Krutá prognóza: “Roušek se nezbavíme do smrti,” říká profesor Pavel Kolář. “Přestaňte testovat lidi bez příznaků!” “Vážných případů je minimum.” Média vyvolávají v lidech stres a tím je zabíjejí, protože jim oslabují imunitu.

Slavný fyzioterapeut Pavel Kolář důrazně varuje před panikou, vyvolanou médii. Roušek se zřejmě nezbavíme až do smrti, obává se. “U nás v nemocnici v Motole jsme za poslední dva měsíce měli jediný vážný případ, kdy měl pacient mimo jiné také covid-19.” říká Kolář. “A podobné je to v celé republice.”
Pavel Kolář pečoval o prezidenta Havla i o slavné sportovce jako Jágr, Železný, Neumannová a další… Je proděkanem 2. LF UK. Působí na českých i zahraničních univerzitách.

“Kdybychom u ostatních bakterií a virů postupovali stejnou strategií jako u SARS CoV2, tak by už nikdo nepracoval, nesportoval a trávil čas jen v karanténách.“

„Celý problém je významně nadhodnocen a v čase bude mít zásadní dopady do všech oblastí našeho života,“ říká světoznámý fyzioterapeut, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství v Motole.


Strach a panika oslabují imunitu

„Zásadní vliv na imunitu mají také psychické vlivy. Zásah do naší imunity vlivem psychického stresu je možný nejen přímým působením stresu, ale už i pouhými signály, které člověk vyhodnotí jako ohrožení. Dokonce více podléhá vlastní interpretaci situace než přímým psychickým stresogenním vlivům.”


loading…

“Pokud tedy situaci už předem vyhodnotí způsobem „já to nezvládnu, je to nad mé síly, je to nebezpečné, ohrožující“, tedy s vnitřně úzkostným pocitem a strachem, vznikne v jeho organismu naprosto stejná změna imunity, jako když na nás zaútočí psychický stres přímo. Třeba když se pohádáme s manželkou nebo nás vyhodí z práce. Tento fakt je v době koronavirové krize velmi důležitý.“


Jediný případ za dva měsíce

„Dnešní mediální a oficiální interpretace situace hodně přispívá k celkově špatnému vyhodnocování a orientaci v dané problematice. V lidech se vytváří zcela neadekvátní strach, někdy až panika.”


“My jsme přitom v naší Motolské nemocnici, která je jedním z center péče o pacienty s těžkým průběhem onemocnění, neměli za poslední dva měsíce jediný vážný případ, kdy musel být pacient intubován.


loading…

I v celé republice je minimum případů s těžkým průběhem. Celý problém je významně nadhodnocen a v čase bude mít zásadní dopady do všech oblastí našeho života.“


Kdybychom měřili jiné viry, tak…

„Je třeba přestat dělat paniku. Vezměte si situaci, že přijde na testy jakýkoliv člověk bez příznaků nemoci a my se nezaměříme na COVID, ale na různé jiné viry či bakterie. Třeba takového zlatého stafylokoka má spousta lidí, aniž by o tom věděla, a přitom dělá ve zdravotnictví nebo v potravinářství,” říká Pavel Kolář.


“Kdybychom u ostatních bakterií a virů postupovali stejnou strategií jako u SARS CoV2, tak by už nikdo nepracoval, nesportoval a trávil čas jen v karanténách.“


Nutno testovat je ty, co mají příznaky

„Jsem přesvědčený, že se mají testovat jen lidé, co mají příznaky. Onemocnění COVID-19 má dnes v naší zemi méně komplikací a úmrtí na počet nakažených, než je tomu u chřipky.“
„Už nyní je jasné, že akce COVID bude znamenat omezení naší svobody. Viz vyjádření jedné z hygieniček, to bylo symbolické: „Na podzim bude zavedeno plošné nošení roušek, i když třeba nebude tolik nových případů. To ale nevadí, alespoň to pomůže, abychom si nepřenášeli chřipku a jiné nemoci.“ Jinými slovy řečeno: Roušek a jiných omezení se už nezbavíme do smrti. Jsou tu napořád…“Děti bez pohybu budou trpět

„Mám skutečně velké obavy z jedné věci. Děti a mladí lidé s vlivem této krize přestávají hýbat. To je pro zdraví dětí a celého národa vekou hrozbou. Přirozený pohyb a tělesnou zátěž nelze ani v nejmenším nahradit virtuálně. Když se rozmanitost pohybu nezapíše do našich zkušeností, už se to v pozdějším věku nedá nahradit,“ říká Pavel Kolář.


Čtěte též:
Jdou po něm! Profesor Pirk: “Už mám strach mluvit o covidu. Jsou na mě naštvaní a jsou schopni všeho. Když mě budou chtít zlikvidovat, tak…” Nebyl by první, na koho zaklekli… Zde je několik příkladů.

Zdroj: iSport

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh