Šokující rozsudek: V českých školách se smí nosit muslimský hidžáb! Žalovaná ředitelka školy se zhroutila. Její podporovatelé se bouří. Prezident Zeman ředitelce Kohoutové loni udělil vyznamenání za boj s netolerantní ideologií. Škola nebo mešita?

Nejvyšší soud dal za pravdu muslimce, která chtěla na střední zdravotnické škole v Praze nosit hidžáb, což odporovalo pravidlům školy. Předseda senátu JUDr. Robert Waltr smetl ze stolu dosavadní rozsudek. Žákyně podala žalobu na ředitelku. Ta měla podporu prezidenta Miloše Zemana, který jí loni udělil vyznamenání s tím, že je “statečná žena v boji s netolerantní ideologií”. Rozsudek Nejvyššího soudu je přelomový a bude použit jako vzor pro budoucí podobné kauzy.


Ředitelka Ivanka Kohoutová plná emocí po osvobozujícím rozsudku v roce 2017 . Ten už neplatí. Zdroj: Jan Šinágl

“Česká republika musí akceptovat náboženský pluralismus, nesmí diskriminovat některý z náboženských směrů,” rozhodl Nejvyšší soud, který tak nadřadil náboženství se všemi projevy nad předpisy organizací a firem.

Kauza může mít devastující dopad na české školství. Mnozí se obávají, že od hidžábu je přímá cesta k burce, k veřejným modlitbám v prostorách škol a dalším projevům.


Prezident Miloš Zeman uděluje ředitelce Kohoutové vyznamenání za boj s netolerantní ideologií

Ředitelka školy Ivanka Kohoutová loni dostala od prezidenta Miloše Zemana medaili za zásluhy o stát. Hrad ji ocenil jako “statečnou ženu v boji s netolerantní ideologií”. Akt vyvolal negativní reakce v justici. Že by udělením vyznamenání prezident chtěl ovlivnit nadcházející rozhodování soudu, označil jeho mluvčí Jiří Ovčáček za „konspirační teorii“.

Soudce JUDr. Robert Waltr

Právní zástupce školy označil rozhodnutí za absurdní, rozhorčení vyjádřilo několik organizací, bojující proti islamizaci. Ředitelka školy poté, co se dozvěděla rozsudek, utrpěla šok a nic zatím nekomentovala. Naopak ombudsmanka Anna Šabatová vyjádřila potěšení.


Celý spor začala v roce 2013 tím, že ředitelka Střední zdravotnické školy v Ruské ulici v Praze Ivanka Kohoutová zakázala žákyni Ayan Jamaal Ahmednuurové ze Somálska nosit hidžáb, protože to odporuje školnímu řádu. Zřizovatelem školy je Hlavní město Praha. Somálka tvrdila, že byly původně domluvené, že šátek nosit může. Dívka ze školy uraženě odešla a později se obrátila na soud.


Podporovatelky ředitelky Kohoutové zpívají hymnu na soudní chodbě po osvobozujícím rozsudku v roce 2017

Somálka se soudního jednání nezúčastnila a místo jejího současného pobytu není známé. Oblíbená ředitelka Kohoutová měla podporu žáků školy a jejich rodičů, podpořil ji prezident Miloš Zeman a další instituce.

Hidžáb je šátek, kterým si muslimské ženy zahalují vlasy, krk a ramena.Předchozí soudní řízení u obvodního soudu Prahy 10 v roce 2017 provázela hojná účast občanů, kteří volali po odvolání ombudsmanky Šabatové, plně podporovali ředitelku školy Kohoutovou, varovali před islamizací země a po osvobozujícím rozsudku zpívali na soudní chodbě českou národní hymnu.


Na soudní chodbě: Odvolejte ombudsmanku Šabatovou

Rozsudek Nevyššího soudu, který dal za prvadu muslimské žákyni, nyní míří k soudům nižší instance. Ty jeho stanovisko musí zohlednit. Somálská žákyně pořaduje náhradu 60 tisíc korun.


Jak je to v Evropě?

Střední zdravotnická škola v Praze 10 v ruské ulici

Rozsudek je unikátní i v celoevropském měřítku. Ve Francii nesmějí školačky nosit hidžáb.

Rakousko v květnu schválilo zákon zakazující nošení hidžábu na základních školách. Již v roce 2017 rakouská vláda zakázala nošení šátku zahalujícího tvář na veřejných místech jako jsou školy či soudy.

Dánsko v červenci roku 2018 zakázalo nosit na veřejnosti oblečení zahalující obličej. Zákon se však netýká nošení šátků, pokud nezakrývají obličej.

V Německu se liší postoj k nošení hidžábu ve škole podle dané spolkové země. Osm spolkových zemí zakazuje státním zaměstnancům nosit hidžáb ve škole, případně i v jiných veřejných institucích.

Podobný zákon též schválilo Nizozemsko.


close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh