Vida! Zatímco jinde sochy kácí, v Německu odhalují sochu Lenina v nadživotní velikosti. Prý je bezva, protože nebyl rasista. Dříve stál v Hořovicích před místní slévárnou

Sochu Vladimíra Iljiče Lenina odhalí tuto sobotu v německém Gelsenkirchenu. Zatímco jinde na světě se v těchto dnech sochy spíše kácí, Němci se rozhodli jít proti proudu. Je to první socha Lenina na území bývalého Západního Německa.



Spektakulární kácení sochy Lenina v ukrajinské Kyjevě v roce 2014

V přímém přenosu můžete sledovat odhalení sochy Lenina 20. června od 14 hodin v Gelsenkirchen ZDE


Socha Lenina, zakladatele Sovětského svazu, měla být v Gelsenkirchenu (u Dortmundu) odhalena už v dubnu u příležitosti Leninových 150. narozenin, ale zdrželo se to kvůli panice kolem údajné epidemie koronaviru.




Prý velké vítězství Vladimíra Iljiče

Sochu o velkosti 2,15 m odhalí před svým sídlem Marxisticko-leninská strana Německa (MLPD). “Vladimir Iljič Lenin slaví další velké vítězství,“ napsala v prohlášení šéfka MLPD Gabi Fechtnerová a dodala, že Gelsenkirchen „je dělnické město, takže se sem Lenin se sem skvěle hodí“.

„Odložili jsme odhalení sochy velkého vůdce, protože jsme nechtěli, aby z toho kvůli koronaviru byla akce jen pro pouze pět či deset lidí. Mělo by jít o větší věc,“ uvádí též MLDP.


Vladimír Iljič Lenin (1870 – 1924) byl principálem Velké říjnové socialistické revoluce (2017). S Marxem a Engelsem tvoří svatou trojici komunismu.


Leninův projev proti antisemitismu

loading…

Spořitelna musela stranou

Proti vztyčení sochy se stavěla místní radnice (vládne levicová SPD), ale poněkud nesměle. Nejprve uváděli, že je Lenin “neslučitelný s liberálně demokratickým řádem v Německu” a že je “symbolem boje proti naší demokracii.“ Pak se obrátili na soud, ale s tím, že “socha Lenina narušuje vzhled nedaleké bývalé budovy spořitelny”.

Argument o architektické nevyváženosti soud neuznal s tím, že socha je od bývalé spořitelny vzdálena dostatečných 10 metrů.


Lenin si na zamrzlé Vltavě v zimě roku 1912 zabruslil. Ilustrace z roku 1959, autorem je Petr Petrovič Bělousov.



Podpora Pirátské strany

Marxisticko-leninská strana Německa byla založena v roce 1982. Prosazuje zavedení diktatury proletariátu a nastolení beztřídní komunistické společnosti. Hlásí se k odkazu Karla Marxe, Bedřicha Engelse, Vladímira Iljiče Lenina, Josef Stalina a Mao Ce-tunga.

Podobné cíle měla v Praze skupina, která v roce 2015 obsadila budovu Kliniky na Žižkově. Mezi její podporovatele patřila krajně levicová Pirátská strana. Nakonec je až po několika letech vyhnal exekutor.



Česká stopa

Socha dřív stála v Hořovicích

Autorem sochy Lenina, která bude odhalena v Gelsenkirchenu, jen český sochař Vladimír Kýn (1923 – 2004, též výtvarník a ilustrátor). Socha stála od roku 1957 v areálu hořovických strojíren a sléváren do 90. let.

Marxisticko-leninská strana Německa sochu koupila v aukci za zhruba půl milionu korun od rakouského obchodníka.


V rámci probíhajícího pokusu o anarchistickou revoluci se odehrávají po celé světě útoky na sochy. Například v Londýně a Praze na sochu britského diplomata Winstona Churchilla, protože byl údajně rasista, a mnoho dalších soch.


Zdroj: WAZ


ČTĚTE TÉŽ:
Tohle válka! Rusko vyšetřuje napojení americké právní firmy na demontáž Koněva na základě investigativního článku deníku ARFA. Dejte si VIDEO, které usvědčuje starostu, kdyby chtěl zase lhát




close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh