Hospodaření České televize je katastrofa, zlobí se poslanci v předvečer klíčového hlasování. Tři miliardy jsou fuč. Odvolají ředitele? Trestní oznámení kvůli střetu zájmů. Máme tajný scénář, jak to zítra dopadne

Česká televize se po nástupu současného ředitele propadla do červených čísel, říkají poslanci. Teď ukrajuje z peněz, nastřádaných minulým vedením, a které měly být použity na digitalizaci. Jde prý o částku tři miliardy korun, tedy zhruba polovinu ročního rozpočtu.

Je podáno trestní oznámení kvůli hospodaření České televize a střetu zájmů generálního ředitele. Česká televize koupila nový účetní systém (celkem za 90 milionů korun), ten ale nefunguje.


Tyto závažné skutečnosti vyplavaly na povrch v předvečer jednání parlamentu o zprávách o činnosti a hospodaření České televize (17. října) na základě auditu, který se nechali udělat poslanci. Množí se nespokojené hlasy s prací a informovaností kontrolního orgánu, tedy Rady České televize. Zprávy, které dostávají poslanci ke schválení, jsou nedostatečné.

K tomu je také třeba přičíst sérii propagandistických a neprofesionálních zpráv, které Česká televize v poslední době odvysílala. Jsou namířeny proti premiérovi Babišovi (ANO) a prezidentu Zemanovi. To může budit dojem, že Českou televizi řídí vlivová ideologická skupina.


Poprvé důkladně

Nepoučený divák by mohl při sledování zpravodajství České televize snadno nabýt dojmu, že prezidentem je opilý rusofilní stařec a premiérem podvodník, který neumí česky a měl by dávno sedět. To příliš nekonvenuje se “objektivitou a vyvážeností” která je základním pilířem kodexu státoprávní televize.


Parlament zřejmě poprvé za působení ředitele Petra Dvořáka (ve funkci od 1. října 2011) přistupuje k dění v České televize opravdu důkladně. To svědčí o tom, že “situace je vážná”, jak uvedl prezident Miloš Zeman.


Další děj se odvíjí od přístupu poslanců hnutí ANO, jehož předseda a zakladatel Andrej Babiš je nejčastějším terčem útoků zpravodajství České televize.


Tři miliardy, Helios a Leica

“Při střídání generálních ředitelů tam byly tři miliardy a ty už tam teď nejsou. Ty peníze byly naspořené na jiné věci, jako digitalizace, ale na to už peníze nejsou, protože se jimi vyrovnával rozpočet,“ řekl poslanec a předseda volebního výboru Stanislav Berkovec (ANO) v rozhovoru s Lubošem Xaverem Veselým pro internetovou televizi XTV s tím, že tato zjištění přinesla nezávislá kontrola.

Poslanec Stanislav Berkovec při rozhovoru s moderátorem Xaverem Veselým.

“Dělá to dojem, že ekonomický pád České televize je řízený proces,” řekl v rozhovoru poslanec Berkovec.


„Jde také o účetní systém Helios, který Česká televize vysoutěžila za 30 milionů korun, ale kvůli nefunkčnosti systému to stálo dalších 60 milionů a stále zatím běží starý účetní systém,“ uvedl poslanec Berkovec další šokující informací.


Trestní oznámení, které se týká hospodaření České televize a střetu zájmů generálního ředitele Petra Dvořáka, podal poslanec Lubomír Volný (SPD). Problém má být v případu galerie Leica ve Školské ulici (kolmá na Vodičkovu), kterou prý vlastní manželka ředitele. Tato galerie se prý objevovala nepřiměřeně často a zdarma v reportážích České televize. Petr Dvořák je členem představenstva galerie.

„Pan ředitel Dvořák řekl, že o tomto svém vztahu s galerií všem řekl, ale zástupci rady oponovali, že o tom rada sice ví, ale oficiálně je vlastně neinformoval, takže si odporovali,“ popsal poslanec Berkovec situaci z uzavřeného jednání v parlamentu, kde se sešli poslanci s vedením televize a zástupci Rady České televize. Na semináři prý bylo přítomno 47 poslanců napříč politickým spektrem.



Scénáře dalšího vývoje

Velké výhrady k vystoupení vedení televize a zástupci Rady České televize na uzavřeném poslaneckém semináři měli také další přítomní poslanci, například Jaroslav Foldyna (ČSSD), bývalý ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD), bývalá ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO), poslankyně Ivana Nevludová (SPD) a další.


Každopádně zde vzniká silná skupina poslanců napříč politickým spektrem, která by se mohla zítra (17. října) pokusit neschválit zprávy o činnosti hospodaření České televize. Tím se otevřou se dveře k nové volbě Rady České televize a výměně ředitele Petra Dvořáka. Celkem jde o šest zpráv, přičemž k odvolání Rady stačí dvě.

Pokud by všichni poslanci ANO hlasovali pro nechválení zpráv, bylo by vymalováno.

Tato varianta však není příliš pravděpodobná. Přestože je premiér Babiš trvale v roli fackovacího panáka, jeho přístup k razantním změnám v České televizi je zdrženlivý.


Podle parlamentního zdroje portálu Argumenty & Fakta zítra dojde ke schválení nejméně jedné zprávy, a to nějaké staršího data. “Česká televize je zájmově tak propojená se některými stranami, že bude zítřejší hlasování, pokud k němu vůbec dojde, výsledkem zákulisního kompromisu. Všichni už myslí na volby 2021,” uvedl zdroj.

Tento scénář je vlastně odkladem řešení současného stavu, na jehož neudržitelnost poukazuje i prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš.


Jak budou postupovat poslanci ANO naznačil poslanec Berkovec: “Cílem poslanců bude prosadit, aby výroční zprávy nezpracovávala Sněmovna, ale nějaký úřad, který k tomu bude určen, jako Nejvyšší kontrolní Úřad nebo kontrolní výbor Poslanecké sněmovny. Podle našeho odborného nezávislého auditu jsme zjistili, že ty zprávy, které dostává Sněmovna, nejsou jasně vypovídající o všech peněžních tocích, a tudíž my nemůžeme řádně hlasovat.“

Podle této verze se tak o zprávách vůbec hlasovat nebude.


Velmi dobrý rozhovor Xavera Veselého s poslancem Berkovcem ZDE


Nepřehlédněte!

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh