Obludný příběh s ricinem: “Obrovské selhání BIS a ministerstva zahraničí”, říká expert Šándor. Dezinformační média jako Respekt nebo Česká televize nás málem přivedli do války

“Je zřejmé, kdo je v ricínové kauze za hlupáka. Novinářskými cenami ověšení investigativci by nás málem přivedli do války,” říká Andor Šándor, bývalý šéf tajné služby a bezpečnostní poradce.Ricinová aféra v pořadu Reportéři ČT postavená na nepotvrzené informaci. Všimněte si “oslího můstku” a jinou nepotvrzenou kauzu novičok.

Celý příběh Ricin má několik verzí – a všechny mají jedno společné: Není a nikdy nebyl žádný agent s ricinem. Připomeňme větu z Bakalova týdeníku Respekt, jehož novinář Kundra celou kauzu spustil: “Tři nezávislé zdroje Respektu potvrdily, že…” uvádí v článku Muž s ricinem.


Diplomat Igor Rybalkov

Zmínka generála Šándora o “investigativcích ověšenými cenami” odkazuje na fakt, že všichni hlavní novináři, kteří vytvořili dezinformační mrak ohledně “agenta s ricinem” mají nějaké ceny – a dávají si je vzájemně.


“Anonym se stává nejcennějším a věrohodným zdrojem tajné služby. Nelze vyloučit ani verzi, že šlo ze strany BIS o řízení únik informací do médií,” dává generál Šándor k úvaze zřejmě nejděsivější verzi případu.

Diplomat Andrej Končakov

Případ vrhá špatné světlo na média jako celek, byť již s notně pošramocenou pověstí. Nejaktivnější novináři v prokazatelně vymyšlené kauze jsou tito: Kundra (Respekt), Kroupa (Seznam Zprávy), Fridrichová a Wolner (Česká televize).
loading…

Dělají z nás debily

Celý příběh má dvě základní verze. Jedna je ta oficiální, na kterou “dal razítko” premiér Babiš, když se rozhodl vyhostit dva ruské diplomaty Andreje Končakova a Igora Rybalkova. Této verzi však nevěří z řad odborníků snad nikdo. Ozvaly se i hlasy, že “z nás dělají debily”.


Mnohem blíže realitě se tak zdá být verze, při které běhá mráz po zádech: Bezpečnostní služba BIS naletěla anonymnímu zdroji, pak vše nechala uniknout do rusofobních médií. Výsledkem je totální devastace rusko – českých vztahů. Ruští diplomaté opustí Českou republiku zítra, tedy v neděli.


Je zřejmé, že o to jediné šlo od samého počátku: Poškodit rusko – české vztahy za každou cenu. Což se povedlo – a Česká republika tak přišla o část manévrovacího prostoru na mezinárodní scéně. Co americké základny: “Budou?”


“Nemyslím si, že musíme být nejhlasitěji štěkajícím psem v rámci NATO. Touto politikou můžeme ztratit mnohem víc než Rusko,” říká generál Andor Šándor.


Premiér Babiš přiznal, že neexistuje – a nikdy neexistoval žádný agent s ricinem a uvedl, že šlo nějaký vnitřní spor mezi zaměstnanci ruské ambasády. Mezitím však kauza díky českým dezinformačním médiím narostla do obludných rozměrů.
Rafinované: Čelíme hrozbě čekáním

BIS tvrdí (a údajně má důkazy), že jí zaměstnanec ambasády Igor Rybakov poslal udání, že jeho kolega Končakov přijede v polovině března do Prahy s kufrem s jedem ricin. Jak vážně brala BIS tu zprávu? Údajného agenta na letišti nezastavila, neprohlédla mu kufr, prostě ho nechala odjet.

Když se děsivá informace objevila v Bakalově týdeníku Respekt (26. dubna), údajně potvrzená ze tří nezávislých zdrojů (!!!) dostali ochranku tři čeští lokální politici a starosta Prahy 6 se dokonce údajně ukrýval na neznámém místě.


Jak jak velkou hrozbu šlo: Starosta Kolář se v polovině května zúčastnil jednání zastupitelstva (bez roušky). Pokud by tedy šlo opravdu o vážnou hrozbu, měl by se dál skrývat – což se nestalo.

Takže: Žádná kontrola na letišti. “Ohrožený starosta” se účastní veřejného zasedání – na kterém sám ohrožuje své okolí, když nemá roušku (má ji pod bradou).

Šílený diplomat, nebo fikce?

Co nám vlastně říká oficiální verze o vnitřním sporu na ruské ambasádě? Že měl diplomat Rybakov spor s diplomatem Končakovem – a rozhodl se ho vyřešit pomocí české bezpečnostní informační služby BIS (!!!).

Té BIS, kterou opakovaně kritizuje prezident Zeman (“jsou to čučkaři”). Té BIS, jejích ředitel dostal medaili za spolupráci od americké CIA. Té BIS, která obvinila Rusko bez důkazů, že se to u nás jen hemží jeho agenty.


Jinými slovy: Diplomat Rybakov by musel zešílet, aby se pokoušel řešit vnitřní spory ambasády (kde nejsou) pomocí BIS. Aby “ve jménu své kariéry” ohrozil rusko – české vztahy, a to navíc v předvečer oslav 75. výročí vítězství Sovětského svazu nad fašismem. Tomu by nevěřily ani čtenářky bulvárního médií typu: “Na kafíčko s celebritou”.


Ukáže BIS důkaz, aby byl klid?

Bylo by vhodné, že BIS ukázala onen klíčový důkaz, kterým je údajné udání ze strany diplomata Rybakova. Pokud se tak nestane, nedůvěra veřejnosti potrvá.


“Odchodem Andreje Končakova a Igora Rybakova přišla ruská ambasáda o dva nejschopnější kulturní pracovníky,” říká zdroj z diplomatického zákulisí.

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh