. Jakým způsobem je vystaven obrovským urážkám, tlaku ze všech stran, ze všech směrů.”

Přitom dokázal velmi srdnatě bojovat a ukázat, že je na straně člověka. A tehdy mi nejbližší přátelé říkali: Kvůli Dukovi musíš bojovat dál.“




Sleduj tok peněz

“Já jako ekonom jsem zvyklá dívat se na finanční toky, protože většinou když vidíte finanční toky, tak pochopíte vztahy v jakékoli společnosti. Sleduj tok peněz. Peníze jsou vztahy.”

“V první fázi bude velmi očistné, když nahlédneme do toho, kudy peníze tečou. Odkud kam. Proč. Nejdřív je nutné zjistit kondici toho pacienta. Jaká bude televize za deset let? Za dvacet? My si musíme uvědomit, že když ji nebudeme udržovat v kondici, tak žádných deset let být nemusí.”


Právě finanční toky jsou největší slabinou současné České televize, která dlouhodobě hospodaří se ztrátou – a účetním trikem vykazuje rozpočet jako vyrovnaný. Stále více odborníků ukazuje na plýtvání a nehospodárnost.




Česká televize porušuje zákon?

Nejčastěji je ČT kritizována však politická angažovanost zpravodajství, především pořadů Události, Otázky Václava Moravce, Reportéři ČT, 168 hodin a další. Odborníci poukazují na protibabišovskou a protizemanovskou propagandu, vazby na TOP 09, Piráty, ODS a další.


Cokoli co souvisí s Českou televizí je věc politická. Bylo krásné heslo, že Česká televize je věc veřejná, ale Česká televize je především předmět politický. I to je věc, kterou bychom měli postupně měnit zpět směrem k té veřejnosti,” říká k tomu Hana Lipovská.

“Česká televize dnes už není veřejnoprávní v pravém slova smyslu. Všechna ta nenávist, všechny emoce které budí jsou právě v těch místech, kdy se reálně odchyluje od toho, co ji ukládá zákon.”





Pro mají lidí pocit že jim lžou?

“Televize se musí vrátit zpátky k veřejnoprávnosti, ke službě, k objektivitě, a nestrannosti. Pokud mají lidí pocit, že taková není, tak je to zkrátka problém. Televize nemá vládnout, má sloužit.”

“Ve chvíli, kdy se vymkla z ruky a babička, která platí poplatky, má pocit, že v televizi lžou, že si to ti nahoře dělají pro sebe, tak je to zkrátka problém. Je třeba, aby se Česká televize přesně řídila zákonem. Nic víc, nic míň.”


Zatím bezvětří, ale ono to začne

Nyní je budoucnost České televize v jakémsi patu. Rada České televize (ještě ve starém složení) drtivou většinou členů nechválila řediteli Petrovi Dvořákovi rozpočet na další rok.

Rada rozhodla, že bude o rozpočtu hlasovat až po schválení výhledu na období 2021 až 2024, které má předložit ředitel Dvořák. Právě v tomto období mělo ztrátové hospodaření České televize dosáhnout dna.



Předposlední jako zdroj informaci o koronaviru

Pro mladší generace už televize není středobodem vesmíru. Kdo z mladé generace shání primárně informace z České televize. Kdo z mladé generace teď během koronavirové aféry se ptal České televize co dělat. Byla možná na předposledním místě.”

“Pokus Česká televize má existovat dál, a já věřím tomu, že má – jako médium veřejné služby, tak proto musíme něco dělat. Ne ji nechat umírat. Já se nechci dívat na to, jak pomalu umírá. Já jí nechci jít na pohřeb.”




Snadno nahraditelná

“Nevidím jedinou věc, kterou by nemohl dělat kdokoliv jiný než médium veřejnoprávní služby. Jinými slovy – cokoli dělá Česká televize, může dělat jakýkoli jiný subjekt. Ve chvíli, kdy nutím domácnosti, aby tohle platili, tak to musí fungovat.”

“Pokud redakce tlačí hosta do odpovědi, pokud ho vychovává, místo toho, aby ho nechala, aby se projevil, aby on ukázal, co v něm je, tak je něco špatně.”


Spolu s Hanou Lipovskou byli zvoleni do rady ČT moderátor Xaver Veselý a novinář Pavel Matocha.


Celý rozhovor s Hanou Lipovskou ZDE






close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh