Odvážný výlet na transparentní účet Milionu chvilek: Proč tam chybí plat předsedy Mináře? Milion měsíčně? Obrovské výdaje za facebook? “Díky vám volím Babiše,” píši dárci, kteří poslali jeden haléř

Agitka Milion chvilek, jejíž pracovní náplní je organizování protivládních demonstrací, rozhodně netrpí finanční nouzí. Za posledních 30 dní přibyl na účtu skoro milion korun – a to jde o běžný stav. Ostatně, přesvědčte se sami:


Veřejný účet Milionu chvilek ZDE


Účet je veden svazácky vzorně. Ve výdajové části je každá drobnost a nákupy jako placky, plakáty, nebo pronájmy pódií. Občané posílají většinou tisícovku, ale jeden velmi angažovaný poslal 30 tisíc Kč.

Zaujme například výdaj 124 tisíc korun firmě Event Control Room, která se starala o bezpečnost při poslední demonstraci 10. 12. při obsazování Hlavního nádraží. Ta samá firma kontrolovala i demonstrace na Slovensku Za slušné Slovensko, což je tamní alternativa Milionu chvilek. Zatímco u nás se jede virtuální realita o střetu zájmů, na Slovensku našli záminku v údajné souvislosti vraždy mladého páru, italskou mafií a slovenskou vládou.


Kolik bere Minář?

Vedení firmy Milion Chvilek nezastírá, že jsou demonstranty na plný úvazek – a při pohledu na účet je zřejmé, že je z čeho brát. O to záhadnější je, že na účtě chybí výplaty vedení, ve kterém je přibližně 15 lidí. Kolik je měsíční plat vedoucího Mikuláše Mináře?

Zástupce vedoucího Benjamin Roll se v rozhovoru pro deník Blesk zmínil o výdajích, po nichž není účtu ani stopa: „Pak máme pár lidí na dohodu. Pracuje u nás ve spolku kolem deseti lidí a na to je navázáno několik dalších a velmi blízkých spolupracovníků – dejme tomu do 15 je nejužší tým. A na to je navázáno spoustu dobrovolníků, na jednu akci jich je asi 200, “ dodal Roll.

„Další peníze nás stojí udržování webu a propagace na facebooku – tam jedou velké peníze,“ říká Roll záhadně. Velké peníze za udržování webu a propagaci na facebooku? To má být vtip? A proč to není na účtu?


Peníze přitom jdou podle Rolla také na výplaty zaměstnanců. „Mikuláš Minář už veřejně mluví o tom, že on je na plný úvazek ve spolku a díky tomu to mohlo vzniknout, protože on tomu opravdu věnuje většinu času,“ uvedl Roll.

Pokud tedy bere pan Minář a ostatní plat, pak to svazáci z Milionu chvilek zapomněli zanést na účet, nebo mají účty dva.

Roll vysvětluje Blesku, kam tečou peníze u účtu ZDE


Plat od spolku Milion chvilek ostatně přiznává i Minář. “Jsem zaměstnancem spolku,” sdělil v rozhovoru pro deník Právo a odmítá, že by byl profesionální revolucionář. “Neděláme revoluci, ale antirevoluci,” vysvětluje profesionální antirevoucionář Minář trochu zmateně a přiznává, že spolek má osm placených zaměstnanců. Jejich odměny či platy však na transparentním účtu nenajdete.


Díky vám volím Babiše

Průzkumem účtu Milionu chvilek se také zabýval mediální odborník Petr Žantovský:

„Dárci občas doplní svůj dar komentářem. Například jakýsi pan Musil jim poslal jeden haléř, tedy 0,01 CZK, a komentoval to: ‚Otevřeli jste mi oči. Nikdy jsem ho nevolil, ale příště to Andrejovi hodím.‘”

Mediální odborník Petr Žantovský

“Nebo jakýsi Radim Hroch poslal deset haléřů, ten byl tedy štědřejší, a doprovodil to slovy: ‚Díky vám ho budu volit.‘ A tentýž člověk jim ještě o tři dny později poslal další desetník s konstatováním: ‚Skvělá prezidentská kampaň. Tým A. Babiš děkuje.‘”

“Dále jsem se tam dočetl moc hezký komentář jakési paní Babkové, která poslala také desetník a okomentovala to pouhou lakonickou radou: ‚Kup si něco na sebe.‘

Nevím, jestli to bylo určeno konkrétně panu Minářovi, nebo někomu jinému, nicméně je zjevné, že ty akce Milionu chvilek neprovází celonárodní souhlas. A to jsem tedy četl jen nějaké ty veselejší odezvy,“ říká Petr Žantovský.

Velmi byl štědrý pan Slavík, který poslal celou jednu korunu. A napsal k tomu: ‚V Praze 6 na stanici autobusu 131 U Matěje jsou pevně přilepené vaše různé výzvy. Prosím, odstraňte je.‘”

“Za jeden měsíc si tenhle spolek dovolil vyházet bezmála dva miliony korun,“ žasne Petr Žantovský.


Když žádné demonstrace nejsou, na účtě je v kolonce výdaje nula. Peníze od dárců ale tečou dál a jsou jich desítky příspěvků denně. Vzhledem k tomu, že aktivita Milion chvilek nemá žádný obsah a je postavena na virtuálním předpokladu “Babiš je ve střetu zájmů”, je to vlastně obdivuhodné. V podstatě jde o takový tréning občanské společnosti na téma “co by kdyby”. Dárci si tak drobnými příspěvky platí tým, který se jim stará o zábavu.


Na druhou stranu je ale až děsivé, jak snadno se dají zbalamutit desítky tisíc lidí na téma, které je prázdné. Až opravdu o něco půjde, bylo by dobré, aby případné demonstrace pořádala jiný agentura.

Nyní mají “chvilkaři” na účtu něco přes tři miliony. Bylo by vhodné zauvažovat například o darování této částky pozůstalým po obětech střelby v Ostravě.


close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh