Jejda! Prezidentka Čaputová vypadá na nové minci jako George Soros! Miliardář v pozadí kariéry bývalé aktivistky ze skládky. Na stopě autora mince: Udělal to schválně?

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová teď má pamětní minci se svou podobiznou, na které vypadá jako miliardář Soros ve věku 56 let (když si odmyslíme vlasy). Podobu mince Čaputová přitom sama odsouhlasila.



Je prezidenta Čaputová Sorosovo alter-ego? Volně ke stažení a k šíření na sociálních sítích

Soros platil Čaputovou ještě v době, kdy bojovala proti skládkám. Stál také za jejím podivuhodným skokem do prezidentského křesla, k němuž by nikdy nedošlo nebýt vydatné podpory médií a aktivistických organizací.

Podle agentury DPA vložil Soros do svých nadačních politických aktivit již takřka bilión korun. Kolik přesně investoval do Čaputové, není známo. Může jít o stovky milionů.


Autor pamětní medaile Štefan Novotný, který rád tvoří na biblické motivy

Jak to prasklo

Nadstandardní vazba ultra-liberální prezidentky a ultra-liberálního miliardáře s globálním přesahem se provalila na konci loňského roku při rozhovoru Sorose pro britský Guardian (novinář Shaun Walker).


Americký miliardář už několik desetiletí skrze svou nadační síť Open Society Foundations (OSF), po celém světě pod záminkou ochrany lidských práv financuje struktury, přispívající k politickým změnám.

Na černou listinu Sorose zařadili například v jeho rodném Maďarsku s tím, že “používá nevládní organizace k politickým účelům”, nebo v Rusku.


George Soros s předchůdcem Čaputové prezidentem Kiskou

loading…

Kdo stvořil kauzu Kuciak

Cestu Čaputové na prezidentského křesla odstartovala záhadná vražda novináře Kuciaka a jeho snoubenky, archeoložky, kterou média interpretovala jako politickou vraždu.

Ačkoli se tento klíčový fakt dosud nepodařilo plně prokázat, média vytvořila dojem, že za vraždou stojí italská mafie napojená na vládu premiéra Fica. Ani to se však nepodařilo prokázat.


Soros: Jak jsem udělal Havla prezidentem

Investice do médií

Objevily se však indície, že i za tímto příběhem mohou být peníze George Sorose investované do médií, především do nového slovenského Denníku N, který sehrál při konstrukci kauzy klíčovou roli.

Příběh politické vraždy novináře se však chytil, za nadšeného potlesku médií proběhlo několik demonstrací, na jejichž konci bylo zvolení Čaputové prezidentkou.


Zuzana Čaputová po svém zvolení řekla, že “je zavádějící, že vlády v regionu obviňují Sorose z politického zasahování”. Sám Soros své aktivity na Slovensku pro Guardian shrnul jako “podporu demokracie”.



loading…

Medaile již od 500 Kč!

Pamětní medaile s Čaputovou, která vypadá jako Soros, si přitom lze v limitované edici pořídit celkem levně. K dispozici je 300 kusů ve zlatém a 500 ve stříbrném provedení. Počet mosazných medailí je neomezený. Zaváděcí cena zlaté medaile je 15 tisíc korun, stříbrné tisíc korun, mosazné jsou za příznivých 500 Kč.

“Mnohé nasvědčuje tomu, že tato medaile bude velmi zajímavá pro veřejnost i pro sběratele,“ řekl ředitel Mincovny Kremnica Vlastimil Kalinec.


Udělal to autor schválně?

Autorem medaile a portrétu kontroverzní prezidentky je medailér Štefan Novotný, který vytvořil také portréty na pamětních medailích předchozích prezidentů. V jeho výtvarném programu najdeme i biblické motivy (Abrahámova oběť), historické náměty a komorní plastiky vycházející z obdobných zdrojů.

Rozhodně nechceme tvrdit, že to medailér Novotný udělal schválně. Přístup prezidentky k náboženským a biblickým motivům je však spíše ultra-liberální. V politice dává Čaputová spíše přednost LGTB.



Zdroje: Guardian rozhovor Soros, Guardian rozhovor Čaputová





close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh