Zastupitelstvo Řeporyjí schválilo jednomyslně pomník esesákům. Starosta (ODS) odmítl referendum. Občané se bouří, že jedná proti jejich vůli. Jednání o Vlasovcích proběhlo v domě, který patřil oběti holokaustu

Schváleno jednomyslně. Pozorovatelům schůze v Řeporyjích na téma pomníku nacistickým Vlasovců mohlo připadat, že ji řídí vyšinutý extrémista. Starosta Novotný (ODS) před plným sálem (asi 100 lidí) drmolil tak, že mu takřka nebylo rozumět. Nad hlavami přítomných se vznášel přízrak svastiky.


Jeden z občanů v rámci diskuse před hlasováním uvedl, že by se pomníky měly stavět osobnostem, které nejsou kontroverzní a navrhl, aby bylo na téma nacistického pomníku uspořádáno referendum. Tento návrh odměnili přítomní nadšeným potleskem. Starosta Novotný nicméně referendum okamžitě odmítl s tím, že “dostal ve volbách mandát”.

Jiná občanka namítla: “Pane starosto, je skandální, že tady odmítáte referendum. Před volbami jste vy ani nikdo z ODS o žádném pomníku Vlasovcům nemluvil, tak se tady neohánějte tím, že máte mandát.”


Generál Vlasov v uniformě wehrmachtu. Jeho armáda patřila do struktur Waffen – SS.

Strana ODS, za níž kandidoval Novotný, získala ve volbách v Řeporyjích v roce 2018 třetinu voličských hlasů a překvapivě se dostala k moci. Bývalý bulvární novinář a provokatér Pavel Novotný byl zvolen spíše jako sranda – kandidát, jako místní brebentící klaun. Občané při diskusi o pomníku nacistickým Vlasovcům, kteří byli součástí struktury Waffen-SS, připomněli, že během volební kampaně nebylo v programu ODS o uctívání nacismu ani slovo.

Další občanka uvedla, že se zasedání koná v domě, který původně patřil ženě, která byla obětí holocaustu, když ji němečtí nacisté zavraždili v koncentračním táboře.


V Řeporyjích nepadl jediný Vlasovec

Starosta během debaty před hlasováním sdělil novou informaci, že se v Řeporyjích za Pražského povstání v květnu 1945 nebojovalo. Přímo v Řeporyjích tak nepadl jediný nacista. Veškerá zásluha Vlasovců o osud Řeporyjí byla ta, že v obci jednou přespali. Význam Řeporyjí v Pražském povstání je ten, že zde Vlasovův velitel údajně vydal 6. května rozkaz pomoci Praze útočit na prchající Němce.

Z příspěvků občanů vyplynula zajímavá skutečnost, že je extrémistický starosta v jiných kauzách urážel a ponižoval, například v kauze místního Sokola, který prý podle starosty “míří do pekel”.


Starosta si na jednání přivedl svého historika, který podrobně vysvětlil, že role nacistických Vlasovců (sovětských zběhů ve službách Hitlera) byla při osvobozování Prahy významná. Prý jich padlo asi 300.

Na to občané namítali, že Vlasovci zradili dvakrát, nejprve Stalina, pak Hitlera a na konci války jednali tak, aby si zachránili kůži. Úloha Vlasovců při Pražském povstání tedy je, zřejmě záměrně, vytržena z kontextu.

Vlasovci za války byli (a dosud jsou) považováni za absolutní odpad, a to nejen Rudou armádou, ale i armádou USA, která je po konci války odmítla přijmout do zajetí a hnala je zpět do rukou Sovětů.


Kdo řídí Magora?

Není jasné, zda jde o individuální provokaci starosty Novotného, který je dlouhodobým kuřákem marihuany a jeho vnímání reality může být změněno, nebo o širší plán. V poslední době sílí tlak na přepisování historie, množí se výpady proti nezvratnému faktu, kterým je osvobození Prahy Rudou Armádou, před kterou se Němci začali pakovat po Hitlerově sebevraždě.

Evropská unie vydala směrnici, podle které má na zahájení II. světové války stejný podíl nacistické Německo a Sovětský svaz. Evropská unie současně členské státy vyzvala, aby tuto propagandu zkreslující historii šířily ve školách.


II. světová válka (1939 – 1945), kterou rozpoutalo nacistické Německo pod vedením Adolfa Hitlera, byla s 62 miliony obětí dosud největším a nejvíc zničujícím válečným střetnutím v dějinách lidstva. Za války přišlo o život 23 milionů Sovětů, 7 milionů Němců, 5 milionů Poláků… a také 365 tisíc Čechoslováků, mnoho z nich bylo umučeno v koncentračních táborech. (Jen na okraj: za války přišlo o život “pouhých” 418 tisíc Američanů)

Historii změnit nelze, její výklad ano. Národ, který popře svou historii, bude nucen si ji prožít znovu.


close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh