Vida! Prezident Zeman se chystá do Číny. “Koronavirus je přehnaná hysterie,” zní z Hradu. Epidemie? Spíš to vypadá na politickou manipulaci.

Prezident Zeman se chystá na návštěvu Číny, která bojuje s epidemií koronaviru. „Pan prezident této hysterii nepodléhá. Každý by k té hrozbě měl přistupovat s maximální zodpovědností a vážností, ale k přehnané hysterii není důvod,“ uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Prezident Zeman podmínil svou účast na konferenci v Číně tím, že Čína splní svůj slib ohledně investic do České republiky. Buď je tedy prezident Zeman odvážnější než matka Tereza, nebo je to s tou epidemií trochu jinak, než jak ji prezentují světová média.


Prezident Zeman a čínský prezident Si Ťin-pching v Praze

Počet obětí viru 2019-nCoV údajně přesáhl tisícovku, ale epidemie již budí spíše rozpaky, než hysterii. Světu začíná být divné, že na virus umírají jen Číňané.

První případy nákazy 2019-nCoV byly hlášeny před takřka dvěma měsíci, ale čínské úřady jim nevěnovaly zásadní pozornost. Hysterii eskalovalo až video s netopýrem v polévce, které se ukázalo jako fake news, tedy jako nepravdivé. Nebylo natočeno v Číně, ale v tichomořského státu Palau uprostřed oceánu.


Video, které spustila paniku

Po tomto videu začala panika a čínská vláda začala jednat. Uvalila karanténu na provincii Wu-han, kde měla epidemie začít, překonává světové rekordy ve stavbě nemocnic na čas. Jako by nešlo ani tak o epidemii, ale o test, zda je čínská vláda schopna čelit krizové situaci, a jak se s novou situací vyrovná čínská ekonomika.


Proč jen Číňané

Koronavirus je obecný název pro skupinu virů a způsobuje nachlazení, zápal plic, nebo chřipku. Nelze říci, že kdokoli, kdo dostane chřipku, nebo zápal plic onemocněl koronavirem, ale částečně to platí určitě.


Momentka z čínské provincie Wu-han

V Číně řádí vir, který patří do jedné z podskupin podskupin koronaviru, nazvaný 2019-nCoV, nebo nově SARS-CoV-2. Na tomto viru je velmi podivné, že na něj umírají jen Číňané. Z více než tisícovky obětí nebyl jediný Japonec, Vietnamec, nebo jiný Asiat, natož běloch, nebo černoch.

Tento fakt vede k výkladu, že jde buď o nějaký zcela unikátní vir, zaměřený jen na Číňany z určité lokality, nebo že že je zde možná interpretace, na jaký konkrétní druh koronaviru ta či ona oběť zemřela. Zda šlo o SARS-CoV-2, nebo nějaký jiný, již zmapovaný a běžný koronavirus.

Co je koronavirus podle wikipedie



Velké rozpaky také vzbuzuje fakt, že většina obětí viru SARS-CoV-2 je v drtivé většině případů z provincie Chu-pej, kde nákaza vznikla. Zpočátku, v prvních dnech tzv. vypuknutí nákazy, by to dávalo smysl, ale s přibývajícími dny a týdny už to postrádá logiku.

Počet nakažených by se měl zvyšovat geometrickou řadou, tedy v násobcích, což se neděje.

To vede k úvaze, že jde o nějaký zvláštní vir, který zabíjí výhradně Číňany z provincie Chu-pej. Toto tvrzení je však absurdní. Neexistuje vir, který by zabíjel na základě místní příslušnosti.


Momentka z provincie Wu-han

Ano, v médiích vidíme manévry čínských zdravotníků a bezpečnostních složek, lidi v maskách, prázdné ulice, těla, ležící na zemi. Oběti zemřely na zápal plic či chřipku, nebo na související selhání organismu, jiný důvod jejich úmrtí to nemá. To se ovšem děje každý rok.

Je třeba souhlasit s názorem Hradu, že je třeba “K hrozbě přistupovat s maximální zodpovědností a vážností, ale k přehnané hysterii není důvod.”



Jistotu přinesou až statistiky

Jistotu ohledně velikosti epidemie tak budeme mít, až budou známy statistiky, které umožní srovnat počet mrtvých na chřipku a zápal plic za rok 2019 a rokem nynějším.

Celosvětově zemře ročně na zápal plic či chřipku asi pět milionů lidí. Z toho asi milion v Číně, což je víc než průměr, protože obecně mají Asiaté slabší imunitu.

Měsíčně umře v celé Číně za normálních okolností (tedy v jiných letech) na zápal plic a chřipku cca 85 tisíc lidí. V tomto počtu je počet mrtvých na koronavirus 2019-nCoV kapkou v moři. Jen něco více, než jedno procento.


O epidemii též ZDE:



close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh