Intriky před klíčovou volbou do rady České televize, která může všechno změnit. Tajní hráči v pozadí. Manuál pro poslance: Koho volit? Politruci bojují o koryta


Přelomová volba! Ředitele České televize Petr Dvořák má prý v posledních dnech docházku do parlamentu větší než většina poslanců. Blíží se “den D”, středa 11. března, tedy den volby nových členů Rady České televize. Nad ČT se stahují mračna.

V parlamentu podle informací ARFA.cz působí Českou televizí najatá lobbistická skupina, která tlačí do Rady ČT “ty správné” nové členy, kteří zakonzervují současný nežádoucí stav. V sázce je mnoho, na jedné straně nynější “zlaté časy”, na druhé možná cinkají mříže.

Parlament má příští týden hlasovat o šesti nových členech Rady České televize. Do kompetence Rady patří pravomoc odvolat ředitele, ze jehož působení se rozpočet dostal do obrovského mínusu 2,6 miliard korun a výhledově má být ještě hůř. Situace je neudržitelná.


Tyto kandidáty do Rady České televize doporučují experti ARFA.cz. Podle ankety mají podporu i čtenářů časopisu Reflex

Průšvih kam se podíváš

Zpravodajství připomíná propagandu jako za bývalého režimu. Reportáže o Lidicích, odvolaném premiérovi Babišovi, podpora Milionu chvilek, pomluvy prezidenta… Přibývá odborníků, upozorňujících na nízkou kvalitu zpravodajství s akcentem na hrozbu šíření dezinformací.

Mnozí upozorňují na nežádoucí vazby s miliardářem Bakalou a politickou skupinou kolem tzv. “Demobloku” a Pirátské strany.


Tyto kandidáty prý tlačí vedení České televize

Ředitel ČT Petr Dvořák je ve střetu zájmů (galerie Leica), Rada mu neschválila rozpočet televize, ředitel vykazoval hospodaření jako “vyvážené”, ač toho dosahoval jen díky přesunům z úspor minulého vedení. Za “vyváženost přitom bral on a další členové vedení milionové odměny. Horší už to snad ani být nemůže.


Nynější Rada ČT. Křížkem jsou označeni ty, kterým vypršel mandátZávratných mínus 2,6 miliard. To je skutečný výsledek “vyrovnaného hospodaření” České televize pod vedením Petra Dvořáka a jeho skupiny. Tak to spočítal ekonom Radek Žádník.

Do finále po prvním kole hlasování v parlamentu prošlo 18 uchazečů na šest volných míst. Ve spolupráci s odborníkem Stanislavem Novotným (předseda Asociace nezávislých médií, bývalý policejní ředitel) a dalšími experty rozdělila redakce ARFA.cz kandidáty do čtyř skupin.

Je třeba vybrat kandidáty, kteří by byli zárukou ZMĚNY. “Současný stav je katastrofální a došlo k němu za asistence dosavadních členů Rady ČT,” říká ekonom Radek Žádník.


MANUÁL PRO POSLANCE

Klíčové budou hlasy poslanců ANO. Jejich předseda Andrej Babiš je v Českém televizi neustále terčem smyšlených kauz, ideologických “úhlů pohledu, je denně dehonestován a ponižován. Jak se k tomu postaví?


Skupina ZMĚNY

Tyhle volte! Volba těchto kandidátů je cestou k nápravě neuspokojivého stavu České televize.

Vladimír Pikora – ekonom. Navrhovatel: Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR. „Problém není v tom, kolik peněz do ČT přitéká, ale na straně výdajů.“

Luboš Xaver Veselý – moderátor XTV. Navrhovatel: Centrum pro občanské svobody. “Rezervy jsou v původní tvorbě, důležité jsou něj regiony, průhledné hospodaření a prostor pro každý názor.

Hana Lipovská – ekonomka, spolupracovala s Institutem Václava Klause. Navrhovatel: Česká biskupská konference. “Umím posoudit vztahy a jako ekonom je nejlépe umím poznat z peněžních toků.“

Pavel Matocha – Bývalý redaktor týdeníku Euro. Navrhovatel: spolek českých právníků Všehrd, pořádá šachové turnaje, zná se s Klausem ml. “Je důležité zahraniční zpravodajství, které by mělo posílit. Pozornost bych zaměřil také na rozpočet.”

Skupina UCPÁVAČŮ

Lidé. o kterých lze předpokládat, že vzhledem k jejich minulosti mají za úkol zakonzervovat současný hrozivý stav,” říká zdroj ARFA.cz.

Michal Klíma – zakládal Unii vydavatelů, nové Lidové noviny, je bývalý ředitel Vltava-Labe-Press. Navrhovatel: Federace židovských obcí v ČR). “Internetové aktivity České televize jsou důležité.”

Pavel Kysilka – někdejší šéf České spořitelny. Kandidát Svaz průmyslu a dopravy. Navrhovatel: Svaz průmyslu a dopravy České republiky. “Důležitá je ekonomická publicistika. Hospodaření ČT má obrovské rezervy.”

Martin Schmarcz – komentátor, účastník spacákové revoluce, a bývalý poradce Mirka Topolánka, Jana Fischera nebo Pavla Bělobrádka. Navrhovatel: Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. “Je třeba sestavit výhled dlouhodobě udržitelného hospodaření ČT.“

Jiří Schwarz – ekonom. Předseda správní rady Anglo-American University. Člen dozorčí rady Expobanky. Navrhovatel: Anglo-American University. “Je třeba se zaměřit na strukturu rozpočtu. Nelpět na sledovanosti”.

Ivan Douda – psycholog, Navrhovatel: Drop In. Nadace Olgy Havlové. “Chtěl bych usnadňovat komunikaci.“

Jiří Závozda – novinář a někdejší člen televizní rady (2017). Navrhovatel: Každý koš pomáhá. “Redaktoři a editoři ve zpravodajství by si zasloužili přidat, aby je nepřetahovala konkurence.”


Skupina NEUTRÁL

Volba těchto kandidátů znamená spíše změnu k lepšímu.

Roman Bradáč – bývalý ředitel zpravodajství ČT, kritik ředitele Dvořáka. Navrhovatel: Metropolitní univerzita Praha. „Není zatím vidět, v jaké kondici ČT je, ale brzy to vidět bude a je otázka, jestli to nebude pozdě.“

Petr Jedinák – akademický pracovník Policejní akademie, asistent v SPD. Navrhovatel: Šance na návrat – nezisková organizace pro poskytování pomoci osobám po propuštění z výkonu trestu. “Chci se angažovat v managementu, aby organizace čelila výzvám, které mají nastat.“

Zdeněk Holý – děkan FAMU. Navrhovatel: AMU. “Dlouhodobé programové plány měly být podrobnější a lépe vztažené k rozpočtu.”


Skupina NÁHRADNÍKŮ UCPÁVAČŮ

Tyto kandidáty prý má vedení České televize v záloze, kdyby neprošla skupina Ucpávačů. Volba těchto kandidátů by mohla být také konzervací nynějšího děsivého stavu.

Marek Hladký – zástupce šéfa činohry kladenského divadla. Producent, scénárista. V letech 1992–2008 působil v České televizi, kde se vypracoval na místo vedoucího výrobního úseku Brno. Navrhovatel: DILIA – agentura zajišťující ochranu autorských práv). “ČT by měla přitáhnout současné tvůrce a hledat nové talenty”

Eva Hubková – bývalá ekonomka ČT, včelařka. Navrhovatel: Český svaz včelařů. “ČT by měla v první řadě hledat zdroje a úspory ve svých vlastních řadách. Chtěla bych proto analyzovat současné náklady.

Stanislav Staněk – člen Českého institutu interních auditorů. Navrhovatel: Komora auditorů České republiky. “Hospodaření je podle mě ve skutečnosti deficitní a ne vyrovnané, jak tvrdí vedení televize.”

Jiří Šlégr – bývalý hokejista a poslanec ČSSD. Navrhovatel: HC Litvínov. “Chválím ČT. Odvedla kus práce. ČT by měla ještě víc podpořit regiony a sportovní aktivity dětí.”

Gabriel Švejda – rektor Filmové akademie v Písku. “Je dobré, že stále vznikají krajová studia. Rada ČT by měla být aktivnější v komunikaci.”Nepřehlédněte:


close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh