Milion Chvilek ve střetu zájmů: Dva účty, jeden tajný. Kdo platí profesionální aktivisty, když ne “lid” – a proč Minář lhal? Podivná vazba na nejmocnější neziskovku světa

Přituhuje! Agitka Milion chvilek pod tlakem portálu ARFA.cz přiznává, že má dva dva účty: Jeden veřejný a druhý tajný. Dosud se spolek tvářil, že ho platí jen dárci, kteří posílají peníze na účet spolku.

Portál ARFA.cz jak jako první upozornil, že na veřejném účty chybí řádné výplaty členů spolku. Jsou tam jen náklady na provoz demonstrací. Nyní tuto informaci dál rozvíjí portál Parlamentní listy a Expres.


Pokud Minář a spol nezveřejní své platy a informaci, pro koho on a jeho tým pracuje, bude trvat vážné podezření, že je spolek Milion chvilek ve střetu zájmů, a to zájmu deklarovaného a zájmu skutečného.


Trasparentní účet Milionu chvilek: Oblíbená četba čtenářů ARFA.czTedy: Že nejde o skupinku fajn kluků a holek, “kteří už se na to nemohli dívat, tak si vyhrnuli rukávy”, ale že je spolek Milion Chvilek vyškolený tým, dobře placený a řízený nadnárodními organizacemi, které mají politický zájem – nyní na odstranění premiéra Babiše.


Proč Minář lhal?

Předseda spolku Mikuláš Minář lhal, když pro Českou televizi uvedl: „Nás platí lidé, kteří chodí na naše akce. Veškerý provoz je hrazen drobnými soukromými dárci.“ Dárci však podle transparentního účtu platí jen provoz, nikoli Mináře a spol. Peníze na výplaty jsou odjinud. Dobrá, ale odkud?

Na veřejném účtu Milionu chvilek je přitom zjevně velký finanční přetlak, chodí jim průměrně tam 30 tisíc denně, tedy skoro milion měsíčně. To je víc, než spolek dokáže utratit. Svou činností navíc vytváří zakázky pro okruh dalších firem, od kterých má údajně slevy. Tím se dostáváme do velmi podivné účetní smyčky.
Crowdfundingový projekt, dávající lidem jako zábavu “demošky” je tedy zjevně úspěšný, dokonce víc, než se čekalo a síla sociálních sítí se zde ukazuje naplno. Ale co s přebytkem? Zatím není jediná informace, že byl spolek Milion chvilek daroval nějakou částku na charitu.


Facebook za dvě mega?

Některé známé výdaje Milionu chvilek jsou navíc tak horentní, že to vzbuzuje otázky, kam tedy vlastně ty peníze tečou. Za facebookovou reklamu spolek údajně utratil 1,7 milionů korun za rok, což je neuvěřitelná částka. Tolik za reklamu na facebooku neplatí ani Babiš, například ODS zaplatila za rok za tento druh reklamy jen 200 tisíc Kč.

Podle předsedy spolku Mikuláše Mináře se museli aktivisté profesionalizovat. „V tuto chvíli máme kolem osmi pracovních úvazků,” uvedl Minář pro deník Právo.

Kdo tedy vlastně Miníře a spol platí, pokud to nejsou drobní dárci – a nejsou, protože ti přispívají na transparentní účet a z něj výplaty nejdou.
Kdo dotuje tajný účet?

Zaměstnavatel Milionu chvilek je tedy třeba hledat mezi subjekty, jejichž zájmem je vytváření politického tlaku na premiéra Babiše.

Mezi ně patří zcela jistě: Sudetoněmecký landsmanšaft a na něj napojené německé a rakouské neziskovky, fondy a nadace (zájem na zrušení Benešových dekretů) a různé fondy, které se podílejí na pádech vlád v různých zemích světa (tzv. barevné revoluce).


Podle informací ARFA.cz došlo k tajným schůzkám zástupců milionu chvilek s organizacemi, které působí po celém světě: National Endowment for Democracy (NED) v Praze 2016 během návštěvy jejího předsedy Carla Gershmana, Open Society fond (kontrolované miliardářem Sorosem), i s těmi méně významnými, jako Refugees Welcome (Uprchlíci vítejte), Witikobund (sudetoněmecký spolek) a další, které bude ARFA.cz postupně zveřejňovat.


Člověk v tísni… nebo ne?

Propojení lze najít i mocnou organizací Člověk v tísni, která pracuje s rozpočtem 2 miliardy ročně a patří mezi nejmocnější neziskovky zemí světa. Člověk v tísni pořádal v roce 2015 akci “Hledá se LEADr”, ve které byl “objeven” Mikoláš Minář.

Minář tehdy ze soutěže oficiálně zmizel hned po prvním kole. Podle zákulisních informacích však byl vybrán jako vítěz, právě pro účely organizace chystaných demonstrací. Porota pak nechala vyhrát někoho jiného, již neznámého účastníka.

Nedávno byla neziskovka Člověk v tísni zařazena v Rusku na černou listinu, protože prý prováděla politickou agitační činnost pod zástěrkou charity.


close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh