To je děsivé! “Prezident Zeman je druhý Hitler, je nutné tu zrůdu podřezat jako přestárlou svini“, napsal člen ODS na Facebook – a soud ho osvobodil. “Zapálit autobus pro migranty”, napsala žena z Plzně – a dostala půl roku

Dva případy, které česká justice řešila krátce po sobě: Politik ODS Martin Lang napsal na Facebook: “Je nutné tu zrůdu Zemana podřezat jako přestárlou svini, nechat vykrvit a kosti prodat na mýdlo.” Soud Prahy 7 ho tento týden osvobodil a poslal do přestupkového řízení.Druhý případ ze stejného soudku řešil soud před pár týdny: Žena (28) z Plzně komentovala zprávu o migrantech nalezených v kamionech při pokusu o ilegální přechod hranic a následně umístěných do autobusů.


Migranti vystupují z kamiónu, zadrženého českou policií. Pod příspěvek žena z Plzně napsala svůj komentář, pokud ho psala ona

Příspěvek Martina Langa (ODS) na sociálních sítích. Na jeho znění trvá dodnes

Hořící autobus

Odsouzená žena

A my na ně budeme platit… proč ty autobusy radši nezapálili,” napsala žena z Plzně jako komentář ke zprávě na facebooku, že policie zadržela kamion ilegálních migrantů a nechala pro něj přistavit autobusy.

Příspěvek sice takřka obratem smazala, ale zachytil ho člen Organizace pro pomoc uprchlíkům z Brna a udal ji.
Státní zástupce to vidí jinak

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman

Proces se ženou z Plzně mířil do přestupkového řízení, ale pak do něj vstoupil Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman: „Lze si stěží představit razantnější projev nenávisti, než je projevení touhy po takto brutální fyzické likvidaci,” uvedl v dovolání.

„Nenávist v intenzitě, jež projevila obviněná, která si přála upálení migrantů, již sama o sobě jiné k nenávisti podněcuje,” napsal Pavel Zeman v dovolání.

Podřezání přestárlé svině je jen klukovina?

Podle Nejvyššího státního zástupce sice lze přimhouřit oko, ale jen ve zcela mimořádných případech, mezi které prý případ ženy z Plzně rozhodně nepatří.


Naopak do kategorie, kdy lze přimhouřit oko, protože k žádné nenávisti nepodněcuje, spadá podle soudu výrok politika ODS Martina Langa:

“Poslanci jsou smradlavá a proradná prasata. Nejsou to lidé a proto je dovoleno je zabíjet. Debilního senilního bolševika Zemana je třeba zabít též. Ideálně takovou zrůdu podřezat jako přestárlou svini, nechat vykrvit a poté spálit.”

“Taková zvířata nejsou vhodná ani na mýdlo. Hromadu sraček lze pouze spálit. Je nurné zlo vybíjet, je nutné nositelům takového zla uřezávat hlavy a pálit sračky, co z nich zbydou,” píše politik ODS Martin Lang, který se navíc odmítl za své výroky omluvit.

Kdo vlastně psal o migrantech?

Případ ženy z Plně má navíc dvě okolnosti, na které u soudu poukazovala: Do jejího účtu na facebooku prý mělo přístup víc lidí a autorem příspěvku tedy ani nemusela být ona. Nepsala také o “zapalování migrantů”, ale o “zapalování autobusu”, který měl migranty odvézt.

Soud v Plzni 13. března 2020 žádnou z těchto možností nevzal v úvahu. Žena byla po zásahu Nejvyššího státní zástupce Pavla Zemana uznána vinnou za podněcování k nenávisti vůči skupině osob. Dostala podmínku půl roku se zkušební dobou na jeden rok.


Chechot z Bruselu

Politik ODS Lang naopak své autorství brutálně nenávistného příspěvku nijak nepopíral, ale odmítl se omluvit, trval na jeho znění a soud před rozsudkem označil za bandu bolševiků.


Obsah textu: “Podřezat prezidenta jako svini” je tedy přestupek, ale text:”zapálit autobus pro migranty” je trestný čin. To vede nezadržitelně k závěru, že má prezident České republiky podle české justice menší cenu než skupina migrantů.


Nelze se ubránit dojmu, že v obou rozsudcích “nezávislých soudů” rezonuje silný politický akcent a jako by odněkud zdálky zněl chechot z Bruselu.

To je děsivé. A bude hůř.close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh