VRTULNÍK BABIŠ: Zpackaná zakázka za 40 miliard. Česká republika je v mínusu. Dva tisíce mateřských škol za jednu fotku s Trumpem? Evropská unie ve střehu: BEZ VÝBĚROVÉHO ŘÍZENÍ? Americké vrtulníky jsou horší a dražší, takže… Nesnesitelný hluk, zima, žádná kola, jen lyže. A to všechno kvůli této fotografii


JE LIBO SNÍMEČEK? Americký prezident Donald Trump prodal Andreji Babišovi společné foto za 40 miliard korun. Právě tolik bude stát zakázka na neprodejné vrtulníky z USA. Bez výběrového řízení. A to je velký problém.


Fotka za 20 miliard: Český premiér Babiš a americký prezident Trump letos zjara, Přijal by Trump českého premiéra bez slibu nákupu neprodejných amerických vrtulníků?

Přitom bylo mnoho lepších nabídek, jen bez fotky. Český premiér Babiš porušil “jucháním” z Trumpem mimo jiné legislativu Evropské unie. Konkrétně to odnesou občané Kbel, kde budou hlučné americké vrtulníky létat.

Vrtulníky Bell jsou hlučné tak, že se obyvatelé Dallasu (USA), kde mají výcvikovou základnu, bouří a sepisují petice. Viz zcela dole.


Kbely. Periferie Prahy. Dosud idyla ve stínu letiště.

“Výběrové řízení má jasné definice. Výjimky z evropských směrnic pro vojenské zakázky jsou jen například časová tíseň, nebo skutečnost, že neexistuje jiný výrobce daného produktu. Nic takového se nestalo,” uvedla advokátní kancelář Jana Vargy, která celou záležitost bedlivě sleduje.

Italský výrobce vrtulníků Leonardo, favorit, se cítí poškozen.


Trump nechal Babiše “vykecat”… a pak si ho namazal na chleba. Všimněte si Trumpových rukou… Je prostě napřed.

Firma Leonardo byla ze soutěže vyřazena poté, co se českého premiéra Andreje Babiše v Bílém domě chopil “obchodník se zbraněmi” prezident USA Donald Trump. Namazal si Babiše na chleba.

Český premiér Babiš mu všechno odkýval. Byl rád, že má společnou fotku, jakousi vstupenku do budoucna. Zaplatili jsem to my, daňoví poplatníci. 40 miliard je dost. Více než celé Babišovo jmění (viz Forbes).


Bez výběrového řízení

Americké vrtulníky byly vybrány bez řádného výběrového řízení, proběhla jen jakási “potěmkinovská” stafáž, kdy se po zásahu amerického velvyslance a po vyřazení všech nabídek volilo jen mezi dvěma americkými firmami.

Je to podvod na voličích a daňových poplatnících.

Leonardo nabízí 12 vrtulníků za 7 miliard korun, americká firma za 15 miliard + dodatečné služby cca celkem 30 miliard. Je to až trapné.


Americké vrtulníky nemají kolečka.

Nabídku na prodej 12 vrtulníků pro českou armádu přitom podaly firmy z Francie, Itálie, Jižní Koreje, Německa a USA. Nejlepší řešení byla zřejmě italská firma Leonardo, jejíž vrtulníky si ostatně loni vybrala armáda USA v kontraktu za 50 miliard korun.


Výběrové řízení na nové vrtulníky bylo zahájeno, ale následně zrušeno. Mnohamiliardová zakázka stála křeslo už ministra obrany Martina Stropnického (ANO), Karlu Šlechtovou (ANO) a nyní se týká nového ministra obrany Lubomíra Metnara (ANO).

Jde o klíčovou zakázku, která určí strategii na desítky let dopředu.


Foto s Trumpem za 20 miliard?

Zlom nastal letos, kdy se nechal premiér Babiš (ANO) vyfotit s prezidentem USA Donaldem Trumpem v Bílém domě. Klíčovým momentem návštěvy byl prodej amerických vrtulníků, na což si prý plácli. Má to háček: Americké vrtulníky jsou horší a nejméně dvakrát dražsí, než ty italské.

Každý by chtěl fotku s Trumpem. Ale za 40 miliard? A za peníze daňových poplatníků?

Sdílejte tento příspěvek. Za ušetřené peníze (cca 20 miliard) by bylo možné postavit dva tisíce nových mateřských škol, každou za 10 milionů. A bez vrtulníků.


Nepřehlédněte

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh