Šokující přiznání plukovníka Prymuly: “Kvůli panice kolem koronaviru zemřelo X lidí na jiné nemoci. Je to něco za něco…” Cože? A kolik je X? Jaký je plán – a co chce s tou kyselinou?

Všichni do skafandru? Nový ministr zdravotnictví Roman Prymula, považovaný za propagátora drastických opatření kolem údajné pandemie, se po své jmenování do funkce zahalil mlhou. Den předtím přiznal, že kvůli panice z koronaviru sice umřelo X lidí na jiné nemoci, ale… Jeho odhodlání je obrovské.


Plukovník Prymula den před svým jmenováním ministrem zdravotnictví. CNN Prima News, 20. září, Partie

“Panika, která se tady vytvořila, vedla k tomu, že lidí nechodili k lékaři. X lidí tady zemřelo a vím o tom. Nechtěli jít k lékaři, aby se nenakazili a zemřeli třeba na náhlou příhodu břišní… Ale je to něco za něco,” řekl v rozhovoru pro TV Prima Roman Prymula.

Jde o šokující přiznání, protože právě Prymula (a s ním média v čele s Českou televizí) je považovaný za hlavního konstruktéra děsivého psychického stavu především u starších občanů.


Podle odhadů, postavených na německé studii epidemiologa Stephana Kohna mohlo zemřít kvůli panice kolem údajné pandemie v České rebublice až 50 tisíc lidí na nemoci, které s koronavirem nijak nesouvisely. Většinou šlo o důsledek odložených operací, zanedbání prevence atd.
Statistiky: Žádní zemřelí, žádná pandemie

Podle statistik umírá každý rok v České republice měsíčně cca 10 tisíc lidí, nejvíce v zimních měsících (únor, leden, březen, prosinec) v souvislosti s nemocemi dýchacích cest. Tato situace je stejná i letos, kdy by měla řádit epidemie apokalyptických rozměrů (nejméně lidí umírá každý rok v srpnu).


Z těchto 10 tisíc zemřelých měsíčně je pouhých 70 úmrtí měsíčně spojených s koronavirem (většina velmi nepřímo), přičemž pouze na koronavirus (covid-19) nezemřel nikdo.Priorita: Hlavně prodat co nejvíce vakcín

Nový ministr Prymula udělá podle některých analytiků všechno proto, aby Česká republika nakoupila co nejvíc vakcín. A aby je pokud možno nakupovala každý rok, a to nejméně dvakrát (je dlouholetý spolupracovník hlavních světových farmaceutických firem). Jakým způsobem toho dosáhne?
“V Česku bude pravděpodobně denně přibývat 6000 až 8000 potvrzených nákaz covidem-19,” řekl v neděli v Partii televize Prima Roman Prymula, tehdy ještě co by vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. Že se stane ministrem se dozvěděl několik hodin poté.

“Rozhodně je na místě zvažovat vyhlášení nouzového stavu,” dodal. Za pravděpodobné považuje uzavření škol, především v Praze.


Nouzový stav, zavřené školy…

Prymula zřejmě prosadí omezení hromadných akcí. „Jedná se o společenské akce, kde dochází ke konzumaci nejen alkoholu,“ upřesnil.

„Budou diskutována i sportovní utkání. Je řada zemí, kde se prostě hraje bez diváků, i u velkých pohárových soutěží v Evropě,“ řekl Prymula.

Za pravděpodobnou alternativu považuje uzavření škol, a to do do týdne, především v hlavním městě. Týkat by se nemuselo 1. stupně, tedy nejmladších dětí.
Na prvním stupni se prý nákaza nešíří tak intenzivně jako na druhém a výše. “Ty děti se nenakazí tak rychle a nevylučují tolik toho viru,“ řekl Prymula.


Volby, bezpříznakoví a kyselina nukleová

Volby by se podle Prymuly neměly odkládat. Vládní kabinet přijal zákon, dle něho bude možné volit například z auta.


„Bezpříznakoví mají velký význam, protože šíří tu nákazu dále. To jejich šíření nezpůsobuje závažné klinické případy,“ uvedl Prymula.

Prioritně by podle Prymuly měli být trasováni lidé, u kterých se zjistí vysoký obsah kyseliny nukleové.
„To znamená, je tam více viru, tito lidé by byli jednoznačně prioritně trasováni, ti ostatní, kde je malé riziko přenosu, tak ti by buď nebyli trasováni, nebo podle zbylé kapacity,“ doplnil.Zdroj: Prima, Rozhlas, Statistika zemřelých ČSÚclose
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh