Mr. Wikileaks: První novinář, kterému hrozí poprava, protože dělal svou práci. Julian Assange. Po krutém mučení začal soud. Zvěrstva americké armády a prohnilost Hlubokého státu.

V Londýně začal soud s novinářem a vydavatelem Julianem Assangem, který je veřejným nepřítelem číslo jedna pro americký Deep State. Pavouci Hlubokého státu, jejichž odporné činy Assange odhalil a zveřejnil, dělají všechno pro to, aby byl vydán z Londýna do USA. Tam by ho čekalo elektrické křeslo.



Assange na balkóně ekvádorské ambasády v roce 2013

Uvěznění a soud novináře Assange vyvolalo protesty zastánců svobody slova

Novinář a vydavatel Wikileaks Julian Assange je viněn z celkem 18 trestných činů, kromě jednoho všechny spadají pod americký zákon o špionáži. U soudu se z čistého nebe objevila nová trestní obvinění, která by mohla sloužit sama o sobě jako důvod k vydání do USA. Údajně se jedná o krádeže dat z bank, získání informací o sledování policejních vozidel a prý i o pomoc Edwardu Snowdenovi v Hongkongu.


Odvlečení Assangeho z ekvádorské ambasády letos v dubnu. Už teď je z něj troska, ale to nejhorší teprve přijde.



Soudní proces s Assangem má politické motivy a není veden v dobré vůli, uvedli jeho advokáti. Před soudem hovořil profesor Mark Feldstein, který zdůraznil, že bez ohledu na neortodoxní postup je Assange vydavatel, kterého chrání americká ústava a svoboda slova.

„Publikoval pravdivé informace ve veřejném zájmu a ukázal na nelegální a neetické jednání USA,“ řekl Feldstein soudu. Soudní jednání pokračuje.


Protesty v Londýně před budovou soudu

Rodina. Assange počal dvě děti při tajném opuštění Ekvádorské ambasády

Prolomení serverů

Novináře a Juliana Assange (čti “Asánž”) si mnozí pamatují jako charismatického muže se světlými, takřka bílými vlasy, jak stojí se zaťatou pěstí na balkóně jakési ambasády. Assange je zakladatel, šéfredaktor a mluvčí mediální skupinu Wikileaks (roku 2006), která se díky speciálnímu programu tajně napojila na servery armády USA a tajných služeb.


Záběry zvěrstev vojáků USA, získané Wikileaks. Válka v Iráku, Bagdád. Střelba amerického vrtulníku do civilistů (v čase 4:50).

Wikileaks se tak podařilo získat dokumenty do té doby mimořádného obsahu, které usvědčovaly USA ze zvěrstev a mučení a zabíjení civilistů (Afghánistán, Irák…). Pentagon záhy označil Assangeho za hrozbu americké národní bezpečnosti. Skupina pronikla na servery také jiných zemí, například Ruska, Číny, Turecka a dalších.


Stránky Wikileaks ZDE


Česká republika je na Wikileaks ZDE




Získané dokumenty redakce Wikileaks nijak neupravovala, prostě je uveřejnila tak, jak byly. Tím byla maximálně zachována jejich autenticita a výpovědní hodnota. Byli (a dosud jsou) tedy spíše jakýmisi “pošťáky”. Nehodnotili, nekomentovali, prostě je stáhli a poslali dál.


USA tvrdí, že skupina novinářů z Wikileaks tajné dokumenty ukradla a dopustila se tak špionáže. To ale není pravda.


Záhadná vražda zdroje

Klíčové dokumenty o Iráku a z dalších kauz dostali “pošťáci” z Wikileaks od lidí “zevnitř”. Například od vojáka armády USA jménem Bradley Manning, který nabízel tajné materiály o Iráku médiím, ale všude ho odmítli.

Také pověstné e-maily Hillary Clintonové novináři z Wikileaks získali od člena Demokratické strany Setha Riche, který byl později záhadně zavražděn v parku nedaleko Bílého domu.


Seth Rich, který tajně nahrál emaily Hillary Clintonové a předal je Wikileaks. Býval její asistent a důvěrník. Později ho našli zavražděného v parku nedaleko Bílého domu.

Dokumenty jsou stále k nahlédnutí na stránkách Wikileaks (díky neprolomitelným serverům ve Švédsku). Redakce Wikileaks dál funguje i bez Assangea. Dokumenty na své plné využití čekají, novináři jiných médií jich zatím nechali ladem asi 99,99 procent.




Štvanice na ambasádě

Spojené státy uspořádaly na Assangea štvanici, která vyvrcholila jeho zatčením ve Velké Británii pod falešnou záminkou. Assangemu se podařilo dostat se ven na kauci, ale nesměl opustit Londýn. Protože věděl, že se smyčka stahuje a američtí agenti si pro něj mohou přijít každým okamžikem, šel na Ekvádorskou ambasádu a požádal o azyl. Bylo mu vyhověno. Psal se rok 2012.


Američtí političtí činitelé (zvláště ti z tzv. Demokratické strany USA) opakovaně vyzývali k vydání Assangeho do USA. Netajili se tím, že by ho chtěli vidět na elektrickém křesle.

Assange strávil za zdmi ambasády sedm let. V roce 2019 se v Ekvádoru změnily poměry, Assangeho zatkla v dubnu britská policie a vsadila ho nejhoršího vězení v zemi do sklepních prostor londýnské věznice Belmarsh. Záhy po zatčení dorazili američtí agenti a pokusili se s Assangeho vymlátit přiznání, že spolupracuje s Ruskem.


Mučení ve věznici Belmarsh

Ve vězení Belmarsh navštívil Assangeho zmocněnec OSN. Médiím pak řekl, že stav Assangeho je žalostný, vězeň vykazuje známky mučení (waterboarding) a jeho život je ve vážném ohrožení. Před odpovědnými úřady v Londýně se pravidelně konají demonstrace, aby byl novinář propuštěn na svobodu, nebo aspoň nevydán do USA.

Při soudním slyšení před několika dny v Londýně soudkyně jasně naznačila, že vydání Assangeho do USA nic nestojí v cestě. Přítomní označili soud za “divadlo”, upozornili na to, že vězeň vykazuje známky fyzického i psychického vyčerpání a týrání. Jeho obhájci nedostali šanci ho hájit.

Pokud bude vydán do USA, hrozí Julianovi trest smrti, v lepším případě doživotní vězení.






close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh