Exkluzivně z Hradu: Jak primátor Hřib (Piráti) málem zhatil dovoz milionů roušek z Číny, které mohou zachránit mnoho životů. Místo toho chtěl luskouna, který je vedle netopýra považován za zdroj nákazy

Podle zdroje z Hradu napáchal pražský primátor Hřib v politice takové škody, že málem nedošlo k obří dodávce zdravotnického materiálu z Číny. Dodávky, které mohou zachránit mnoho lidských životů, se nyní uskutečňují jen díky zkušenosti a prozíravosti prezidenta Miloše Zemana.Česká republika poslala do Číny 23. února 4,5 tuny zdravotnického materiálu (první nakažení byli u nás hlášení 1. března).

Zapojila se i PPF a Škodovka, přispěly i kraje a města. Byli i drobní dárci, asi 150 tisíc korun mezi sebou vybrali zaměstnanci kanceláře prezidenta republiky.


Ruslan zítra přiveze 105 tun zdravotnických potřeb


„Tento symbolický dar pomohl narovnat vztahy s Čínou po jejich prudkém zhoršení způsobeném přístupem pražského primátora Zdeňka Hřiba a několika senátorů v čele s Pavlem Fischerem, vystupujících za každou cenu proti Číně“, uvedl hradní kancléř Vratislav Mynář.


Provokace za 50 miliard

Primátor Hřib a jeho luskoun v žertovné koláži arfa.cz

Primátor Hřib nejprve provokoval Čínu, která je největší světovou velmocí, přihlouplými tibetskými vlajkami. Poté vypověděl sesterskou smlouvu s Pekingem a nakonec se domluvil na partnerství Tchjwanem.

Za to měla Praha dostat z tchajwanu luskouna (šupinaté zvíře, podobné mravenečníkovi), který byl později vedle netopýra a hada označen za jednoho z přenašečů koronaviru.

Celková škoda způsobená primátorem Hřibem je odhadována na 50 miliard korun, což je víc, než povodně.Výsledkem dětinských provokací byl dramatický pokles čínských investic do české ekonomiky a rušení nových.
Jedna továrna v Číně jen pro nás

„Věděli jsme, že jedinou zemí, která je schopná nám dodat dostatek zdravotnického materiálu, je pouze Čína. To je prostě fakt, ať se to líbí nebo ne. Spojené státy i Rusko stojí ve stejné frontě jako my,“ zdůraznil Mynář.

„Jsme teď pro Čínu jednou z prioritních zemí. Mám informace, že pro nás byla vyčleněna celá jedna fabrika, která nám v příštích týdnech bude dodávat ochranné pomůcky,“ uvedl Mynář.


Přilétá mocný Ruslan

Z Číny k nám míří také obří ruský letoun Ruslan, který má přivézt 134 nákladních palet se 2 miliony respirátorů N95, 5 miliony roušek, 80 tisíci ochranných brýlí, 120 tisíci ochranných obleků a 50 tisíc testů na koronavirus. Celkově jde o 106 tun akutně potřebného vybavení.

Služby obřích strojů Ruslan česká armáda využívá už řadu let, stejně jako další státy NATO.

Každý týden přistávají v ČR tři letadla s dodávkami zdravotnického materiálu z Číny, a to po dobu minimálně šesti následujících týdnů.


close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh