Koronavirus: To snad ne! Německo zadržuje na svém území zásilky s rouškami do České republiky a dalších zemí? Miliony respirátorů v německých skladech, zatímco v Evropě umírají tisíce lidí

Nejen Česká republika, ale i ostatní státy Evropy se potýkají s nedostatkem ochranných roušek a dalších zdravotnických pomůcek. Německo však zastavuje kamiony se zdravotnickým materiálem, jedoucí přes jeho území, a zadržuje pak ve svých skladech miliony roušek.Evropa hlásí tisíce obětí epidemie koronaviru.

Německo vydalo omezení na vývoz ochranných masek a dalších ochranných pomůcek už před dvěma týdny, ale nyní zabavuje i masky, i když při jejichž distribuci funguje jen jako tranzitní země.
Německá kancléřka Merkelová prohlásila: “Chceme jen zajistit, aby lékařské materiály byly ve správných rukou.“


Sobecký přístup Německa kritizovala i vrchní komisařka Evropské unie Němka Von der Leyenová.

Německo selhává jako lídr Evropské unie i v tuto klíčovou chvíli, kdy jediné, co z trosek tohoto projektu zbylo, je solidarita.
Jedná se o zásilky objednané a zaplacené z třetích zemí, jen přes Německo doručované. Němci zadrželi už zásilku Slovensku, Rakousku, Švýcarsku, Maďarsku, Itálii a podle poslední zpráv údajně i České republice.


Celé týdny byl v celním skladu zadržován švýcarský kamión s naléhavě potřebnými nemocničními maskami.

Zákaz vývozu zdravotnických pomůcek, který Německo zavedlo před dvěma týdny, způsobuje problémy s následnými dodávkami do Rakouska: kamionu plnému dýchacích masek bylo zabráněno při cestě do Horního Rakouska na německé hranici.


Německý zákaz vývozu vedl ve Švýcarsku a Rakousku k diplomatickému napětí. Německé orgány byly vyzvány k okamžitému uvolnění blokovaných zásilek.

Německá federální vláda zabavuje vývoz zdravotnických ochranných prostředků – dýchacích masek, rukavic, ochranných obleků atd.


Odkazy:

https://www.nzz.ch/schweiz/deutschland-lenkt-im-exportstreit-um-die-schutzmasken-ein-ld.1546320

https://m.oe24.at/…/Lkw-haengt-im-Zoll…/421716011close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh