Putin naštvaný jako nikdy: “Řekl jsem koronavirus, ne zlomená noha!” Zkoprnělí gubernátoři v ruské televizi málem plakali. Kam zmizelo 22 miliard, určených na COVID-19?

Ruský prezident Vladimir Putin se rozzlobil na gubernátory, kvůli jejich přerozdělení částky 27 miliard rublů (9 miliard korun), určené zdravotníkům v souvislosti s epidemií koronaviru. Prezidentům ostrý výstup přinesly hlavní zprávy Prvního kanálu Ruské televize.Naštvaný prezident Putin

Reportáž Prvního kanálu Ruské televize (3 minuty, kráceno)

Prezident Putin nařídil, že každý lékař, který se staral o nakažené nemocí COVID-19, dostane za měsíc duben 80 tisíc rublů (cca 27 tisíc Kč). Každá zdravotní sestra 50 tisíc (17 tisíc Kč) a sanitáři a řidiči sanitek 25 tisíc rublů za přímou práci s pacienty (cca 8 tisíc korun).
27 miliard se scvrklo na 5

Moskva převedla 27 miliard rublů (9 miliard Kč) za bonusy za zdravotní péči, ale krajské úřady (gubernie) vyplatily zdravotnickým pracovníkům pouze 4,5 miliardy rublů (1,5 miliard Kč).

Jenže gubernátoři si to vysvětlili po svém a spořivě přepočetli odměny na minuty, strávené s pacientem. Navíc 99 % zemřelých “s koronavirem” měla jednu a více jiné smrtelné nemoci.


Nemocnice v Moskvě, květen 2020

Tohle řekl prezident Putin zkoprnělým gubernátorům:

“Dal jsem jasné instrukce, aby za měsíc duben dostali zdravotničtí pracovníci, kteří přišli do styku s pacienty s koronavirem, zaplaceno 15. května.”

“Poslouchejte mě. Poslouchejte velmi pozorně. Řekl jsem vám naprosto jasně, že ty peníze jsou za práci zdravotnických pracovníků, kteří přišli do styku s pacienty s koronavirem. Ne za nějaké minuty, nebo hodiny.”

“Řekl jsem vám jasně kolik, komu a za co. Za týden prodiskutujeme zcela jasně částky, které byly vyplaceny v jednotlivých regionech. A to chyci zdůraznit: Od všem regionů očekávám zprávu, jak s těmi prostředky naložili a jak se drželi mých instrukcí,” řekl důrazně prezident Putin.

Trik se přepočtem na minuty

V reportáži Prvního kanálu Ruské televize se střídají nespokojení lékaři, zdravotní sestry, záchranáři a ukazují výplatní pásky, kde mají vypočítánu odměnu řádově v tisícovkách nebo stovkách rublů.

Gubernátoři jim totiž nechali vypočítat odměnu podle doby, kterou strávili s pacientem. Byl jsi u pacienta pět minut? Tak ti zaplatíme pět minut, byl jsi tam hodinu, ta dostaneš za hodinu.

Docházelo dokonce k situacím, kdy bylo lékařům odměnu za práci snížena. Jsi záchranář, ale ne v první linii, protože jsi měl pacienta se zlomenou nohou, u kterého potom diagnostikovali COVID-19. Takže zlomená noha, ne koronavirus.

Putin naštvaný jako nikdy

Pracovna prezidenta Ruské federace Vladimíra Putin a videokonference s gubernátory jednotlivých krajů. Jasné prezidentovy otázky, vyhýbavé odpovědi. Kdo nařídil přepočet na minuty a vteřiny? Proč? Příkaz byl jasný, peníze jste dostali na účty, tak proč je nemá zdravotnický personál?


Klíčovou součástí reportáže je informace, že každá rodina v Rusku dostane na každé dítě do 16 let dostane v souvislosti s koronavirem 10 tisíc rublů.Rusko: I zde záhada kolem COVID-19

S více než 242 000 potvrzenými případy Covid-19 a stále rostoucími případy má Rusko druhý nejvyšší počet infekcí na světě.

I v Rusku ale platí, že nikdo nezemřel “na koronavirus” ale “s koronavirem” a 99,9 procent pacientů mělo jednu a více jiné smrtelné nemoci.

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh