Vida! Nošení muslimských šátků hidžáb v českých školách? Evropský soud říká NE, upozorňují právníci. Naděje pro ředitelku Kohoutovou a špatná zpráva pro soudce Waltra, který vydal šokující rozsudek. Brutální štvanice pokračuje

Šokující rozsudek Nejvyššího soudu v Brně, který dal před pár dny za pravdu muslimské studentce, nemá oporu v evropském právu. V podobném případě Evropský soud pro lidská práva vydal verdikt, že zákaz nosit náboženské symboly do školy chrání práva a svobody ostatních. Brněnský soudce Richard Waltr však rozhodl přesně opačně.

Případ může zásadním způsobem ovlivnit české školství a tedy i následující generace.

Muslimská studentka chtěla nosit v pražské střední škole šátek hidžáb, což jí ředitelka školy Ivanka Kohoutová zakázala. V tomto postupu měla podporu žáků školy a jejich rodičů. Spor vyvrcholil odchodem studentky ze školy a žalobou na paní ředitelku. Soud první instance (MS Praha 10) ředitelku osvobodil. Po rozsudku Nejvyššího soudu ho bude řešit znovu, jeho odmítavé stanovisko však musí zohlednit.


Ředitelka Ivanka Kohoutová ze Střední zdravotnické školy v Praze 10. “Statečná žena,” říká o ní prezident Miloš Zeman.

Soudce Richard Waltr

“Paní ředitelka čelila několik let brutální kampani v režii ombudsmanky, neziskovek a některých médií,“ uvedl mluvčí Hradu. Ředitelka Kohoutová loni dostal od prezidenta Miloše Zemana vyznamenání Za zásluhy I. stupně. Podle prezidenta se o stát zasloužila coby „statečná žena“ bojem „proti netolerantní ideologii“.


Evropský soud pro lidská práva v případu Dogru v. Francie v roce 2008 rozhodl, že náboženské skupiny, které chtějí manifestovat náboženskou příslušnost ve školských zařízeních narušují práva a svobody ostatních.

Česká ženy zpívají hymnu na soudní chodbě po osvobozujícím rozsudku roku 2017

Francouzská muslimka Belgin Dogruová opakovaně odmítla sundat šátek v hodinách tělocviku. Byla vyloučena ze školy. Pak u Evropského soudu ve Štrasburku si stěžovala na porušení svého práva manifestovat náboženskou víru.

Případy zákazu islámských šátků Evropský soud pro lidská práva takto opakovaně rozhoduje už 25 let. Šátky ve školách jsou zakázány v Německu, Francii, Dánsku, Rakousku, Nizozemsku a dalších zemích.


Pokud bude statečná paní ředitelka odsouzena, má velkou šanci u Ústavního soudu, nebo u Evropský soud pro lidská práva. “Doufejme, že to tak daleko nedojde a zvítězí zdravý rozum,” říkají příznivci paní ředitelky.

Česká justice o případu Dogru vs. Francie ZDE


Nepřehlédněte

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh