Tajemství této fotografie: Kdo je plačící žena, držící za ruku prezidenta Zemana poté, co jejímu zesnulému muži udělil státní vyznamenání? Vyznamenaný: Helmut Zilk, bývalý starosta Vídně

Když paní Dagmar přebírala řád Bílého lva, určený jejímu zesnulému muži, rozplakala se a vděčně tiskla ruku prezidenta Zemana ke své tváři. Přítomní jí dlouho tleskali a prezident Zeman plačící ženu utěšoval. Byl to silný a dojemný moment, o kterém se mluvilo ještě dlouho po skončení ceremoniálu udílení státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října.

Řád Bílého lva

Paní Dagmar Kollerová, ve své době nejpopulárnější rakouská herečka a zpěvačka, je vdovou po bývalém vídeňském primátorovi Helmutu Zilkovi (1927 – 2008). Vyznamenání na Pražském hradě 28. října pro ni znamenalo velké zadostiučinění. Příběh jejího muže připomíná detektivní román. Řád Bílého lva je nejvyšší státní vyznamenání České republiky.


Její manžel měl být vyznamenán řádem Bílého lva o tehdejšího prezidenta Václava Havla už v roce 1998. Nedošlo k tomu, protože se objevily úvahy o Zikově spolupráci s komunistickou Státní bezpečností.


Paní Kollerová s fotkou svého manžela, bývalého starosty Vídně

Helmut Zilk

Helmut Zilk se dlouhodobě angažoval ve zlepšování česko-rakouských vztahů a řadu let byl vůdčí osobností Rakousko-české společnosti. Byl též ředitelem Rakouského rozhlasu a televize a ministr školství. V roce 1968 pomáhal uprchlíkům z Československa a opakovaně žádal o propuštění Václava Havla a dalších politických vězňů.

Zeman uvedl, že Václav Havel se na pohřbu Helmuta Zilka omluvil a řekl: „Češi Zilkovi ublížili.“ „Nu, jak kteří,“ doplnil na ceremonii prezident Miloš Zeman s tím, že je rád, že Helmuta Zilka bude moct vyznamenat, neboť ho vnímal jako přítele Čechoslováků. Ve svém projevu mluvil prezident Zeman o svém předchůdci Václavu Havlovi velmi vstřícně, bez ironie, s respektem.


Svatební fotografie Helmuta a Dagmar

Dobrodružný život Helmuta Zilka

Helmut Zilk se narodil roku 1927 ve Vídni v rodině českého novináře. Po absolvování pedagogické fakulty si vyzkoušel povolání učitele a pak se věnoval novinářské práci. Ve státní televizi inspiroval vznik několika nových pořadů, které si získaly oblibu diváků.

Jeho pořad o vztahu mezi Rakouskem a Československem se několikrát opakoval s obrovským úspěchem. Zilk byl členem Rakouské sociálně demokratické strany.


Dagmar Kollerová v 80. letech

Po odchodu z postu ředitele rozhlasu pracoval pět let v redakci vlivného deníku Kronen Zeitung jako ombudsman, tedy klíčový redaktor pro styk se čtenáři. Poté byl zvolen za primátora Vídně.

I na radnici přišel s řadou přelomových nápadů, jako byl zákaz vjezdu aut do centra, obnovení vánočních trhů a operní festivaly. V roce 1993 byl zraněn bombou v balíčku, výbuch mu utrhl dva prsty na levé ruce.


Paní Dagmar s princeznou Dianou

Zilk byl třikrát ženatý, s druhou manželkou měl syna. Jeho největší láskou se stala třetí životní družka, zpěvačka Dagmar Kollerová. Helmut Zilk zemřel ve Vídni v roce 2008 ve věku 81 let.


Dvojitý agent?

Podle rakouského tisku přišel Zilk do kontaktu s StB patrně v 60. letech, když připravoval společné vysílání Československé televize a ORF, když jednal o možnosti společného pořadu, kde by živě vystupovali čeští i němečtí politici. Informaci přinesl deník Süddeutsche Zeitung. Zilk ji důrazně popřel.


V roce 2009 uveřejnila televizní stanice ORF zprávu, že někdejší vídeňský starosta Helmut Zilk nebyl agentem československé Státní bezpečnosti (StB), ale pouze reagoval, když byl osloven.

Má se však za prokázané, že se Zilk s StB setkal několikrát a za své informace, byť byly veřejné a tedy bezcenné, dostával peníze. Podle některých teorií spolupracoval s americkou tajnou službou CIA a byl tedy dvojitým agentem.


close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh