Vida! Špičky radnice Prahy 6 odjely na družbu do Turecka poté, co začalo masakrovat Kurdy. Účastníci zájezdu přitom předtím všichni hlasovali za odstranění pomníku maršála Koněva, že je prý politicky nekorektní. Jak to vysvětlili a kolik nás to stálo?

To jsou paradoxy! Vedení radnice Prahy 6 se družilo v Turecku v době, kdy byla tato země ostře kritizována za vojenskou agresi proti syrským Kurdům. Turecký masakr Kurdů ostře odsoudil i Parlament České republiky.

Praha 6 má družbu s tureckým letoviskem Antalya, které centrem Turecké riviéry. Vypravila čtyřčlennou delegaci, která byla tvořená nejhlasitějšími odpůrci sochy maršála Koněva. Před pár týdny všichni čtyři do jednoho hlasovali pro odstranění sochy osvoboditele Prahy, a to z ideologických důvodů.


Načasování družby s Tureckem bylo velmi smolné

Kdo se odjel družit

Delegace Prahy 6 se odjela družit do malebného přímořského letoviska Antalya v tomto složení: Statutární místostarosta Jakub Stárek (ODS), místostarosta Jan Lacina (STAN), místostarosta Jiří Lála (ODS) a radní Marián Hošek (KDU-ČSL). Vrátili se odpočatí 13. října.


Starosta Ondřej Kolář (TOP 09) s nimi nejel, není jasné proč, údajně prý měl jet taky. Kolář patří mezi nesmlouvavé odpůrce Ruska, Číny a je velkým fanouškem Tibetu. Kvůli strhávání čínských vlajek při návštěvě čínského prezidenta měl oplétačky s policií.


Zakrývání sochy maršála Koněva z podnětu radnice Prahy 6. Rusko tu prý má agenty.

Zajímavostí je, že I. místostarosta Jakub Stárek (ODS) a starosta Ondřej Kolář (TOP 09) jsou si velmi podobní a lidé si je pletou. Vizáž přitom sladili až po volbách (vlasy, vousy, brýle).


V Turecku se tančí, Kurdové prchají před bombami

Antalya je starobylé miliónové město ležící na slunných březích Středozemního moře. Za nejhezčí místa se zde považuje starý přístav pod starým městem a vodopády padající do moře z padesáti metrů.


Turci porušili útokem na Kurdy na Syrském území všechny mezinárodní dohody

Není jasné, co delegace Prahy 6 v srdci Turecké riviéry přesně dělala, každopádně se prý vrátili pěkně opálení (slunečno a až 30 stupňů Celsia). Podle všeho navštívili festival Kaleci Old Town, kde se jedlo, pilo, hodovalo a tančilo.


Jak to vysvětlili

K družebnímu výletu se vyjádřil mluvčí radnice Prahy 6 Ondřej Šrámek:

“Radnice konzultovala cestu ještě dvě hodiny před odjezdem s ministerstvem zahraničí. Žádné doporučení ke zrušení cesty však neobdržela. Turecká invaze byla ohlášena až během cesty do partnerského města Antalye.”

Tvrzení o konzultaci s ministerstvem zahraničí nelze uspokojivě ověřit a údaj o času invaze je pravdivý jen částečně. Je pravda, že útok Turků na Kurdy s názvem Pramen míru sice byl oficiálně zahájen 9. října, ale již 7. října večer se začaly objevovat první zprávy o bombardování. Krátce předtím se navíc z oblasti stáhli vojáci USA. Agresi, která je hrubým porušení mezinárodního práva, tak bylo možné předpokládat již nejméně dva dny před odletem delegace.


Malebné město Antalya na Turecké riviéře

Během první dvou dnů turecké invaze přišlo o své domovy v oblasti na 70 tisíc lidí, jsou známy stovky civilních obětí, mezi nimiž jsou i děti. Turecká média byla zavalena snímky z bojů, výbuchů a záběrů vítězící turecké armády. Účastníci zájezdu z Prahy 6 si tak museli být vědomi, co se děje.

Správný postup by tak byl – pokud je vedení radnice Prahy 6 tak citlivé v mezinárodních otázkách – aby se tři místostarostové a jeden radní vrátili do Prahy co nejdříve poté, co byl útok oficiálně zahájen. Tedy cca 9. října večer nebo následujícího dne. Zůstali však až do 13. října.


Kolik nás to stálo?

Cestovatelé z radnice Prahy 6 pobyli v Turecku tři celé dny + dva dny rozdělené cestou. Doprava samozřejmě letecky. Lze se dohadovat, že částka 150 tisíc korun z kapes daňových poplatníků by mohl být střízlivý odhad.

Proti cestě samotné lze je stěží něco namítat, není dostatečně známo, jak velkým přínosem byla pro občany Prahy 6. Stejně tak nelze podezírat účastníky výletu do Turecka z toho, že svou přítomnosti v Turecku nějak vyjádřili podporu agrese vůči Kurdům.

Zájezd vyvolal na radnici Prahy 6 ostrou reakci opozice, ale ta je zde ve výrazné menšině. V této městské části vládne uskupení ODS, STAN a volební koalice KLID, která je složená z TOP 09 a KDU-ČSL. Mají 27 křesel v 45 členném zastupitelstvu.

Každopádně výprava všech tří místostarostů radnice a jednoho radního Prahy 6 a její politické souvislosti znamenají body pro maršála Koněva.


close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh