Vakcína je tu! Firma Novavax, která koupila továrnu u Jevan, podepsala obří smlouvu s USA. To je odpověď na otázku, odkud dostanou občané ČR vakcíny

Trumpova vláda zaplatila společnosti Novavax 1,6 miliardy dolarů (40 miliard korun) za vakcínu proti koronaviru, která je dosud ve vývoji. Jde o největší farmaceutickou dohodu v rámci operace Warp Speed, která má být odpovědí prezidenta Trumpa na hysterii kolem epidemie koronaviru.Zleva: premiér Babiš, lobista Prymula a zástupci firmy Novavax při klíčové schůzce letos v červnu

Tato dohoda znamená, že nová továrna firmy Novavax u Jevan je dobrou investicí Nadace Billa a Melindy Gatesových, která je štědrým dárcem společnosti.


Cena 1,6 miliardy dolarů, kterou Novavax dostala od vlády USA, není přímo za vakcínu, ale za urychlení jejího vývoje. Podle dohody má firma Novavax do ledna příštího roku vyrobit 100 milionů dávek nové vakcíny.


Továrna formy Novavax u JevanTovárna u Jevan: Vakcíny pro všechny!

Společnost se sídlem v Marylandu koupila před několika týdny za 4,6 miliard korun továrnu na výrobu léků u Jevan (od firmy Praha Vaccines), kterou nyní připravuje výrobu vakcín proti koronaviru. Plánuje produkovat 100 tisíc dávek měsíčně, tedy více než miliardu ročně.


Letošní zimu (a jistě již dříve) tedy lze očekávat vlnu hysterie kolem iluzorní epidemie koronaviru, aby byly vytvořena poptávka po vakcíně.


Společnost Novavax patří do portfolia firem vládního zmocněnce Romana Prymuly, který se mimo zabývá lobingem pro farmaceutické společnosti. Prymula také již zařídil schůzku zástupců firmy Novavax a premiéra Babiše, k níž došlo v polovině června.


Babiš: Bude to bezva

Nadšený tweet premiéra Babiše o schůzce s firmou Novavax

Premiér Babiš si jednání velmi pochvaloval, protože by prý Česká republika nebyla závislá na dovozu a firma by zaměstnávala občany ČR.

Faramaceutický lobista Roman Prymula připustil, že se při zmíněném jednání lidí z amerického Novavaxu u premiéra Babiše se mluvilo i o možnosti poskytnutí části vyrobených vakcín pro potřeby České republiky.


Další dostupné informace o vakcíně však příliš klidu nepřidají: Výroba proběhne ještě před ukončením testů, účinky vakcíny mají být asi 50 procent. Vakcína také bude obsahovat látky, z níž se vyrábí mýdlo nebo odstraňovač skvrn – to zní sice šíleně, ale překvapivě jde u podobných vakcín o běžné přísady.

Vakcína povinná pro všechny včetně dětí?

“Továrna vyprodukuje až miliardu dávek ročně”, uvedl ředitel Novavaxu pan Stanley Erck. Jeho firma dosud nemá na trhu žádný lék, ale cena jejích akcií se od začátku roku 2020 zvýšila o více než 912 % díky vývoji vakcíny proti koronaviru.

Zatím není jasné, zda bude v České republice vakcinace povinná, a to včetně dětí – jak to vyžaduje Bill Gates, který chce očkovat všech sedm miliard lidí na planetě.


Vakcína firmy Novavax prý bude mimo jiné obsahovat rostlinný saponin z chilského stromu s názvem mydlokor tupolistý (Quillaja saponaria), z něhož se vyrábí mýdlo, kostka na nádobí, odstraňovač skvrn či různé saponáty.
Lež jménem pandemie

Dosud chybí důkazy, že by údajná epidemie byla horší než chřipka nebo jiné nemoci, kvůli kterým žádný krizový stav vyhlášen nebyl. Přímo na koronavirus dosud v České republice nezemřel nikdo.

Počet zemřelých “s koronavirem” nepřesáhl od vypuknutí údajné nákazy letos v březnu čtyři stovky. To je ve pětkrát méně něž je obětí chřipky. Pomocí médií a hyperaktivní opozice se daří udržovat iluzi, že v případě koronaviru jde o pandemii – i kdy je to lež.


Vláda USA investovala v rámci akce Warp Speed také do jiných faramceutických firem, například Pfitzer.


Zdroje: New York Times, Fiercepharma, Novinky

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh