Rozhodnuto! Británie bude spolupracovat s Huawei na zakázce sítí 5G. Premiér Boris Johnson: “Po odchodu z Evropské unie bude naše politika velmi pročínská!”

Zatímco čeští lokální politici jako primátor Hřib (Piráti) propadají protičínské hysterii a způsobují tak škodu české ekonomice v řádech desítek miliard korun, Velká Británie oznamuje svůj záměr rozšířit spolupráci s Čínou na maximální úroveň a ohlásil spolupráci s čínskou firmou Huawei na výstavbě sítě 5G.

Po provokacích ze strany českých lokálních politik Čína ruší letecké linky a vyhlásila razantní omezení investic do České republiky, která se měla stát investičním centrem ekonomické velmoci č. 1.


Zelenomodře jsou označeny země, které jsou otevřené vůči Huawei. Hnědě ty, které jsou proti. Česká republika patří do kategorie “zvažující restrikce”. (Mapa je z roku 2019)

Vláda Velké Británie na svých oficiálních stránkách zveřejnila konečné rozhodnutí spolupracovat s čínským výrobcem Huawei na výstavbě 5G sítí. K tomuto kroku se Británie rozhodla navzdory silnému tlaku USA, které ji od toho odrazovalo.

USA Británii vyhrožovalo, že pokud dá zakázku na vybudování vysokorychlostí sítě 5G čínské firmě Huawei, přerušení s ní spolupráci v oblasti sdílení zpravodajských informací. Zástupci Spojeného království Velké Británie a Severního Irska se však touto vážnou pohrůžkou nenechali ovlivnit.Britské rozhodnutí spolupracovat s Huawei na výstavbě sítě 5G má racionální základ, byť ne právě nejšťastnější načasování. Huawei je nejen nejlepší, ale také nejlevnější. Nejsou žádné důkazy, že by Čína v tomto zneužívala své služby – například pro účely špionáže.


Ohlášení spolupráce s Huawei přichází pro Británii v ne zrovna příznivou dobu. Po odchodu z Evropské unie na ni čekají náročná vyjednávání ohledně obchodní dohody s USA.Spojené státy se pokoušely Huawei diskreditovat různými pomluvami a falešnými zprávami v médiích kvůli rostoucí dominanci Huawei na trhu s telefony. Americké telefony iPhone (Apple) se propadají v žebříčku nejprodávanějších telefonů kterým vládne právě Huawei a korejský Samsung. IPhone bojuje až o další příčky s čínskými telefony Xiaomi, Oppo a Vivo.

Telefonům pro novou síť 5G celosvětově vládne Hawei (37 % světového trhu), přestože má zákaz prodeje na americkém trhu. Druhý je Samsung (36 %), třetí je Vivo, pak Xiaomi a LG. Apple totálně zaspal.

Panika kolem coronaviru však v současné době omezuje obchod v některých částech Číny, což může v první polovině roku 2020 způsobit zpomalení nabídky nebo poptávky po 5G v Asii nebo na celém světě.


Záměr spolupracovat s Huawei oznámilo před několika měsíci i Německo. Také proti tomuto kroku se stavěly Spojené státy a vyhrožovaly Německu podobně jako Británii. Francie již dala Huawei souhlas loni na podzim. Huawei bude stavět 5G síť také v Rusku, Utálii, Španělsku, Švýcarsku a dalších zemích.

Seznam zemí, které již ohlásili spolupráci s Huawei na výstavbě sítě 5G ZDE

Česká republika zatím váhá. Před riziky spojenými s výrobky firem Huawei varoval již dříve český Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) – právě kvůli potenciální špionáži. Mnozí komentátoři a odborníci však zprávu označil NÚKIB označily za nepravdivou a motivovanou zájmy USA.Vztahy mezi Británií a Čínou prošly v posledních letech velkou proměnou směrem k užší spolupráci. Boris Johnson dokonce loni prohlásil, že jeho země bude i na evropské poměry velmi pročínská a slíbil, že zajistí, aby se z Británie stala „nejotevřenější evropská ekonomika“ pro investice z Číny.

Británie byla první západní zemí, která se připojila k Čínské asijské investiční infrastruktuře (AIIB). Také tento krok vzbudil velkou nelibost Spojených států.

AIIB je první asijská mezinárodní banka, která je nezávislá na dominanci Světové banky a Mezinárodního měnového fondu.


Zdroje:

Johnson uhlašuje maximální spolupráci s Čínou ZDE

Prohlášení vlády Velké Británie o spolupráci s Huawei ZDE

Mobily Huawei vládnou světu 5G ZDEclose
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh