Nová ministryně spravedlnosti Benešová je nadějí pro změnu české justice, zní ze spolku Šalamoun

Spolek Šalamoun se připravuje na setkání s novou ministryní spravedlnosti Marií Benešovou. Před pár dny jí poslal žádost o schůzku. Nyní čeká na odpověď.

„Ve volbě nové ministryně spatřujeme naději na nápravu nynějšího alarmujícího stavu české justice,“ říká místopředseda spolku Václav Peričevič.

Díky aktivitám spolku Šalamoun došlo k nápravě stovek přehmatů české justice a byly osvobozeny desítky nespravedlivě odsouzených. Předsedou a zakladatelem vysoce respektovaného spolku Šalamoun je bývalý disident John Bok.

„Máme mnoho témat, které bychom s paní Benešovou chtěli probrat. Za nejpalčivější považujeme problematiku pachových stop, činnost státních zástupců, nebo nežádoucí vazby mezi médii, policií a soudy. Pak jsou tu také konkrétní případy jako kauzy Kramný nebo Balhar, kdy podle našeho názoru došlo k zásadnímu selhání justice,“ říká místopředseda spolku Václav Peričevič.

John Bok, předseda spoku Šalamoun

Se spolkem Šalamoun se v minulosti setkali všichni ministři spravedlnosti. „Jedinou výjimkou byl předchůdce paní Benešové ministr Kněžínek. Před ním jsme se však setkali s celkem 21 ministry spravedlnosti,“ říká Václav Peričevič.

Marie Benešová byla jmenována do funkce letos 30. dubna. Má pověst nebojácné a rozhodné ženy, která nebude v ministerském křesle sedět s rukama v klíně a svou nečinností „konzervovat“ současný stav. Jako mnozí její předchůdci.

Pokud je nějaká šance na reálnou změnu situace v českém soudnictví, pak přichází právě s Marií Benešovou. Marie Benešová zastávala v minulosti funkci nejvyšší státní zástupkyně, ministryně spravedlnosti, či předsedkyně Legislativní rady vlády.

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh