Šest lidí zemřelo během testů vakcíny proti Covid firmy Pfizer, uvádí zpráva. Česká republika kupuje sedm milionů těchto vakcín.

“Šest lidí zemřelo během testů na novou vakcínu Covid společnosti Pfizer”, oznámil včera americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Tyto vakcíny mají být aplikovány v České republice, a to na jaře roku 2021. Firmy neponesou odpovědnost za vedlejší účinky nebo úmrtí.
Účastníci testů pociťovali potíže zvláště po druhé druhé vakcinaci. Ztěžovali si na bolesti hlavy, zimnici, jednomu praskl zub, jak uvedl portál CNBC. Dva z šesti testovaných, kteří zemřeli, utrpěli infarkt.


Je nákup vakcín něco jako výpalné?

Evropská komise uzavřela dohodu s firmami Pfizer a BioNTech o dodávce 300 milionů dávek vakcíny. Součástí dohody je “beztrestnost”, tedy pokud se u vakcín projeví vedlejší účinky, nebo dokonce budou umírat lidé, firmy za to neponesou odpovědnost.


Systém je nastaven tak, že vakcíny za stovky miliard korun nakoupí Evropská Unie, které je následně s přirážkou rozprodá členským státům. Kdo odmítne nákup vakcín, bude vystaven trestu, například v podobě zrušení dotací.


Za farmaceutickými firmami stojí obří investiční společnosti jako Black Rock, od nichž si Evropská komise půjčila miliardy firmou tzv. Věčné půjčky na “odstranění škod po koronaviru”. Pro tyto firmy pracuje například Bill Gates, nebo George Soros.


Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) uvádí šest mrtvých

“Česko má zájem o dva miliony dávek vakcíny proti nemoci covid-19 od americké firmy Pfizer,” uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný. “Věříme, že bychom měli mít v době, až bude vakcína k dispozici, kolem pěti milionů dávek,“ uvedl dále ministr.


loading…

Česká republika: Čím víc vakcín, tím líp!

Česká vláda potřebu vakcín stále navyšuje, podle posledních zpráv chce nechat očkovat v první “jarní” vlně 3,5 milionu lidí, tedy třetinu populace (včetně dětí). Zdravotníků 200 tisíc, starších 65 let dva miliony a dalších 1,3 milionu lidí mladších.

U vakcín se údajně imunita vytvoří až po dvou dávkách, bude jich tedy třeba asi sedm milionů. Náklady se mohou pohybovat od 500 milionů po pět miliard korun.


CNBS: Vakcíny Pfizer jsou prý podle FDA bezpečné, ale testovaní varují před silnými symptomy po druhé vakcinaci

Vakcinace má být údajně dobrovolná. Je zde ale obava z nepřímého donucení formou trestů či omezení pro ty, kteří se vakcinovat nenechají.


Firma Pfizer s německou BioNTech í zveřejnily data z klinické studie vakcíny jako první a jediné. Jiné firmy výsledky klinické škodlivosti vakcín.


Podobné dohody jako s firmou Pfizer už Evropská unie uzavřela s firmami AstraZeneca, Sanofi a Johnson & Johnson, Modernou, CureVac a Navavaxem, které také vyvíjejí experimentální vakcíny.loading…

Na co umřeli testovaní

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) zároveň trvá na tom, že úmrtí nepředstavují žádnou hrozbu pro bezpečnost nebo účinnost vakcíny. Tato prohlášení byla uvedena v 53stránkové zprávě zveřejněné FDA včra (8.12.). Zpráva podrobně popisuje testy společností Pfizer a BioNTech v listopadu.


Podle zprávy (pdf zde) dva lidé, kteří během pokusu zemřeli, dostali vakcínu, zatímco další čtyři dostali placebo, což vedlo vědce k tvrzení, že mezi úmrtím a vakcínami nebyla žádná souvislost.


Zpráva uvádí:

Oba následně zemřelí příjemci vakcíny byli ve věku 55 let. Jeden utrpěl zástavu srdce 62 dní po očkování č. 2 a zemřel o 3 dny později. Druhý zemřel na arteriosklerózu 3 dny po očkování č. 1.

Příjemci placeba zemřeli na infarkt myokardu, hemoragickou cévní mozkovou příhodu a dva z neznámých příčin. Tři ze čtyř úmrtí se vyskytly ve skupině starší 55 let.

“Všechna úmrtí představují běžné události, ke kterým dochází u populace,” uvádí se ve zprávě.

Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) tvrdí, že vakcína je po dvou dávkách až 95% účinná. Spojené království začalo vakcínu široce podávat v úterý.Respektované zpravodajství CNBC uvádí, že účastníci studie vakcíny Pfizer hlásili závažné příznaky po druhé injekci. Jeden účastník studie Pfizer řekl CNBC, že se po druhém očkování se probudil se zimnicí a třásl se tak silně, že mu praskl zub. “Bolelo to, že jsem jen ležel v prostěradle,” řekl.

Jiní pociťovali bolesti hlavy a únavu.


Zdroje:
Zpráva Zasedání poradního výboru pro vakcíny a související biologické přípravky, 10. prosince 2020
Politico: Vakcíny Pfitzer
CNBC: Problémy po druhé vakcíně
V této době cenzury sociálních sítí je nutno zůstat v přímém kontaktu
close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh